Podróżując do egzotycznych krajów zaszczep się – apelują eksperci z portalu “Zaszczep się wiedzą”. Szczepienia chronią m.in. przed durem brzusznym, cholerą, żółtą gorączką, japońskim zapaleniem mózgu i wścieklizną. Również szczepienia obowiązkowe, realizowane zgodnie z kalendarzem szczepień są istotne dla podróżujących. Znajdują się w nim szczepienia przeciw polio, błonicy, tężcowi i WZW B. Dodatkowo warto pamiętać o szczepieniu przeciw WZW A, czyli żółtaczce pokarmowej, meningokokom i szczepieniu przeciw grypie wykonywanym co roku.
Jak zauważają eksperci, ci którzy odwiedzają Afrykę Subsaharyjskiej przez cały rok i Dubaj w sierpniu oraz wrześniu powinni szczególnie zadbać o ochronę przed meningokokami typu A i C. Natomiast dłuższy pobyt w Azji, związany z pobytem na świeżym powietrzu w rejonach wiejskich może wymagać zaszczepienia przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu. Z kolei dur brzuszny jest chorobą występującą na całym świecie. Największe ryzyko zachorowań – jak wymienia portal – występuje w Azji, Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Afryce.
Z kolei, jeśli udajemy się do krajów Afryki Centralnej i niektórych krajów Ameryki Południowej obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej gorączce. “Szczepienie przeciw żółtej gorączce daje prawie 100 proc. odporność, a jedna dawka daje ochronę na całe życie. Objawy tej choroby to bardzo wysoka gorączka, dreszcze, kaszel, nudności, wymioty, niekiedy zażółcenie skóry i zaczerwienienie spojówek. Powikłania, to zaburzenia neurologiczne i niewydolność nerek, a nawet śpiączka i zgon” – wymienia portal.
Równie istotna jest dla podróżujących do Azji i Afryki jest szczepionka przeciw cholerze. Tej chorobie towarzyszy ostra biegunka, wymioty lub przewlekłe zakażenie dróg moczowych. Może zakończyć się niewydolnością krążenia, nerek i śmiercią. Szczepionka zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunek podróżnych.
Portal przestrzega także przed wścieklizną, która jest chorobą w 100 proc. śmiertelną i powoduje ponad 50 tys. zgonów rocznie, przede wszystkim w Azji, Afryce i Ameryce Południowej.
“Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez ugryzienie lub zadrapanie przez bezdomnego psa, nietoperza, wiewiórkę lub małpę. Zachorowaniu można zapobiec poprzez szczepienie profilaktyczne przed podróżą. W przypadku osób niezaszczepionych profilaktycznie, które zostały narażone na zakażenie, szczepienie poekspozycyjne jest interwencją ratującą życie” – napisano w komunikacie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS