A A+ A++

Jeśli zastanawiasz się, jak wydzielić strefy mieszkania, wykorzystując narożnik lub sofę, to jesteś we właściwym miejscu. Tu znajdziesz mnóstwo inspiracji i wskazówek. Zobacz.

Jaki narożnik i jaką sofę wybrać do wydzielenia stref mieszkania?

Oddzielenie poszczególnych stref pomieszczenia przy pomocy narożnika lub sofy to jeden z najlepszych sposobów na stworzenie funkcjonalnego, a jednocześnie efektownego wnętrza. Dostępne obecnie w sklepach meble dają możliwość różnorodnych aranżacji, jednak warto tu pamiętać o jednej zasadzie. Wybierając narożnik lub kanapę, które będą miały za zadanie wydzielić dane strefy użytkowe, musimy poszukać modeli wolnostojących. Co je wyróżnia? Narożniki wolnostojące (jak na przykład Eridano czy Flavio) i sofy wolnostojące (jak Molly czy Megis) to meble wypoczynkowe, które mają  tapicerkę z każdej strony, również z tyłu. Dzięki temu, gdziekolwiek je ustawimy, zawsze będą się prezentować estetycznie. Wszystkie omawiane modele znajdują się w ofercie sklepu Meblobranie.

Czy kanapa lub sofa do wydzielenia stref w pomieszczeniu powinna spełniać jakieś szczególne warunki oprócz tego, który został wymieniony powyżej? To zależy. Jeśli wybrany mebel  ma nam również służyć do spania, to warto sprawdzić, czy:

  • wybrany narożnik lub kanapa z funkcją spania wygodnie i szybko się rozkładają,
  • czy mają wbudowany duży pojemnik na pościel,
  • czy mają sprężyny zarówno w siedzisku, jak i w oparciu.

Wiemy już, jaki narożnik i sofę do wydzielenia stref wybrać, pora więc na kilka dodatkowych wskazówek.  Ustawiając kanapę albo narożnik na granicy stref, zadbajmy o to, by pozostawić ciągi komunikacyjne pomiędzy nimi. Uznaje się, że najczęściej wykorzystywane „trasy” powinny mieć szerokość co najmniej 100 cm. Nawet jeśli sofa lub narożnik będą wyraźnie odgraniczać poszczególne strefy pomieszczenia, warto dodatkowo podkreślić ich odrębność stosownym oświetleniem i odpowiednio dobraną kolorystyką.

Między salonem a aneksem kuchennym. Strefy w pokoju dzięki narożnikowi

Zarówno narożnik, jak i sofa, doskonale nadają się do rozdzielenia aneksu kuchennego od strefy salonowej. Rozwiązanie to stosuje się nie tylko w małych mieszkaniach, ale również w dużych i przestronnych pomieszczeniach, ponieważ jest ono efektowne i wygodne, a przy tym pozwala zachować otwartą przestrzeń. Na osobną kuchnię decyduje się już coraz mniej osób. Strefę wypoczynkową od strefy kuchennej lub też jadalnianej warto rozdzielić nie tylko ze względu na efekt wizualny. Dzięki jasnemu wydzieleniu poszczególnych części użytkowych pokoju zyskujemy funkcjonalne, harmonijne i spójne wnętrze, nie tracąc przy tym ani kawałka cennej przestrzeni.

Jak wydzielić strefy mieszkania, wykorzystując narożnik lub sofę? Bez względu na to, czy oddzielamy od pokoju dziennego aneks kuchenny, czy też jadalnię, zawsze będziemy stosować jedną zasadę. Zarówno narożnik, jak i sofę, ustawimy tyłem do oddzielanej strefy. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, za kanapą lub narożnikiem możemy postawić regał, komodę albo stoły. Przed narożnikiem lub sofą ustawionymi tyłem do strefy kuchennej lub jadalnianej ustawiamy w strefie wypoczynkowej stolik kawowy, a dalej (według uznania, potrzeb i możliwości) mniejszą sofę, fotele albo pufy.

Jak wydzielić strefy pokoju, wykorzystując narożnik lub sofę?

Jak urządzić mały salon z sypialnią? W takim pomieszczeniu również przyda się sprytne wydzielenie poszczególnych stref, w tym wypadku sypialnianej od wypoczynkowej. Znalezienie dobrego sposobu na wydzielenie obu stref może stanowić spore wyzwanie. W końcu oczekujemy, by w jednej z nich było cicho, podczas gdy w drugiej często toczy się życie: ogląda się telewizję, rozmawia, gra w gry. O ile nie zapobiegniemy roznoszeniu się hałasu w takim pomieszczeniu, o tyle możemy wyjątkowo łatwo wydzielić w nim optycznie obie strefy, dzięki czemu uda nam się urządzić efektowny pokój dzienny w sypialni.

Jak najlepiej wydzielić obie wspomniane strefy? Jeśli tradycyjne łóżko stoi wezgłowiem przy krótszej ścianie, wówczas ustawiamy narożnik albo sofę tyłem przy zanóżku w taki sposób, by pozostawić co najmniej 100 cm przerwy na ciąg komunikacyjny. O ile pozwala nam na to dostępne miejsce, możemy ustawić mebel nieco dalej, a tuż za nim dodatkowo przystawić regał, komodę, konsolę czy nawet biurko (jeżeli pomieszczenie służy nam również za biuro czy pracownię). Przed narożnikiem czy sofą ustawiamy stolik kawowy i, podobnie jak we wcześniej omawianej opcji, fotele, pufy albo mniejszą kanapę. W ten sposób w pokoju dziennym może się znaleźć wygodne miejsce zarówno do spania, jak i do wypoczynku, a nawet pracy. Rozwiązanie to często jest znacznie wygodniejsze, niż gdybyśmy mieli urządzić dwa oddzielne (a przy tym bardzo małe) pomieszczenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Jelenia Góra: Na pomoc osobom bezdomnym ruszyli mundurowi ze Szklarskiej Poręby
Następny artykułPolska na czerwonej amerykańskiej liście ostrzeżeń. “Nie podróżuj”