A A+ A++

Jestem sprawcą kolizji: Co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Jakie dane należy podać poszkodowanemu? I jak powinno wyglądać oświadczenie?

Jestem sprawcą kolizji: co dalej? Jakie mam obowiązki?

Sprawca kolizji w pierwszej kolejności powinien upewnić się, że wszyscy uczestnicy zdarzenia dobrze się czują. Powinien zaproponować pomoc medyczną – tak, aby uniknąć odpowiedzialności za jej nieudzielenie. Następnie musi ustawić auto w taki sposób, aby nie tamowało ono ruchu oraz ustalić z poszkodowanym sposób załatwienia sprawy. Jakie są możliwości? Przede wszystkim raport policyjny lub spisanie oświadczenia.

Warto pamiętać o tym, że udzielenie pomocy jest obowiązkiem sprawcy. W razie odmowy ze strony poszkodowanych, warto poprosić ich o napisanie oświadczenia o odmowie. Taki dokument będzie chronił sprawcę przed odpowiedzialnością karną, gdy jakiś uraz ujawni się dopiero kilka godzin po zdarzeniu.

Kolizja drogowa: co robić? Oświadczenie czy policja?

Sprawca kolizji i poszkodowany powinni ustalić sposób załatwienia sprawy. Najlepszym jest oświadczenie. Wezwanie policji oznacza często kilkudziesięciominutowe oczekiwanie, a do tego mandat.

Zobacz również:

Jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy kolizji?

Każdemu może przydarzyć się kolizja drogowa. Co robić w takim przypadku? Najlepiej spisać oświadczenie. To powinno zawierać:

  • przyznanie się do winy sprawcy,
  • sprawca kolizji powinien określić okoliczności zdarzenia:
    • w tym miejsce, czas,
    • określić jaki manewr wykonywał oraz jak doszło do kolizji,
  • sprawca kolizji powinien określić dane swojego pojazdu i pojazdu poszkodowanego,
  • sprawca kolizji powinien wskazać numer swojej polisy OC i ubezpieczalnię,
  • sprawca kolizji i poszkodowany powinni podać swoje dane kontaktowe,
  • sprawca kolizji powinien podpisać oświadczenie.

Warto pamiętać o tym, że brak oświadczenia sprawcy kolizji to de facto brak możliwości zgłoszenia szkody w firmie ubezpieczeniowej. Ta będzie wymagać przyznania się do winy.

Kolizja bez policji i oświadczenia. Czy tak też się da?

Istnieje możliwość zakończenia kolizji bez policji i oświadczenia. Przykład? Sprawca zaproponuje gotówkę na pokrycie kosztów np. malowania zderzaka. W takim przypadku warto jednak pamiętać o dość kluczowej kwestii. Poszkodowany po odjechaniu z miejsca zdarzenia nie traci uprawnień. Zgłoszenie kolizji na policję po czasie też jest możliwe. Aby zatem uniknąć problemów, sprawca powinien poprosić poszkodowanego o pokwitowanie odebranej sumy oraz spisanie oświadczenia o braku dalszych roszczeń.

Czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę?

Czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę? Raczej nie. Po tym jak poszkodowany zgłosi się do firmy ubezpieczeniowej, ta może poprosić sprawcę o uzupełnienie pewnych dokumentów. Na ogół to wszystko. Później sprawca kolizji może np. jedynie otrzymać informację w sprawie wypłaconego odszkodowania.

Gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy? Poszkodowany powinien zgłosić roszczenie do firmy, która sprzedała sprawcy ubezpieczenie. Ewentualnie do dowolnej ubezpieczalni, gdy sprawca nie miał OC i odszkodowanie wypłaci UFG.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiędzynarodowa konferencja ” Razem czy osobno?”
Następny artykułPolicjanci zlikwidowali plantację konopi indyjskich. Powiat Myślenicki