Debata o tym, o jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć, ciągnie się latami. I chociaż większość ekspertów jest zgodna, że najważniejsze jest, by w ogóle ćwiczyć, to nowe badanie pokazuje szczególne zalety wieczornej aktywności fizycznej.
Czy aktywność fizyczna może być bardziej korzystna o określonych porach dnia? Naukowcy debatują nad tym od lat, ale skłaniają się ku temu scenariuszowi choćby ze względu na fakt, że nasze ciała mają swój wewnętrzny zegar, czyli rytm dobowy. Problem w tym, że nie wiadomo, kiedy jest ten najlepszy czas, bo wiele badań sugeruje, że ćwiczenia od popołudnia do wieczora wydają się ogólnie lepsze, ale istnieją też inne, które potwierdzają wartość dodaną porannej rutyny.
Nowe badanie, w którym naukowcy Uniwersytetu w Sydney monitorowali długoterminowy stan zdrowia osób cierpiących na otyłość, pokazuje zaś, że w przypadku osób, które ćwiczą wieczorem, ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych lub śmierci jest mniejsze w porównaniu z osobami niećwiczącymi i tymi, które ćwiczą w innym czasie. Ich bazą danych był brytyjski Biobank, w ramach którego zespół skupił się na podgrupie około 30 tys. ochotników cierpiących na otyłość w wieku powyżej 40 lat, u których nie występowała wcześniej żadna choroba sercowo-naczyniowa.
W ramach pierwotnego badania ochotnicy zgodzili się nosić urządzenia monitorujące, więc badacze wykorzystali te pomiary jako wskaźnik zastępczy typowego poziomu aktywności fizycznej ludzi. Zidentyfikowali osoby, które wykonywały umiarkowaną lub energiczną aerobową aktywność fizyczną (co najmniej trzy minuty jednorazowo), a następnie podzielili tych ochotników na tych, którzy ćwiczyli rano, po południu lub wieczorem ( po godzinie 18:00).
Jako punkt odniesienia wykorzystali osoby, które prawie w ogóle nie ćwiczyły, co oznacza, że średnio wykonywały mniej niż jeden atak intensywnej aktywności fizycznej dziennie. Śledzenie wolontariuszy trwało średnio prawie osiem lat, naukowcy odkryli, że w porównaniu z sytuacją wyjściową polegającą na braku ćwiczeń, osoby ćwiczące wieczorem miały najniższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i śmierci z j … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS