A A+ A++

Jak wspólnie działać w duchu nowej ewangelizacji, o relacji charyzmatu, czyli duchowości, którą żyją i realizują zakony, zgromadzenia i instytuty, do nowych form i środków przekazywania wiary rozmawiano na Jasnej Górze podczas spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP z przedstawicielami zakonnych wspólnot. Obrady zakończyły się wspólną Eucharystią w Kaplicy Matki Bożej.

Ks. Artur Sepioło, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji wyróżnił cztery obszary, etapy wspierania nowej ewangelizacji w zakonach i zgromadzeniach: przez osoby, które są oddelegowane albo też bardziej przeżywają wezwanie do działań w tym duchu; przez konkretne dzieła powstałe wewnątrz zakonnych wspólnot; przez akceptację przełożonych, by dzieła, projekty służące nowej ewangelizacji zostały włączone też w duchową tkankę danej rodziny zakonnej. Czwartym etapem jest sytuacja, kiedy w charyzmat, który powinien być ciągle odnawiany, włączone zostają elementy związane z nową ewangelizacją. – Nasze spotkanie służyło temu, by tym etapom się przyjrzeć, skonkretyzować je, określić jak przechodzić z jednego etapu do drugiego i jak je rozwijać – wyjaśniał ks. Sepioło.

– Każde zgromadzenie ma ten element „wyjścia ewangelizacyjnego”. Przykładem byli zmartwychwstańcy, redemptoryści czy werbiści. Oni mają wewnątrz te idee, przesłania, które są też obecne w nowej ewangelizacji, chodzi tylko o to, by odkryć je na nowo, połączyć i wzmocnić. Np. już od 1999 r. rozwija się Szkoła Nowej Ewangelizacji zaakceptowana przez zgromadzenie zmartwychwstańców jako forma współpracy ze świeckimi – zauważył sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Podkreślił, że podejmowanie idei nowej ewangelizacji staje się też szansą na odnowienie swojego własnego ducha, czyli tzw. charyzmatu zakonu, zgromadzenia czy instytutu życia konsekrowanego.

Na to także zwrócił uwagę bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, podkreślając, że spotkanie tego typu służy głębszemu spojrzeniu w kontekście dzisiejszej sytuacji: czy zgromadzenia właściwie odczytują swój charyzmat, czy go pogłębiają, czy rozpoznają nowe wyzwania. Zauważył, że taka wymiana doświadczeń pokazuje, że jak wiele ze starych rzeczywistości ewangelizacyjnych, które zawarte są w charyzmatach zakonnych, wymaga odkrycia na nowo, aby stały się czynnikiem dynamizującym życie Kościoła, tak też i nowe formy ewangelizacji mogą ożywić pierwotnego ducha danej wspólnoty zakonnej.

– To potrzebny czas, by na nowo zobaczyć, do czego Bóg nas wzywa – powiedział o dzisiejszym zjeździe ks. Jacek Gorzelany ze Zgromadzenia Misjonarzy Saletynów.

Spotkanie dotyczące nowej ewangelizacji w zakonach i zgromadzeniach zakończyła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, natomiast członkowie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP obradować będą jeszcze jutro na temat aktualnych zadań i problemów.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBorzęcin. Zwłoki mężczyzny w lesie
Następny artykułWraca temat przejęcia Newcastle. Brytyjski polityk naciskał na Saudyjczyków