A A+ A++

Przekwitanie to naturalny i jednocześnie bardzo ważny etap w życiu każdej kobiety, którego nie da się w żaden sposób uniknąć. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, by zniwelować objawy menopauzy, które mogą być uciążliwe i sprawiać, że to zjawisko staje się trudne do przejścia. Na jakie symptomy zwracać uwagę i przede wszystkim: co zrobić, by stały się nieco mniej dokuczliwe?

Menopauza – opis zjawiska

Menopauzą nazywamy po prostu ostatnie krwawienie, po którym następuje przynajmniej rok przerwy – jeśli po takim czasie miesiączka pojawi się ponownie, należy natychmiast zasięgnąć pomocy lekarza. Podczas klimakterium, ponieważ również z takim określeniem możemy się spotkać, jajniki przestają produkować jajeczka, co z kolei uniemożliwia zajście w ciążę.

Oczywiście menopauza to nie tylko ostatnia miesiączka, ale także szereg zmian, które zachodzą w organizmie. Przede wszystkim zmniejsza się poziom hormonów płciowych, co znacząco wpływa na ciało. 

Z procesem tym mają zazwyczaj do czynienia kobiety w wieku od 45 do 55 lat. Trzeba jednak zaznaczyć, że moment rozpoczęcia okresu okołomenopauzalnego jest bardzo indywidualną kwestią – decydują o tym nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale także tryb życia, w tym dieta.

Przedwczesna menopauza – czym może być spowodowana?

O przedwczesnej menopauzie mówimy wówczas, gdy charakterystyczne symptomy zaczynają się pojawiać przed 40. rokiem życia. Jeśli już wtedy zanika miesiączka, a także pojawiają się inne objawy, należy niezwłocznie umówić się na wizytę u ginekologa.

Przedwczesne klimakterium może być równie dobrze kwestią genetyczną, dlatego warto zapytać mamy i babci, kiedy same przechodziły przekwitanie. Jeśli jednak nie jest to właściwa przyczyna, konieczne będzie wykonanie niezbędnych badań.

Wczesna menopauza może być efektem różnych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów bądź zaburzenia pracy tarczycy. Czasem wynika to także z zachwiania gospodarki hormonalnej.

Najczęściej spotykane objawy menopauzy

Objawy menopauzy są dość łatwe do rozpoznania, dlatego jeśli posiadamy chociaż podstawową wiedzę na temat klimakterium, to raczej szybko powinniśmy dostrzec podstawowe symptomy.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego to pierwszy sygnał, który powinien zwrócić naszą uwagę. Krwawienie może pojawiać się w odstępach 2-, a nawet 3-miesięcznych, do tego często staje się mniej lub bardziej obfite. 

Drugą bardzo charakterystyczną oznaką są nagłe uderzenia gorąca, trwające zwykle nie więcej niż minutę. Jednocześnie znacząco zwiększa się wydzielanie potu, a twarz – pod wpływem niespodziewanego wzrostu temperatury ciała – robi się zaczerwieniona.

Dodatkowo menopauza wiąże się z wieloma dolegliwościami fizycznymi. Można do nich zaliczyć ból głowy i ból mięśni, a także kołatanie serca. Często spotykane jest także zaburzone funkcjonowanie zwieraczy i tym samym problemy z nietrzymaniem moczu. Do tego dochodzi również świąd i suchość pochwy, co przyczynia się do bólu odczuwanego w czasie stosunku.

Przekwitanie oddziałuje także na samopoczucie i zdrowie psychiczne. W tym czasie kobiety zazwyczaj zmagają się z zaburzeniami koncentracji i pamięci, wahaniami nastroju, nieuzasadnionym rozdrażnieniem i uczuciem niepokoju, a nawet stanami depresyjnymi. Nierzadko pojawiają się również kłopoty z zasypianiem i częste nocne pobudki.

Objawy menopauzy – potencjalne konsekwencje i konsultacja lekarska

Już w chwili wystąpienia pierwszych objawów menopauzy należy udać się do zaufanego ginekologa. Wszystko dlatego, że w trakcie klimakterium wzrasta ryzyko chorób nowotworowych i nie tylko. Częstym powikłaniem jest np. osteoporoza oraz dolegliwości związane ze sferą intymną.

Samo przekwitanie nie jest absolutnie powodem do niepokoju – to zjawisko, które dotyczy kobiet na całym świecie. Jest naturalną konsekwencją osiągnięcia pewnego wieku i wynikających z tego przemian w organizmie. Jeśli jednak zauważymy jakiekolwiek odstępstwa od normy bądź też uznamy, że jeden z symptomów jest wyjątkowo nasilony, to również warto zasięgnąć porady lekarza.

Ponadto może się okazać konieczna pomoc psychologa. Jak wiadomo, objawy menopauzy dotyczą też sfery emocjonalnej, dlatego regularne uczęszczanie na terapię może przynieść bardzo pozytywne skutki i znacząco ułatwić nam przejście przez ten proces.

Sposoby na złagodzenie objawów menopauzy

Chociaż objawy menopauzy mogą dać się we znaki, to jednak istnieją skuteczne metody ich zapobiegania. Dzięki temu przekwitanie stanie się znacznie łatwiejsze, a te najbardziej uporczywe dolegliwości będą mniej uciążliwe.

By zaradzić problemom związanym z klimakterium, warto poprosić o pomoc ginekologa. Bardzo często stosuje się tzw. terapię hormonalną zastępczą, czyli THZ – polega to na uzupełnianiu poziomów estrogenu i progesteronu, czyli hormonów, które w okresie menopauzy są produkowane w coraz mniejszych ilościach. THZ może przynieść znakomite efekty, choć oczywiście konieczne jest wykonanie wcześniej badań i zapoznanie się z przeciwwskazaniami – przykładowo nie mogą tego stosować kobiety po świeżo przebytym zawale czy nowotworze piersi. 

