A A+ A++

Katowice są pierwszym miejscem w Polsce i naszej części Europy, w którym odbywa się JazzCamp for Girls, intensywne warsztaty z improwizacji i kompozycji jazzowej dla nastoletnich instrumentalistek.

***

Po raz drugi 24 nastolatki ze szkół muzycznych z całego regionu spędzają intensywnie pięć dni poznając tajemnice jazzowej improwizacji na Jazzcamp for girls. Te jedyne w Polsce warsztaty z improwizacji i kompozycji jazzowej dla dziewczynek zakończą się otwartym koncertem.

Ćwiczenia muzyczne, ruchowe i integracyjne, budowanie tożsamości zespołu i poznanie prostych form promocji, to niektóre z aktywności projektu JazzCamp for Girls, który rozpoczął się w poniedziałek 23 stycznia w Katowicach. Uczestniczkami warsztatów są dziewczynki w wieku 10-15 lat z województwa śląskiego, uczennice szkół muzycznych I i II stopnia.

Inicjatywa jest częścią międzynarodowego projektu JazzCamp for Girls Across the Nordics, Poland and Turkey, w którego ramach warsztaty odbędą się także w Danii, Szwecji, Finlandii i Turcji. Katowice są pierwszym miejscem w Polsce, gdzie w czerwcu 2022 roku Jazzcamp miał swoją premierową odsłonę.

Zainteresowanie było tak duże, że druga edycja była koniecznością. Udział w warsztatach pomoże dziewczynkom zdobyć umiejętności w muzycznej improwizacji, nabrać pewności siebie i zrozumieć, jak funkcjonuje profesjonalna scena muzyczna.

W pracy nad przełamywaniem nie tylko muzycznych barier pomagają im tutorzy – doświadczeni muzycy i pedagodzy z Polski i Danii: Ania Rybacka, Artur Tuźnik, Ola Rzepka oraz Patryk Zakrocki.

– W jazzie jest dla dziewczynek w tym wieku bardzo dużo dobrego. Nie ma właściwie błędów w jazzie, każdy dźwięk można wykorzystać w kreatywny sposób do tego, żeby stworzyć coś wartościowego i ciekawego. Ta współpraca i wspólna improwizacja w zespole wzmacnia kompetencje społeczne, kreatywność, ale też poczucie własnej wartości, odwagę; poczucie, że mogę coś zaproponować od siebie, i osoby z którymi razem gram doceniają to – mówi Ania Rybacka, wokalistka i tutorka.

JazzCamp for Girls jest częścią działań równościowych prowadzonych przez Katowice – Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki. Projekt narodził się w 2014 roku w Danii, gdzie dwa lata wcześniej opublikowano tzw. „Raport 80/20”, który wykazał brak równowagi płci w tamtejszym przemyśle muzycznym, reprezentowanym przez kobiety jedynie w 20%. Liczby te dotyczą jednak całej Europy, w tym także Polski.

JazzCamp for Girls Katowice zakończy się koncertem finałowym otwartym dla publiczności. Wystarczy przyjść w piątek 27 stycznia o godz. 17.30 do sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Warsztaty wpisują się także w program Before 12 Katowice JazzArt Festival 2023, w ramach którego wystąpią polsko-skandynawskie zespoły jazzowe.
Pierwsza, pilotażowa edycja w Katowicach zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie „Słoneczniki 2022” na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci na Śląsku (w kategorii Muzyka). Jako część międzynarodowej inicjatywy został opisany w dzienniku The New York Times https://www.nytimes.com/2022/07/07/arts/music/jazz-camp-for-girls.html

Organizatorami polskiej edycji JazzCampu są Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek i Fundacja Konsek Kultury we współpracy z organizacjami Kultur(a), JazzDanmark oraz Ambasadą Danii w Polsce.

Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji PZU, Nordisk Kulturfond, Ministerstwa Kultury Danii i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Danii.

Koncert finałowy JazzCamp for Girls: piątek 27.01 g. 17.30, Pałac Młodzieży, s. teatralno-kinowa
Koncert Ania Rybacka & Stefan Pasborg: sobota 28.01. g. 19.00, Katowice Miasto Ogrodów, s. koncertowa
Udział bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: [email protected] tel. 32 609 03 21/32

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za MOIK. Fot. org.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOSKAR CYMS – Nic więcej
Następny artykułPolicja Jelenia Góra: Poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, dodatkowo odpowie za kradzieże i kradzieże z włamaniem