A A+ A++

Dlaczego warto pić sok z ananasa?

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat powstało wiele opracowań naukowych, w których wskazano na prozdrowotne właściwości soku z ananasa. Rzecz jasna, chcąc wzbogacić organizm o witaminy i minerały występujące w ananasie, należy wybierać wyłącznie produkty naturalne, bez dodatku substancji słodzących i przetworzonych.

Sok ananasowy bogaty jest m.in. w witaminę C, witaminy z grupy B, mangan, miedź, magnez, potas, beta-karoten, kwas foliowy i błonnik. Jednak to, co wyróżnia ananasa na tle innych owoców, to zawartość w nim bromelainy. Jest to enzym wpływający na m.in. utrzymanie w organizmie odpowiedniego poziomu płynów, by nie były ani zbyt zasadowe, ani zbyt kwaśne.

Ponadto, ten białkowy enzym trawienny wpływa na zmniejszenie stanów zapalnych i obrzęków. Bromelaina doskonale oczyszcza jelita, wspiera trawienie i sprzyja w procesie odchudzania. Gdyby tego było mało – bromelaina pomaga rozpuścić nadmierny poziom śluzu podczas infekcji dróg oddechowych, dlatego picie soku z ananasa zaleca się osobom borykającym się z zapaleniem oskrzeli, zapaleniem płuc, zapaleniem zatok i chorującym na astmę.

Picie soku z ananasa, zdaniem specjalistów, dobrze wpływa na pracę serca i zapobiega tworzeniu się we krwi krzepów i skrzeplin.

Duża zawartość witaminy C w soku ananasowym zapobiega twardnieniu tętnic, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy. Wysoki poziom przeciwutleniaczy w ananasie przyczynia się do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi.

Jakie właściwości posiada sok z ananasa?123RF/PICSEL

Kto nie powinien pić soku z ananasa?

Wspomniana bromelina, która spełnia wiele prozdrowotnych funkcji, może niestety wpływać na podniesienie poziomu glukozy we krwi, dlatego soku z ananasa nie powinny spożywać osoby z cukrzycą.

Nie jest on również polecany kobietom w ciąży, ponieważ najczęściej powstaje z niedojrzałych owoców. Sok ananasowy negatywnie wpływa na wchłanianie się leków, dlatego powinny mieć to na uwadze osoby, które przyjmują jakieś preparaty farmaceutyczne, a zwłaszcza leki przeciwzakrzepowe, uspokajające i antybiotyki.

Dietetyk: W Polsce jest tolerowanie słodyczy i zachęcanie do ich jedzeniaINTERIA.PL

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCredit Agricole i EFL uruchomiły strefę biznesu – nowatorski hub dla przedsiębiorców
Następny artykułCredit Agricole i EFL uruchomiły strefę biznesu – nowatorski hub dla przedsiębiorców