Dodatkowo na niemal każdy z objawów menopauzy znajdzie się sposób, który możemy wdrożyć samodzielnie.

Na suchość pochwy i związany z tym ból w trakcie seksu polecane są różnorodne żele nawilżające. Dzięki niemu czerpanie przyjemności z życia intymnego będzie zdecydowanie łatwiejsze. Z kolei w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu oczekiwany rezultat można osiągnąć, ćwicząc regularnie mięśnie Kegla.

By złagodzić uderzenia gorąca, warto pamiętać o regularnym piciu wody – minimum 2 litry dziennie. Możemy także przygotowywać sobie chłodne okłady oparte na naparach z ziół, których zapach przy okazji pomoże nam się zrelaksować.

Ból mięśni i ogólne zmęczenie organizmu należy eliminować poprzez połączenie odpoczynku oraz… aktywności fizycznej. W czasie menopauzy możemy cierpieć na niedobór wapnia, więc suplementacja będzie wskazana, a przy okazji dobrze pozostawać w ruchu, by wzmacniać kości.

Odpoczynek z kolei jest wskazany w każdym wieku, niezależnie od tego, czy jesteśmy w okresie okołomenopauzalnym, czy to jeszcze przed nami. Niemniej klimakterium często pociąga za sobą rozdrażnienie czy nagłe napady płaczu, dlatego dobrze dbać o to, by znaleźć chwilę na rozładowanie stresu. Możemy spróbować medytacji albo po prostu wygospodarować sobie taki moment w ciągu dnia, kiedy możemy porzucić obowiązki i oddać się czemuś przyjemniejszemu, np. czytaniu ulubionej książki. Wspomoże to także zasypianie.

W czasie menopauzy nie należy również zaniedbywać swojej skóry. Codzienna pielęgnacja jest niezwykle istotna, ponieważ cera szybko się wysusza, na dodatek traci dawną jędrność i elastyczność. Odpowiednio dobrane dermokosmetyki mogą przywrócić promienność i gładkość, o ile są stosowane regularnie.

By cera ponownie stała się nawodniona i nabrała zdrowego wyglądu, warto zainteresować się produktami Vichy z serii Neovadiol, w skład której wchodzą zarówno kosmetyki dla kobiet w trakcie jak i po menopauzie. Z ich pomocą będziemy w stanie stworzyć podstawową rutynę pielęgnacyjną, która pozwoli nam odbudować strukturę oraz przywrócić gęstość skóry i kontur twarzy:

  • do porannej pielęgnacji świetnie sprawdzi się NEOVADIOL Kompleks Uzupełniający Aktywna pielęgnacja odbudowująca do skóry suchej dla kobiet w trakcie menopauzy. Dzięki obecności kluczowych składników aktywnych, nawilżającego kwasu hialuronowego oraz Proxylane o działaniu przeciwzmarszczkowym, krem zmniejsza suchość skóry, sprawiając, że staje się gładsza, bardziej elastyczna, a jej naturalny blask zostaje przywrócony;
  • wieczorem sprawdzi się natomiast Vichy Neovadiol KOMPLEKS UZUPEŁNIAJĄCY NA NOC Aktywna pielęgnacja odbudowująca dla kobiet w trakcie menopauzy. Krem skutecznie przywraca gęstość skóry, wspomagając tym samym procesy jej nocnej regeneracji. Dzięki efektowi chłodzącemu, skóra o poranku wygląda na bardziej wypoczętą. Dzięki zawartej w składzie kremu cząsteczce Pro-Xylane, skóra staje się skutecznie odnowiona na wszystkich poziomach, a cera staje się jaśniejsza, zyskując tym samym jednolity wygląd;
  • do pielęgnacji skóry wokół oczu sprawdzi się NEOVADIOL Kompleks Uzupełniający Krem wygładzający skórę wokół oczu i ust. Jego skład został wzbogacony wodą wulkaniczną Vichy, dzięki czemu produkt wzmacnia, koi oraz regeneruje bardzo delikatną skórę wokół oczu i ust. 

By jeszcze bardziej wzbogacić pielęgnację, możemy włączyć do niej NEOVADIOL Kompleks Uzupełniający Aktywne serum odbudowujące dla kobiet w okresie menopauzy. Innowacyjna formuła produktu łączy w sobie wyselekcjonowane składniki jak Pro-Xylane, Hedion, kwas hialuronowy, Hepes oraz Hydrovance, które przywracają skórze młodszy i zdrowszy wygląd. Serum świetnie sprawdzi się w ramach porannej pielęgnacji.

Jak długo trwają objawy menopauzy?

Nie da się precyzyjnie określić czasu, przez który mamy do czynienia z objawami menopauzy. Jest to kwestia w pełni indywidualna. Warto jednak zaznaczyć, że cały okres okołomenopauzalny może trwać nawet przez kilkanaście lat. 

Z reguły pierwsze symptomy pojawiają się już na kilka lat przed ostatnim krwawieniem. Dolegliwości stopniowo się nasilają, by wreszcie osiągnąć apogeum w okolicach ostatniej miesiączki. Objawy utrzymują się również przez kolejny rok, jednak stopniowo zanikają i nie są już tak uciążliwe.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzerwy techniczne w dziewięciu bankach – m.in. Pekao, Santanderze i ING
Następny artykułPasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej w Gawłuszowicach [FOTO]