A A+ A++

Ponad 600 interwencji zanotowali krakowscy strażacy po nawałnicy, która w ostatni piątek przeszła nad Krakowem. Wiatr uszkodził dachy, deszcz zalewał piwnice… Wyjaśniamy, na jaką pomoc od gminy mogą liczyć ci, których domy zostały uszkodzone.

Tomasz Stankiewicz / krakow.pl

Przede wszystkim pierwsza pomoc jaką otrzymują właściciele, to doraźne zabezpieczenie budynku. Jeśli dochodzi do katastrofy takiej jak np.: zerwanie dachu w wyniku nawałnicy, na miejscu zdarzenia pojawiają się straż pożarna, policja, straż miejska i nadzór budowlany, który wydaje zalecenia dla administratora budynku.

Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa otrzymując informację o zdarzeniu, sprawdza czy w budynku są lokatorzy, którzy wymagają pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jeśli tak, na miejsce zdarzenia niezwłocznie udaje się pracownik socjalny, by rozeznać sytuację lokatorów i rodzaj potrzebnej pomocy.

Jeśli mieszkańcy zostali poszkodowani w związku z wystąpieniem klęski żywiołowej, może im zostać udzielona pomoc w formie zasiłku celowego.

Co ważne, z budżetu miasta nie można sfinansować napraw i remontów prywatnej nieruchomości. Budżet miasta nie udziela także pożyczek na ten cel. Jeżeli Gmina Miejska Kraków jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej budynku, który uległ zniszczeniu, pokrywa wydatki związane z zabezpieczeniem i naprawą części wspólnych proporcjonalnie do udziału własnościowego.

Poszkodowani mogą się starać o pomoc ze środków z budżetu państwa. Zasady jej udzielania określiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pomoc przysługuje w formach:

  • doraźnej do 6 tysięcy złotych – na zaspokojenie podstawowych potrzeb,
  • na remont i odbudowę budynku/lokalu mieszkalnego do 200 000 zł (pomoc łączna dla wszystkich rodzin  mieszkających w budynku).

Ponadto MOPS ma możliwość przyznania świadczenia w przypadku: zdarzenia losowego oraz w przypadku zaspokojenia potrzeb bytowych, jeśli znaleźliśmy się w ciężkiej sytuacji życiowej. W obu przypadkach przyznawane są zasiłki celowe i zasiłki celowe specjalne. W przypadku zdarzeń losowych zasiłek ten przyznawany jest niezależnie od dochodu osób poszkodowanych.

Natomiast w przypadku trudnych warunków życiowych decyduje kryterium dochodowe. Dochód nie może przekraczać 701 zł – osoba samotnie gospodarująca oraz 528 zł – osoba pozostająca w rodzinie. Osoby przekraczające kryterium dochodowe mogą ubiegać się – w szczególnie uzasadnionych wypadkach – wyłącznie o zasiłek celowy specjalny.

Szczegółowych informacji na temat wszystkich form pomocy można uzyskać we właściwej dla miejsca zamieszkania filii MOPS. Więcej na stronie: www.mops.krakow.pl.


pokaż metkę


Autor:

EMILIA KRÓL


Osoba publikująca:

Monika Jagiełło


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2021-07-14


Data aktualizacji:

2021-07-14

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWarszawa. Autobus wjechał w barierę energochłonną. Wbiła się na kilka metrów
Następny artykułPolicjanci nadal poszukują Jacka Jaworka