A A+ A++

Ogłoszona w marcu pandemia koronawirusa trwa nadal. Zgodnie z przewidywaniami epidemiologów, wraz z rozpoczęciem jesieni zwiększył się dzienny przyrost zachorowań: obecnie każdego dnia notujemy ponad dziesięciokrotnie więcej przypadków niż wiosną. Jak przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się Covid-19?

Od początku wykrycia koronawirusa zalecanymi działaniami było częste mycie rąk, dezynfekcja, zachowanie dystansu społecznego oraz zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Na pomoc przyszły także nowe technologie. Obowiązkowe mierzenie temperatury w wielu miejscach publicznych odbywa się bezdotykowo z termometru na podczerwień. W wielu miejscach możemy spotkać się z urządzeniami, które automatycznie wykryją nieprawidłowe założenie maseczki i zwrócą nam uwagę.

Z nowych technologii do walki z koronawirusem korzystają także rządy różnych państw, a tym także Polska. – Aplikacja STOP COVID to realna pomoc w walce z pandemią. Dzięki powiadomieniom o kontakcie z koronawirusem możemy skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.- Dlatego warto pobrać STOP COVID . Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym lepiej. To pomoc nie tylko dla zakażonych, ale i zdrowych osób – dodaje.

Jak działa STOP COVID ProteGO Safe? Działanie aplikacji jest oparte o dobrze znany system Bluetooth. To dzięki niemu parujemy nasze telefony np. z samochodowymi zestawami głośnomówiącymi.  Dzięki niemu aplikacja szuka w naszym otoczeniu innych telefonów, na których jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut – zapamięta je na 14 dni. Jeśli w tym czasie osoba, z której urządzeniem spotkało się nasze, zachoruje – dostaniemy powiadomienie.

Co ważne – powiadomienie jest w pełni anonimowe (nie dowiemy się, kto je wysłał), a jego otrzymanie nie oznacza, że chorujemy na koronawirusa, ani że musimy iść na kwarantannę. To tylko ostrzeżenie o kontakcie z wirusem. Wraz z powiadomieniem dostaniemy za to praktyczne informacje i wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić.

Jeśli dzięki powiadomieniu zachowamy większą ostrożność, np. zrezygnujemy ze spotkania z rodziną lub znajomymi – pomożemy ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Po otrzymaniu powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, dzięki aplikacji, możemy też szybko i wygodnie zapisać się na test.

Czy aplikacja STOP COVID ProteGO Safe rzeczywiście jest skuteczna? Jak przydaje się w codziennym życiu? Sprawdzamy!

Monitoruj stan zdrowia

Wraz z ogłoszeniem pierwszego przypadku Covid-19 w Polsce (4 marca) w wielu ludzi wstąpiła panika. Przez kilka dni mogliśmy oglądać puste sklepowe półki i tłumy ludzi niosących duże ilości makaronu i papieru toaletowego. Później rozpoczęła się plaga fałszywych informacji. Wiele z nich dotyczyło tego, w jaki sposób rozpoznać u siebie koronawirusa.

Pani Anita jest jedną z osób, które przeczesywały sieć w poszukiwaniu wiarygodnych informacji na temat tego, jak monitorować swój stan zdrowia. – Moje obowiązki zawodowe nie mogą być wykonywane zdalnie, jestem pracownikiem DPS-u. Moi podopieczni są w grupie ryzyka, od początku musiałam więc bacznie przyglądać się swojemu zdrowiu, żeby w razie potrzeby udać się na izolację i nie zarazić innych. Problem polegał na tym, że poszukiwania objawów w sieci kończyły się mętlikiem w  głowie. W zależności od portalu, objawy potrafiły się znacząco różnić. Nie brakowało także zupełnie bzdurnych informacji powielanych przez kolejne osoby, takich jak ta, że wirusa zabija picie gorącej wody – opowiada o początkach epidemii pani Anita.

– Jeden z modułów aplikacji STOP COVID ProteGO Safe to test oceny ryzyka.  Na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia znajduje się osoba wypełniająca ankietę. To rozwiązanie oparte o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. Aplikacja zawiera także wiarygodne i sprawdzone informacje dotyczące pandemii koronawirusa – dodaje. Warto wiedzieć, że informacje podawane przez aplikację są potwierdzone przez państwowe instytucje: Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Oprócz wytycznych WHO, znajdują się tam także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Takich osób jak pani Anita jest znacznie więcej. Pracować wśród ludzi muszą nie tylko opiekunowie specjalistyczni, osoby zatrudnione w ochronie zdrowia i służby mundurowe, ale także pracownicy sklepów czy różnego rodzaju punktów usługowych. Aplikację STOP COVID ProteGO Safe niedawno zainstalował także Radosław, kierownik dużego sklepu spożywczego. – Początkowo byłem dość sceptyczny, bo obawiałem się kwestii związanych z bezpieczeństwem i prywatnością danych. Jednak po jakimś czasie pojawiły się oświadczenia odpowiedzialnego za aplikację ministerstwa (Ministerstwa Cyfryzacji a obecnie KPRM – przyp.red.).- Zainstalowałem STOP COVID ProteGO Safe, bo w pracy mam styczność z wieloma klientami.

Jak pan Radosław ocenia aplikację? – Czuję się nieco spokojniej wiedząc, że przynajmniej w taki sposób mogę wcześniej dowiedzieć się o zwiększonym ryzyku zakażenia. Mam tylko nadzieję, że w obliczu drugiej fali epidemii więcej osób zainstaluje aplikację, bo w ten sposób może ona być skuteczniejsza – dodaje.

Koronawirus: jak być bezpiecznym?

Najważniejszą funkcją aplikacji są powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Jak to działa?

To bardzo proste! Chory, który został laboratoryjnie zdiagnozowany na COVID-19, zostaje poinformowany przez pracownika Centrum Kontaktu, że może umieścić dobrowolnie tę informację w aplikacji STOP COVID (jeśli ją posiada). Po upływie 24 godzin osoby, które miały bliski kontakt z chorym w ciągu ostatnich 14 dni, dostają powiadomienie o tym fakcie (bez podawania jakichkolwiek danych osobowych). Narzędzie wyświetla także spersonalizowane porady oraz numer telefonu do Centrum Kontaktu. Pamiętajmy, że powiadomienie o kontakcie z koronawirusem nie jest skierowaniem na obowiązkową kwarantannę.

– Instalacja aplikacji jest dobrowolna, jednak pamiętajmy, że im więcej osób zainstaluje STOP COVID, tym skuteczniejsze będzie jej działanie. W walce z koronawirusem warto korzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi, także tych które dają nam nowe technologie – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM. – Zwłaszcza, że jak pokazują najnowsze badania aplikacje monitorujące ryzyko zakażenia i wysyłające powiadomienia o kontakcie z koronawirusem (a taką jest STOP COVID) – niezależnie od liczby osób, które z nich korzystają – mogą skutecznie zmniejszyć liczbę zakażeń, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. A przecież na tym nam wszystkim zależy – dodaje.

Co bardzo ważne: aplikacja nie zbiera żadnych danych, nie śledzi lokalizacji, nie ma także dostępu do plików w telefonach użytkowników. Narzędzie spełnia wyśrubowane europejskie wymagania w zakresie ochrony prywatności i danych.

Aplikacja daje możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Z tej funkcji mogą skorzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, jest niepokojący.

Więcej informacji na stronie: gov.pl/stopcovid

QUIZ: wiesz, jak się chronić przed wirusem?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejnych 16 osób w powiecie oleckim zakażonych Covid-19
Następny artykułGIS wprowadza nowy system raportowania o koronawirusie