A A+ A++

Adamed Pharma pozyskał obiekty z infrastrukturą laboratoryjną w Kajetanach koło Warszawy. Inwestycja ma pozwolić firmie na prowadzenie, w perspektywie dwuletniej, nowych projektów w zakresie rozwoju leków.

Prace badawczo-rozwojowych

Nowy ośrodek w Kajetanach jest elementem rozwoju firmy w ramach strategii “New Drug Discovery”. Po jego dostosowaniu do potrzeb R&D Adamedu, firma będzie mogła rozszerzyć pracę nad innowacyjnymi produktami leczniczymi. Przygotowanie odpowiedniej infrastruktury ma jednak zająć dwa lata.

– Chcielibyśmy cały zespół Departamentu Innowacyjnego przeprowadzić do połowy 2024 roku do nowego budynku. Pół roku później chcielibyśmy rozpocząć tam produkcję – mówił dr Bartłomiej Żerek, dyrektor Departamentu Innowacyjnego, Adamed Pharma.

Nowa inwestycja Adamedu jest kosztowna. Jednak, jak tłumaczą przedstawiciele koncernu, w jej sfinansowaniu pomogą środki publiczne. 

– Mamy już infrastrukturę i teraz trzeba doprowadzali ją do takiego stanu, żeby można tam było prowadzić projekty badawcze. Potrzeba na to kilkudziesięciu milionów złotych. Lista urządzeń do zakupienia jest dosyć długa. Później będziemy realizować projekty badawcze, m.in. dzięki wsparciu ABM – tłumaczyła dr Karolina Czekaj, dyrektor ds. Finansów Korporacyjnych i Inwestycji Adamed Pharma. 

Zakup urządzeń do laboratorium w Kajetanach to kolejny wydatek rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Jak informował dr Bartłomiej Żerek, część urządzeń będzie zaprojektowana specjalnie dla potrzeb firmy. 

Adamed poprzez swoją inwestycję pod Warszawą chce rozwijać rynek polskich oryginalnych leków. Długofalowa strategia zakłada odejście od pozyskiwania komponentów substancji czynnych z Azji. 

Inne przedsięwzięcia firmy

“Kajetany” nie są jednak jedyną inwestycją, którą Adamed planuje w najbliższym czasie. Firma, we współpracy z ABM, realizuje projekt połączony z nowym zapleczem laboratoryjnym. 

– Mowa o konsorcjum, które jako lider utworzyliśmy wspólnie z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i z Uniwersytetem Gdańskim. Wystartowaliśmy w konkursie, w ramach którego mamy na celu opracowanie innowacyjnej szczepionki opartej o technologie mRNA, a właściwie połączenie technologii mRNA z technologią cząstek wirusopodobnych przeciwko pojawiającym się chorobom odzwierzęcym, takim jak: gorączka zachodniego Nilu, odkleszczowe zapalenie mózgu, ale też COVID-19 – informował dr Bartłomiej Żerek. 

Faza badań klinicznych nad szczepionką ma się zakończyć w październiku 2027 roku.

Jak dodawał przedstawiciel Adamedu, wszystkie podejmowane przez firmę przedsięwzięcia są odpowiedzią na potrzeby medyczne. 

– Nasze inwestycje to nie są tylko projekty innowacyjne. To także infrastruktura produkcyjna, która jest niezbędna do późniejszego wykorzystywania naszej technologii w Polsce i udostępniania jej pacjentom. Tutaj chodzi głównie o nich, ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje – tłumaczył dyrektor Departamentu Innowacyjnego.

Dodał także, że cały plan inwestycyjny opiera się na potrzebach i przewidywaniach tego, co w przyszłości będzie się działo ze zdrowiem Polaków.

Polecamy także:

ABM rozstrzygnęła konkurs dotyczący mRNA

Adamed Pharma dołącza do Warsaw Health Innovation Hub

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Adamed rozbudowuje swoje zaplecze laboratoryjne . Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPijany pojechał do sklepu, wpadł w ręce policji
Następny artykuł„Jawor u źródeł kultury. Zaproszenie”. Muzyka ludowa zagości w Busku-Zdroju