A A+ A++

Artykuł sponsorowany

Antykoncepcja hormonalna wywołuje określone działanie lecznicze vel terapeutyczne. Zażywaniu tabletek lub korzystaniu z plastrów transdermalnych mogą towarzyszyć skutki uboczne. W czasie ich stosowania może dochodzić do zaburzenia pracy wątroby, pogorszenia wyników lipidogramu, a także zmian w układzie krzepnięcia krwi. W artykule znajdziesz odpowiedź, jakie badania przy antykoncepcji powinna wykonać każda kobieta stosująca leki hormonalne zapobiegające ciąży!


Jakie negatywne działania ogólnoustrojowe może wykazywać antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna wykazuje szereg działań ogólnoustrojowych – są to właściwości terapeutyczne, ale również niepożądane. Negatywne skutki uboczne mogą dotyczyć:

  • układu krążenia, w którym dochodzi do niewielkiego zwiększenia ciśnienia krwi przede wszystkim u osób mających predyspozycje do hipertensji (nadciśnienia), a także zwiększenia ryzyka zawału serca i choroby zakrzepowej (odnosi się głównie do kobiet po 35. roku życia, palących papierosy i/lub z historią chorób zakrzepowo-zatorowych w rodzinie);

  • gospodarki węglowodanowej i podwyższenia stężenia cukru i insuliny, zwłaszcza w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej starszej generacji;

  • gospodarki lipidowej;

  • czynności wątroby i jej układu enzymatycznego, a także pęcherzyka żółciowego.

Warto pamiętać, że zakres działań niepożądanych jest zależny od substancji czynnych, a także dawek leku. Pamiętaj, że lekarz ginekolog lub endokrynolog, zanim podejmie decyzję o zapisaniu hormonów, powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentką, a w razie wątpliwości zalecić testy diagnostyczne, które wykluczają ewentualne przeciwwskazania do ich stosowania. W dalszej części artykułu dowiesz się jakie badania przed antykoncepcją może zlecić specjalista.

Jakie mogą być skutki uboczne związane z antykoncepcją hormonalną?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może wiązać się z różnymi działaniami niepożądanymi, takimi jak zmiany nastroju, bóle głowy czy problemy trawienne. Istnieje także ryzyko nasilonego krzepnięcia krwi, wzmożonej aktywności enzymów wątrobowych odpowiedzialnych za metabolizm hormonów, takich jak estrogen i gestageny (hormony steroidowe wykorzystywane w lekach antykoncepcyjnych). Niewykluczone są również zmiany poziomu glukozy i innych parametrów metabolicznych, np. poziomu cholesterolu LDL i HDL.

Monitorowanie stanu zdrowia za pomocą badań laboratoryjnych z krwi jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa w czasie przyjmowania leków hormonalnych. Pakiet badań, które warto wykonać podczas stosowania antykoncepcji, znajdziesz na: https://www.alab.pl/pakiet/pakiet-antykoncepcja-hormonalna

Jakie badania do antykoncepcji hormonalnej?

Podobne pytanie mogą zadać osoby zastanawiające się nad stosowaniem tabletek w celu zapobiegania ciąży. Zatem jakie badania przed antykoncepcją hormonalną warto wykonać? Profil testów laboratoryjnych przy antykoncepcji hormonalnej powinien obejmować oznaczenie krzepliwości, stężenia cholesterolu oraz próby wątrobowe. Zmiany parametrów dostarczają istotnych informacji o stanie zdrowia osoby stosującej antykoncepcję hormonalną i mogą wymagać konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Badania na krzepliwość krwi przy antykoncepcji

Monitorowanie krzepliwości krwi jest kluczowe ze względu na zwiększone ryzyko zakrzepicy związanej ze stosowaniem syntetycznych hormonów płciowych. Dlatego wykonuje się pomiar m.in. czasu protrombinowego.

Antykoncepcja hormonalna a próby wątrobowe

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może wiązać się ze zwiększeniem aktywności enzymów wątrobowych. Najczęściej przeprowadza się oznaczanie poziomu następujących enzymów:

  • aminotransferaza asparaginowa ASPAT,

  • aminotransferaza alaninowa ALAT,

  • gamma-glutamylotranspeptydaza GGTP.

Innym oznaczanym parametrem jest bilirubina, której poziom może wzrosnąć podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji.

Poziom cholesterolu i trójglicerydów a antykoncepcja hormonalna

Stosowaniu antykoncepcji mogą towarzyszyć zmiany w profilu lipidowym, m.in. frakcji cholesterolu (HDL i LDL) oraz trójglicerydów (TG). Wahani zależą od wrażliwości osobniczej pacjentki i rodzaju stosowanej antykoncepcji. Warto mieć jednak na uwadze, że zbyt wysoki poziom LDL (złego cholesterolu) i TG jest czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Inne badania krwi przy antykoncepcji hormonalnej

Zależnie od chorób towarzyszących, predyspozycji, a także historii chorób w rodzinie, lekarz może podjąć decyzję o rozszerzeniu pakietu badań u pacjentki stosującej antykoncepcję. Mogą być to dodatkowe badania jak krzywa cukrowa i insulinowa (w przypadku podejrzeń insulinooporności lub PCOS) i morfologia krwi z rozmazem.

Badania laboratoryjne z krwi odgrywają istotną rolę w monitorowaniu skutków antykoncepcji hormonalnej. Duże znaczenie mają testy związane z profilem lipidowym, krzepnięciem i próby wątrobowe. Warto wiedzieć, że regularnie wykonywane badania zwiększają bezpieczeństwo farmakoterapii z użyciem leków hormonalnych — niezależnie od wskazań do ich stosowania.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolacy planują wydać na letnie wakacje ponad 4350 zł – wskazuje badanie Amazon.pl
Następny artykułNajwiększa od 125 lat. Obejrzyj przelot asteroidy w pobliżu Ziemi