A A+ A++

Coraz więcej mówi się o tym, żeby rodzice rozmawiali o emocjach ze swoimi dziećmi, ale skąd czerpać wiedzę, jak to robić dobrze? Pomocne mogą się okazać bezpłatne materiały edukacyjne dla rodziców, które powstały w ramach projektu: Emocje w Rodzinie, prowadzonego przez Fundację Nie Widać Po mnie. W krótkich podcastach eksperci i specjaliści dzielą się wskazówkami, ale powstały także tematyczne ebooki.

Podczas Ogólnopolskiego Forum Zdrowia Psychicznego padło sformułowanie o tym, że dzieci w szkole powinny uczyć się emocjach. Jest kilka programów z tego zakresu, które są dedykowane dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale to wciąż niewielki odsetek. Jednak o emocjach można, a nawet trzeba uczyć się w domu. Szczególnie, że emocje, zarówno te przyjemne, jak i nieprzyjemne są nieodłącznym elementem życia. 

Rodzicu ile wiesz o budowaniu więzi z dzieckiem?

Wśród tematów poruszanych w ramach projektu Emocje w Rodzinie, rodzice mogą dowiedzieć się więcej na temat tego, jak budować bliskość i więź z dzieckiem, a także jakie zachowania nie sprzyjają wytworzeniu się przywiązania. 

Bezpłatny ebook do pobrania znajduje się na stronie Fundacji Nie Widać Po Mnie. Oprócz ebooków w ramach projektów powstały także podcasty, w których wypowiadają się przede wszystkim specjaliści zdrowia psychicznego. 

Dzieci uczą się przez obserwację

Emocje były, są i będę. Towarzyszą nam codziennie, choć wiele osób robi wszystko, aby niektóre pojawiające się emocje wypierać. Warto jednak mieć świadomość, że to co robimy, jako rodzice, wpływa na nasze dzieci. Ponadto nie jest tajemnicą, że dzieci uczą się patrząc właśnie na nas – rodziców. Dlatego warto zagłębić się w ten obszerny temat emocji, bo możemy tylko zyskać.

O tym, dlaczego nie powinno się mówić do swojego dziecka, aby nie płakało pisaliśmy w poniższym artykule:

Mówisz do dziecka „Nie płacz, nic się nie stało”? Lepiej tego nie rób!

Jest jeszcze wiele aspektów i tematów, które warto, aby każdy rodzic znał. W ramach projektu Emocje w Rodzinie, poruszany jest np. temat: konstruktywnej krytyki, czyli dlaczego dając dziecku informację zwrotną, warto korzystać z metody tzw. kanapki, ale eksperci tłumaczą także, jak niekonstruktywna krytyka wpływa na poczucie wartości dzieci.

Odcinki podcastu Emocje w Rodzinie dostępne są na stronie Fundacji Nie Widać Po Mnie oraz na spotify.

“Emocje w Rodzinie” jest to program skierowany do rodziców dzieci, już od tak naprawdę szkoły rodzenia, kiedy te dzieci jeszcze nie są z nami na świecie, przez przedszkole i pierwsze lata szkoły podstawowej, gdzie uczymy rodziców, rozpoznawania emocji dziecka. A także tego, że pytanie: “czy wszystko w szkole okej” i odpowiedź dziecko “okej” wcale nie jest dobrą relacją z dzieckiem

– mówi Urszula Szybowicz, prezes Fundacji Nie Widać Po Mnie i dodaje:

Ten projekt jest też o tym, że warto rozmawiać, bo wszystkie emocje są potrzebne, ale należy je odpowiednio zaopiekować i zaopatrzyć. Program obejmuje także współpracę z dziećmi, dotyczącą tego, żebyśmy uczyli ich mówienie o emocjach w prosty, zrozumiały dla nich sposób. Na stronie Fundacji jest zakładka  “projekty”: Emocje w rodzinie, tam są dostępne, bezpłatne e-booki, podkasty, w których nasi eksperci opowiadają o tym, jak prowadzić rozmowy o emocjach z rodziną, a także jak się tych emocji w rodzinie nie bać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Krzywej i Długiej
Następny artykułOgrodnicy nie wyrzucają skoszonej trawy do śmieci. Oto co z nią robią