A A+ A++

Już w najbliższą niedzielę, 19 czerwca, ludowe rytmy wypełnią muszlę koncertową i cały Park Zdrojowy w Busku-Zdroju. Wszystko to za sprawą koncertu „Jawor u źródeł kultury. Zaproszenie”.

Z przytupem wystąpią: Kapela Buskowianie, Zespół Śpiewaczy „Pacanowianie”, Zespół Ludowy z Mokrej, Zespół Pieśni i Tańca Morawica, „Żabieckie Powiślanki” oraz gościnnie Koło Gospodyń Wiejskich Miłków – wymienia Anna Stępień z Buskiego Samorządowego Centrum Kultury

– Cudowni ludzie, którzy przyczyniają się do wzbogacenia dziedzictwa kulturowego, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje. Będzie pięknie, będzie gwarno, będzie wesoło. Będzie można pośpiewać, potańczyć, a jak się państwo zmęczycie to i przycupnąć na ławeczce i odpocząć – zachęca.

Usłyszymy istniejącą od ponad 40. lat Kapelę Buskowianie. W okresie swej działalności grupa dała ponad tysiąc koncertów, występując nie tylko na przeglądach, festiwalach ale także reprezentowała Busko Zdrój w różnych uroczystościach państwowych, kościelnych i okolicznościowych.

Władysław Lewicki, który w zespole od 15. lat gra na akordeonie informuje, że prezentowane przez kapelę utwory są typowymi melodiami ludowymi naszego regionu i Ponidzia.

– Jest zapotrzebowanie na tego typu muzykę w regionie. Niestety, kapel ludowych jest coraz mniej, dlatego skrzętnie podtrzymujemy te tradycje. Swoje występy zawsze rozpoczynamy utworem „Polka od Piasku”, ale będą też oberki – mówi.

W Busku zaprezentuje się także Stowarzyszenie Żabieckie Powiślanki, które działa od 2011 roku. W skład koła wchodzi 15 kobiet, na czele z przewodniczącą Teresą Banach. Sukces w śpiewaniu zawdzięczają koleżance – Ali Dudek, która wyszukuje piosenki z dawnych lat i z przekazu babci i taty. Panie zaprezentują m.in. swoją przewodnią piosenkę „Powiślanka” – same ją układały.

– Warto nas posłuchać, z nami pośpiewać i z nami się cieszyć. Muzyka ludowa w nas gra. Zapraszamy kuracjuszy, młodzież. Niech dalej przekazują naszą ludową tradycję – zachęcają członkinie.

Będzie można również skosztować potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich z miejscowości Widuchowa, Skotnik Dużych, Skotnik Małych, Janowa i Plechowa. Dzięki nim stoły pełne będą swojskiego chleba ze smalcem, pierogów, ciast i rogalików.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAdamed rozbudowuje swoje zaplecze laboratoryjne
Następny artykułSzymon Smajdor: -Potrzebne zjednoczenie i stabilizacja rynku rolnego