Moją ulubioną formą jajka do śniadania jest mollet, czyli jajko półtwarde. Gotowane przez cztery minuty charakteryzuje się całkowicie ściętym białkiem i lekko ściętym żółtkiem, z którego po przekrojeniu wypływa parująca, żółta lawa pełna smaku i dobroci. Odrobina zimnego masła, gruba sól i świeżo zmielony pieprz gwarantują niebiańskie doznania smakowe. Takie jajko genialnie pasuje też do sałat. Nieprawdopodobnie dodaje smaku sałacie nicejskiej, wzmacniając półpłynnym żółtkiem klasyczne połączenie tuńczyka, ziemniaków, fasolki szparagowej i pomidora.
Jajka w koszulkach
Do restauracji wraca moda na jajka w koszulkach, gotowane bez skorupek we wrzątku z odrobiną octu. Jeśli chcemy przyrządzić je w domu, musimy pamiętać, że jajka do tego dania muszą być bezwzględnie świeże i wysokiej jakości. Przeterminowane trójki nie wchodzą w grę. Ważne też, by woda nie gotowała się zbyt intensywnie, a jedynie lekko bulgotała. Jajka w koszulkach można zrobić wcześniej, jeśli zaraz po wyłowieniu ich z wrzątku przełożymy je do wody z lodem. Przydatne, gdy z takimi jajkami chcemy podać wykwintną sałatę.
Czytaj także: Piekło ugotowane, czyli pierogi z kominkami
Mało kto wie, że istnieje w kuchni biszkopt z samych żółtek i odrobiny mąki. Trzydzieści żółtek ucieramy bez cukru na puch, łączymy z mąką (100 g) i pieczemy w kąpieli wodnej. Taką gąbczastą masę po ostudzeniu zanurzamy w pomarańczowo-cytrynowym ponczu na miodowym syropie z rumem i już mamy hiszpańską tartę cappuccino. Iberyjska kuchnia jajka uwielbia i umie ich używać. Sekretem tortilli, magicznego i diabelnie trudnego placka, jest odpowiednie traktowanie jajek. W procesie przygotowania tortilli najważniejsze jest dodanie jajek do uduszonych ziemniaków z cebulą wtedy, gdy wszystko ma temperaturę 50 stopni. Ani mniej, ani więcej. Tylko wtedy składniki pięknie się połączą, a tortilla nie będzie nieprzyjemnie sucha.
W polskiej kuchni od wieków króluje mariaż jajka ze szczawiem – nie tylko smaczny, lecz także zdrowy, bo obecność jajka w szczawiowej zupie ogranicza ilość niebezpiecznych dla nerek szczawianów. I choć uwielbiam szczawiową z faszerowanym po polsku jajkiem, to na letni obiad przyrządzę dziś lekko podsmażony z czosnkiem szpinak z jajkiem sadzonym, którego słoneczne żółtko apetycznie zaleje głęboką zieleń szpinakowych liści.
Jajko na miękko – przepis idealny
Istnieje wiele sposobów na ugotowanie jajek na miękko. Można korzystać przy tym z minutnika jednak nie jest to konieczne.
Pierwszy najbardziej popularny sposób na jajko na miękko jest bardzo prosty. Jajka należy dokładnie umyć i zagotować wodę. Jajko warto wcześniej zamoczyć w wodzie o temperaturze pokojowej aby nie pękło w gotującej się wodzie. Następnie wkładamy jajko do wody za pomocą łyżki. Jajka należy gotować w zależności od ich rozmiarów: małe – 3,5 minuty, średnie – cztery minuty, duże – do 5 minut. Po ugotowaniu jajka wkładamy do zimnej wody aby białko nie ścinało się dalej i łatwiej było obrać je ze skorupki.
Można także ugotować jajko na miękko bez użycia minutnika. W tym celu jajka wystarczy zanurzyć w wodzie i ogrzewać aż do zagotowania – kiedy woda się zagotuje, jajko będzie ugotowane na miękko.
Czytaj także: glutenowe oszustwo. Nie daj się nabrać!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS