Po zimowych miesiącach przychodzi wiosna, a wraz z nią cieplejsze dni. Warto w tym czasie zadbać o przygotowanie klimatyzacji, tak aby urządzenie mogło działać bez przeszkód w sezonie letnim. W artykule przeczytasz o tym jak zadbać o klimatyzację przed sezonem, czyli o podstawowych czynnościach konserwujących oraz czyszczących, które pozwolą cieszyć się bezawaryjną pracą klimatyzatora.
Prace przygotowawcze do sezonu możesz wykonać samodzielnie. Są to w głównej mierze proste czynności czyszczące. Zanim jednak rozpoczniesz pracę przy konserwacji urządzenia, zadbaj o bezpieczne miejsce działania. Pamiętaj o odłączeniu klimatyzatora od zasilania. Bardziej skomplikowane zadania serwisowe najlepiej zleć specjaliście, który dysponuje odpowiednim sprzętem i doświadczeniem.
Czyszczenie klimatyzacji domowej — czynności, które można wykonać samodzielnie
W pierwszej kolejności warto zdjąć zewnętrzną obudowę klimatyzatora i sprawdzić, w jakim stanie są filtry powietrza. Jeśli będą zanieczyszczone, pomału je wyjmij i przygotuj środki czyszczące, takie jak szczotka z delikatnym włosiem, naturalny płyn do naczyń oraz miska z letnią wodą. Za pomocą szczotki usuń warstwę brudu, a następnie przemyj filtry w mieszance naturalnego detergentu i wody. Ostatnim krokiem jest pozostawienie elementów do całkowitego wyschnięcia, w miejscu, w którym nie ulegną odkształceniu. Wyczyszczenie filtrów sprawi, że przepływ powietrza nie będzie blokowany przez zgromadzony wewnątrz kurz i inne niepożądane cząsteczki brudu. Klimatyzator będzie działał poprawnie, co zapewni domownikom możliwość przebywania w pomieszczeniach chłodzonych czystym powietrzem.
Oprócz filtrów warto zwrócić także uwagę na rurę klimatyzatora, która odprowadza zanieczyszczone powietrze na zewnątrz. Po wypięciu tego elementu z uszczelki najlepiej umyć wnętrze rury za pomocą szmatki i naturalnego detergentu.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
Czyszczeniu należy także poddać wentylatory i nawiewy. Z uwagi na fakt, że przepływa przez nie powietrze, na ich powierzchniach mogą osadzać się zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na pracę klimatyzacji. O ile wyczyszczenie otworów nawiewu można wykonać za pomocą mokrej szmatki, o tyle wentylatory są już bardziej ukryte w urządzeniu i dostęp do nich jest utrudniony.
Na rynku dostępne są różnego rodzaju gotowe preparaty do czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji – bezpieczne, atestowane i gotowe do użycia. Takim produktem jest chociażby biobójcza pianka do czyszczenia, odgrzybiania i dezynfekcji klimatyzacji NANOCLEAN AIR MC-8803 o krótkim czasie działania – wystarczy 15 minut! Oprócz właściwości myjąco-czyszczących zapewnia właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze, sporobójcze, wirusowbójcze, drożdżobójcze i prątkobójcze.
Fot. Pianka NANOCLEAN AIR MC-8803 / Źródło: https://swatt.pl/pl/691-do-klimatyzacji cena: ok. 39 zł.
Czyszczenie klimatyzacji domowej — czynności serwisowe oferowane przez specjalistów
Do działań serwisowych, które najlepiej zlecić specjaliście należą uzupełnienie czynnika chłodzącego oraz sprawdzenie szczelności izolacji i połączeń systemu. W pierwszym przypadku wstępny krok, jakim jest sprawdzenie poziomu czynnika, możesz zaobserwować samodzielnie. O niskiej zawartości gazu będzie świadczyć słaby przepływ powietrza, krótkie cykle pracy urządzenia, ciepłe powietrze wydobywające się z klimatyzacji lub gromadzenie się lodu. Specjalista zweryfikuje problem i wyrówna poziom czynnika chłodzącego. Takie prace najlepiej przeprowadzać, kiedy na zewnątrz zaczynają panować dodatnie temperatury.
Najbardziej efektywnym sposobem na sprawdzenie szczelności instalacji w klimatyzatorze jest zastosowanie próby z azotem lub innym gazem szlachetnym, który jest chemicznie obojętny. Urządzenie chłodnicze napełnia się substancją pod ciśnieniem ok. 3 MPa, a następnie obserwuje przez ok. 24 godziny, jak zachowa się gaz. Jeśli jego spadek w tym czasie nie przekroczy 2%, oznacza to, że instalacja jest szczelna.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
Zdarza się, że działania przygotowujące klimatyzacje do sezonu chłodzącego obejmują także odgrzybianie. Zanieczyszczenia zawarte w powietrzu, które przechodzi przez parownik oraz skraplacz, często zostają zatrzymane na filtrze, łopatkach wentylatorów i innych powierzchniach wchodzących w kontakt z nimi. Sam filtr może być środowiskiem dla rozwoju bakterii i grzybów, które osiadają na jego powierzchni. Najefektywniejszą metodą jest ozonowanie lub użycie specjalistycznego płynu dezynfekującego, który działa w połączeniu z dźwiękami o częstotliwości 1,7 MHz. To pozwala na zmianę środka w stan gazowy i dotarcie do najmniejszej szczeliny w urządzeniu.
Partnerem materiału jest hurtownia Swatt.pl, w której znajdziesz nie tylko preparaty do czyszczenia klimatyzacji, ale także klimatyzatory renomowanych firm w atrakcyjnych cenach.
Fot. Tytułowa źródło: Joseph Mucira, Pixabay.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS