A A+ A++

Pierwszy rok obowiązywania umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską, a Japonią przyniósł wzrost polskiego eksportu do Kraju Kwitnącej Wiśni o prawie 20 proc.

To jeden z głównych wniosków płynących z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) „Polska a strefy wolnego handlu. Powolne wykorzystanie liberalizacji”. Umowa o partnerstwie gospodarczym (ang. Economic Partnership Agreement – EPA) pomiędzy Unią Europejską a Japonią weszła w życie 1 lutego 2019 r. i jak wskazuje Łukasz Ambroziak, analityk zespołu handlu zagranicznego PIE, autor raportu w pierwszym, niepełnym, roku obowiązywania tego porozumienia w polsko-japońskim handlu najbardziej wzrosła sprzedaż produktów, które już przed wejściem umowy w życie korzystały z bezcłowego dostępu do rynku japońskiego. Były to m.in. turbiny gazowe oraz ich części, poduszki powietrzne, akumulatory elektryczne, pompy do cieczy, sprężarki i puch ptasi. Zniesienie cła mogło przyczynić się do wzrostu eksportu niektórych rodzajów odzieży oraz wyrobów z tworzyw sztucznych. Zwiększenie dostaw mrożonej wołowiny można przypisać redukcji stawki celnej z 38,5 proc. do 27,5 proc. w pierwszym roku obowiązywania umowy, a dostaw mleka w proszku – korzystaniu z preferencyjnego kontyngentu.

Japonia – co tam sprzedajemy?

W 2019 r. w polskim eksporcie do Japonii najważniejsze znaczenie miały maszyny i urządzenia m.in. turbiny gazowe, urządzenia do podnoszenia ładunków, sprzęt komputerowy (26 proc.), wyroby przemysłu motoryzacyjnego stanowiły 14 proc. (m.in. samochody osobowe z silnikiem wysokoprężnym o pojemności do 1,5 dm3, poduszki powietrzne, skrzynie biegów, amortyzatory), artykuły rolno-spożywcze m.in. mięso (10 proc.), statki i inne jednostki pływające (8 proc.), wyroby ceramiczne oraz różne wyroby chemiczne (po 5 proc.).

CZYTAJ TEŻ: Handel z Singapurem będzie łatwiejszy

Z kolei analizując strukturę polskiego eksportu do Japonii już w 2020 roku zagraniczne biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Tokio wskazuje, że największą szansę na eksport do Japonii mają przede wszystkim wysokiej jakości produkty żywnościowe o długim okresie przydatności do spożycia, np. słodycze i przekąski, przetwory rybne, mrożonki, produkty prozdrowotne, mleko i serwatka w proszku, a także drób, karma dla psów, mocne alkohole, konserwy rybne. Dobrze sprzedają się też kosmetyki i ceramika. Japonia to także atrakcyjny rynek dla firm z branży gier komputerowych oraz dostawców oprogramowania dla branży finansowej i technologicznej.

Japonia – kto nam pomaga sprzedawać?

Z jednej strony pierwszy rok umowy handlowej Unii Europejskiej z Japonią przyniósł wzrost polskiego eksportu do Japonii o prawie 20 proc. a z drugiej strony aż 41 proc. polskiej wartości dodanej konsumowanej przez Japończyków trafiało tam przez inne kraje.

CZYTAJ TEŻ: FTA. Umowy wielkiego strachu i wielkich możliwości

– Z naszych analiz wynika, że aż 41 proc. polskiej wartości dodanej konsumowanej w Japonii oraz 37 proc. w Korei Płd. i 30 proc. w Kanadzie trafiało tam przez inne kraje. Największym eksporterem polskiej wartości dodanej były Niemcy, zaś w dalszej kolejności Chiny, USA, Wielka Brytania, Francja, Włochy oraz Czechy. Polscy przedsiębiorcy mogli zatem odnieść pośrednie korzyści z utworzenia stref wolnego handlu poprzez uczestnictwo w globalnych łańcuchach wartości oraz współpracę z rozpoznawalnymi markami zagranicznymi – mówi Łukasz Ambroziak.

CZYTAJ TEŻ: Jak skorzystać na wolnym handlu z Wietnamem?

– Poprawa warunków dostępu do rynków pozaunijnych to dla polskich eksporterów szansa, szczególnie jeśli dopasują swoją ofertę do specyfiki poszczególnych krajów. W przypadku rozwiniętych państw azjatyckich poprawa polskiej pozycji eksportowej może nastąpić dzięki oferowaniu produktów wysokiej techniki, co przysłuży się procesowi transformacji polskiego eksportu w kierunku zwiększenia wolumenu sprze … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodejrzany o dewastację dziecięcych nagrobków w Olsztynie pijany przyglądał się pracy policji
Następny artykułUdaremnili przemyt ponad 12 tys. paczek nielegalnych papierosów