A A+ A++

Na akcję miasto przeznaczy ponad 600 tysięcy złotych.

W ponad 40 szkołach kontynuujemy program “Jedz z głową”, którego celem jest poprawa stanu zdrowia uczniów i edukacja żywieniowa. Musimy pamiętać, że na wybór diety mają wpływ nie tylko rodzice, ale także dyrektorzy szkół oraz pracownicy szkolnych stołówek. Jestem przekonana, że wczesna diagnostyka, zdobycie odpowiednich nawyków żywieniowych i zdrowy styl życia przyczynią się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych u dzieci – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

Program polityki zdrowotnej na lata 2022-2024 w zakresie zdrowego odżywiania dla dzieci klas I-III szkół podstawowych w Lublinie “Jedz z głową” finansowany jest ze środków z budżetu miasta Lublin, a realizowany przez Fundację Medicover w 43 szkołach na terenie miasta.

Co odbędzie się w ramach programu?

Jego pierwszą częścią są bezpłatne badania przesiewowe uczniów klas I. W ich ramach w gabinetach szkolnych będzie wykonywana analiza masy i składu ciała, ocena sprawności krążeniowo-oddechowej oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Po wykonaniu badań rodzice będą mogli pobrać wyniki wraz zaleceniami w wersji online.

Dzieci uczestniczyć będą także w zajęciach edukacji żywieniowej w formie warsztatów.

Uczniowie spotkają się z psychologiem oraz będą brać udział w zajęciach sportowych. Z kolei w październiku zaplanowano pierwszy z trzech konkursów plastycznych z nagrodami.

O programie “Jedz z Głową”

Program “Jedz z głową” jest jednym z wielu działań podejmowanych przez miasto Lublin na rzecz ochrony zdrowia i profilaktyki chorób wśród dzieci.

Od wielu lat uczniowie lubelskich szkół objęci są programem profilaktyki próchnicy zębów. Lublin jest jednym z niewielu miast w Polsce, który utrzymał funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych w szkołach. W tym roku, na ten program miasto przeznaczy 660 tys. zł.

W ramach działań w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego realizowany jest projekt “Szkoła ProMOCji zdrowia psychicznego” o wartości blisko 109 tys. zł. Uczestniczą w nim uczniowie, rodzice i nauczyciele 11 szkół ponadpodstawowych. Celem projektu jest nie tylko popularyzowanie wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i jego uwarunkowań, ale także kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

W ramach współpracy ze środowiskiem naukowo-medycznym w szkołach realizowany jest także program profilaktyki czerniaka. Celem tego ogólnopolskiego programu jest zwiększenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi na czynniki ryzyka oraz metody skutecznej profilaktyki tego nowotworu. Zajęcia edukacyjne w ramach programu prowadzone są w oparciu o scenariusze opracowane przez Akademię Czerniaka – sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, w skład której wchodzą specjaliści w zakresie onkologii i dermatologii. W tym roku w programie ma wziąć udział około 1800 uczniów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGrecja. Rząd wzywa kraj do oszczędzania energii. Wyłączona będzie iluminacja
Następny artykułWychodzi książka o Giannisie – ta historia nigdy nie była w pełni opowiedziana