A A+ A++

Miniony weekend w Tatrach był bardzo pracowity dla ratowników TOPR. Większość prowadzonych akcji ratunkowych dotyczyła poślizgnięć się na śniegu i urazów powstałych na skutek upadków.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogli 24-osobom tylko podczas minionego weekendu. Niestety doszło także do śmiertelnego wypadku, gdzie ratownikom został przykry obowiązek transportu zwłok do Zakopanego.

W piątek ratownicy pomogli czterem osobom na szlaku prowadzącym na Rysy. – ewakuowano 4 turystów ze szlaku poniżej Buli Pod Rysami. Jedna z turystek po upadku, z poważnymi obrażeniami śmigłowcem została przewieziona do zakopiańskiego szpitala, natomiast trzech jej towarzyszy bezpiecznie sprowadzono do schroniska nad Morskim Okiem – informują ratownicy.

W sobotę ratownicy mieli bardzo dużo pracy. Większość wypadków związana była z poślizgnięciem się i upadkiem z dużej wysokości. Niestety jeden z wypadków zakończył się śmiercią poszkodowanego.

– Przed południem prowadzono akcję ratunkową na Zawracie gdzie turystka upadła z wysokości. W momencie tych działań na Centralę TOPR dociera kolejne zgłoszenie o upadku turysty z Małego Koziego Wierchu tzw. Honoratką w kierunku Zmarłego Stawu. Ratownicy odnajdują ciało turysty bez oznak życia. W tym dniu pomagano jeszcze turystom w Żlebie Kulczyńskiego oraz na Rysach, gdzie w jednym przypadku również doszło do upadku z wysokości – opisują sobotnie działania ratownicy TOPR.

W niedzielę przyszło załamanie pogody, przez co w góry wyruszyło znacznie mniej osób. – Ratownicy nie musieli tak często wyruszać w Tatry. Pomagano turystom w Morskim Oku, na Przełęczy Między Kopami oraz przy Czarnym Stawie Gąsienicowym – informują ratownicy.

Ratownicy TOPR przypominają, że na niektórych szlakach cały czas zalega śnieg i niezbędne jest do bezpiecznego poruszania się wyposażenie zimowe, czyli raki, czekan i kask. – W Tatrach ciągle w kilku miejscach zalega śnieg na szlakach, który dla niedoświadczonych i nieprzygotowanych turystów może okazać się dużym zagrożeniem. Sytuacja taka utrzymuje się na szlaku na: Rysy, Mieguszowiecką Przełęcz Pod Chłopkiem, Wrota Chałubińskiego, Szpiglasową Przełęcz, oraz szlaki dojściowe na Orlą Perć w tym głównie Zawrat. Apelujemy o rozsądny dobór celów, dostosowany do wyposażenia oraz posiadanych umiejętności – piszą ratownicy TOPR w mediach społecznościowych.

opr. e/r

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEurowybory. Sylwia Bielawska wygrywa z Anną Żabską
Następny artykułWybuch w zakładach zbrojeniowych Mesko w Skarżysku Kamiennej. Zginął pracownik