A A+ A++

Posadowienie obiektu budowlanego w różnych częściach Polski wymaga zgromadzenia wielu dokumentów, które niezbędne są do wydania zezwolenia na rozpoczęcie prac na konkretnym terenie. Wśród nich wyróżnić można dokumentację geologiczną. Jaka będzie niezbędna, podczas planowania budowy na Śląsku?

Jaka dokumentacja geologiczna jest niezbędna do budowy domu?

Rozpoczęcie procesu budowy obiektu wymaga uzyskania pozwolenia na przeprowadzenie prac. Do wniosku o jego udzielenie konieczne jest załączenie szeregu dokumentów, w tym opinii geotechnicznej. Jest ona wystawiana na podstawie badań. Przeprowadzane są one w celu sprawdzenia warunków wodno-gruntowych terenów przeznaczonych pod zabudowę. W dokumencie określono m.in. jakie typy gruntów można wyróżnić na danym obszarze, na jakiej głębokości znajdują się ich poszczególne warstwy (w tym nośna). Co ważne zawarte muszą być w nich także informacje dotyczące wód gruntowych oraz ich wahań. Na tej podstawie oraz typu planowanego obiektu budowlanego określa się kategorię geotechniczną. Osoba, która przygotowuje dokumentację, wystawia rekomendacje związane z rodzajem fundamentowania, które należy wykorzystać. Badania gruntu nie są prostym tematem, dlatego dokumentacja geologiczna szerzej opisana jest na www.geodev.pl, stronie katowickiej firmy, która prowadzi wszelkiego rodzaju badania gruntowe.

Jakie dodatkowe badania warto zrobić, planując budowę na Śląsku?

Opisana wyżej dokumentacja stanowi podstawę do wystawienia pozwolenia na budowę. Warto jednak pamiętać, że Śląsk jest obszarem specyficznym pod względem gruntów. Wynika to m.in. ze szkód górniczych. Stanowią one zagrożenie geotechniczne w wielu śląskich miastach i miasteczkach, np. w: Katowicach, Bytomiu, Sosnowcu, Jaworznie czy Czeladzi. Wiele terenów Górnego Śląska zagrożone jest osuwiskami. W związku z tym konieczne może być wykonanie dokładniejszych testów, mających na celu wykrycie anomalii gruntowo-hydrologicznych, stanowiących zagrożenie dla budynku. Badania geofizyczne można wykonać dla wszystkich kategorii geotechnicznych. Przeprowadza się je np. metodą elektrooporową, opierającą się na sztucznie wzbudzonym polu elektrycznym. Stosuje się także sposoby: elektromagnetyczny, georadarowy, grawimetryczny oraz sejsmiczny. Na podstawie wykonanych badań opracowuje się dokumentację, która stanowi ważny element planowania oraz wykonywania obiektu budowlanego na terenie Śląska.

Inne dokumenty niezbędne do rozpoczęcia budowy

Warto podkreślić, że dokumentacja geologiczna oraz z badań geofizycznych nie są jedynymi dokumentami, które konieczne są, by móc legalnie i zgodnie z prawem rozpocząć budowę nieruchomości na Śląsku. Konieczne jest także uzyskanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku warunków zabudowy dla konkretnego terenu. Niezbędne jest wykonanie przez geodetę mapy do celów projektowych oraz mapy zasadniczej. W przypadku lokali mieszkalnych czy usługowych trzeba uzyskać oświadczenie o możliwości podłączenia poszczególnych sieci do budynku (ewentualnie warunki przyłączenia). W przypadku braku zjazdu z drogi publicznej na działkę konieczne jest uzyskanie zezwolenia na niego. Wykonać trzeba także odpowiednią liczbę kopii projektu budowlanego. Na podstawie tych dokumentów, jak i opisanych wyżej dokumentacji wydawane jest zezwolenie na budowę, będące podstawą do rozpoczęcia prac.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUmowa deweloperska a zmiana ceny – czy deweloper może podnieść cenę mieszkania po podpisaniu umowy?
Następny artykułKoronawirus na psychiatrii. Dawki przypominające dla dzieci.