A A+ A++

26 marca, w wyniku przeprowadzonych wyborów, rektorem Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II na kadencję 2024-2028 został wybrany prof. dr hab. Jerzy Antoni Nitychoruk.

Jerzy Nitychoruk urodził się 28 grudnia 1958 roku w Janowie Podlaskim. Polski geolog, profesor nauk o Ziemi, specjalizujący się w geologii czwartorzędu, geologii klimatycznej, geochemii izotopów stałych tlenu i węgla oraz geoarcheologii. Od 1984 do 2013 roku związany z Wydziałem Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie z Akademią Bialską im. Jana Pawła II z siedzibą w Białej Podlaskiej, w której od 2013 pełnił funkcję dziekana w Wydziale Nauk Ekonomicznych i Technicznych, a od 2019 roku pełni funkcję rektora (kadencje 2019–2020, 2020–2024, 2024–2028).

Prof. Jerzy Nitychoruk w 1981 roku ukończył studia geograficzne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a w 1985 roku studia geologiczne na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Tu też, w 1993 roku obronił pracę doktorską p.t. „Stratygrafia plejstocenu
i paleogeografia południowego Podlasia” w dyscyplinie nauk przyrodniczych, a w 2001 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Tytuł profesora nauk o Ziemi otrzymał w 2012 roku.

Jest wielokrotnym laureatem stypendiów i nagród, w tym stypendium Fundacji Alexandra von Humboldta, które odbywał w Uniwersytecie w Getyndze w latach 1996 – 2011 i nagrody naukowej imienia Wawrzyńca Teisseyre’a, VII Wydziału Polskiej Akademii Nauk za pracę habilitacyjną „Climate reconstruction from stable-isotope composition of the Mazovian Interglacial (Holsteinian) lake sediments in eastern Poland”. Badania naukowe prof. Jerzego Nitychoruka dotyczące głównie sedymentacji jeziornej i osadów polodowcowych, prowadził w takich regionach jak Południowe Podlasie, Tatry, Spitsbergen, Egipt czy Chorwacja. Jego działalność obejmuje także kierowanie i uczestnictwo w wielu projektach badawczych, w tym międzynarodowych, we współpracy z czołowymi ośrodkami naukowymi na świecie.

Jest autorem i współautorem ponad 300 prac, promotorem doktoratów i recenzentem wielu opracowań geologicznych, projektów i manuskryptów. Był recenzentem doktoratów, habilitacji i postepowań w sprawie przyznania tytułu profesora. Aktywnie uczestniczy w życiu naukowym, będąc członkiem wielu towarzystw, między innymi – Polskiego Towarzystwa Geologicznego i Polskiego Towarzystwa Geograficznego – Klubu Polarnego. Jest ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Narodowego Centrum Nauki z dorobkiem kilkudziesięciu recenzji projektów badawczych.
W latach 2015 – 2017 był członkiem Rady Geologicznej przy Ministrze Środowiska i członkiem Rady Naukowej Państwowego Instytutu Geologicznego, 2016–2019.

Prof. Jerzy Nitychoruk jest autorem siedmiu arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50 000 z Południowego Podlasia. Jego wkład w rozwój nauk o Ziemi oraz zaangażowanie w dydaktykę i popularyzację wiedzy geologicznej potwierdzają liczne współprace międzynarodowe i osiągnięcia publikacyjne. W latach 2010 – 2015 kierował międzynarodowym Programem Działań Zintegrowanych POLONIUM, w ramach umowy o współpracy naukowej
i technicznej między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Francuskiej. Przebywał na stażach w Uniwersytetach w Paryżu, Reading, Tucson, Getyndze, Oldenburgu, Grenadzie, Antalyi, Tancie, Kafr El Sheikh, Lwowie, Mińsku, Brześciu i innych.
Wygłosił szereg wykładów naukowych i popularno-naukowych w Polsce i za granicą. Zaprosił również wykładowców z innych krajów do wygłoszenia wykładów w polskich uczelniach.

W 2023 r. otrzymał złoty medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej – Sapientia et Veritas”, który nadawany jest za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiana czasu na letni, a podróże koleją
Następny artykułStraż Graniczna, KAS i Policja rozbiły kolejną tytoniową grupę przestępczą