A A+ A++

Jednym z najtrudniejszych aspektów życia z chorobą psychiczną jest zaakceptowanie diagnozy. Ze względu na piętno związane z problemami ze zdrowiem psychicznym osoby chore często ignorują, zaprzeczają, odrzucają lub odmawiają zaakceptowania swojej diagnozy. Może to spowodować odroczenie terapii.

Artykuł partnera

(Fot. mat. prasowe)

Kluczowa jest empatia

Opiekunowie i świadczeniodawcy mogą zrobić wiele rzeczy, aby pomóc osobom z chorobami psychicznymi zaakceptować ich diagnozę i leczenie, którego potrzebują. Przyjrzyjmy się najpierw terapeutom.

Zwykle to terapeuta stawia diagnozę. Biorąc pod uwagę, jak zaskakujące i nieprzyjemne mogą być te wiadomości, czasami mogą to zrobić szybko lub nawet bezmyślnie. Wiele badań wykazało, że lekarze mogą stygmatyzować swoich pacjentów, prezentując nieprzychylne poglądy podczas omawiania rokowań dla pacjenta.

Jeśli postawisz diagnozę przychylną, pacjent będzie bardziej skłonny ją zaakceptować. Możesz uzyskać bardziej pozytywny wynik, na przykład zapewniając im, że choć może to być przerażające, będziesz pracować z nimi, aby złagodzić objawy i poprawić jakość ich życia.

Nadzieja

Przekonaniu, że ciężka choroba psychiczna (SMI) jest „wyrokiem śmierci” może sprzyjać stygmatyzacja. Oczywiście dla cierpiącego może to być przytłaczające. Chociaż zapewnienie realistycznych projekcji ma kluczowe znaczenie, należy również dać pacjentowi nadzieję. Możesz to osiągnąć, zapewniając im, że będą w stanie wyzdrowieć. Przydatne może być również podanie wiarygodnych przykładów osób żyjących z SMI.

Kwestia piętna społecznego

Przeciwdziałanie napiętnowaniu, które mogli zinternalizować Twoi pacjenci, jest jedną z najskuteczniejszych metod pomagania im w przyjęciu diagnozy. Można to osiągnąć poprzez obalanie przekonań, przedstawianie faktów i zachęcanie do edukacji w zakresie zdrowia psychicznego.

Przyjrzyjmy się teraz perspektywie partnera osoby chorej psychicznie.

Nietraktowanie diagnozy po macoszemu

Przyjęcie diagnozy może być wyzwaniem również dla partnerów. Jeśli tak jest, powstrzymaj się od osądzania swoich bliskich, takich jak „Miałem wobec ciebie inne oczekiwania”. Może to być bardzo szkodliwe dla ukochanej osoby, sprawiając, że poczuje się jak porażka w rodzinie.

Warto dowiedzieć się więcej o chorobie bliskiej osoby i porozmawiać z kimś, kto również zajmował się chorobą psychiczną. Oczywiście terapeuta również może być pomocny w tej sytuacji.

Nie traktuj leczenia jako obowiązku

Partnerzy mogą i powinni nakłaniać ukochaną osobę do poszukiwania terapii, ale to pacjent musi dokonać ostatecznego wyboru. Grożenie bliskiej osobie przymusową terapią może ją zdenerwować i zaszkodzić wspólnej relacji. Pomoc takiej osobie staje się jeszcze trudniejsza, jeśli się wycofa i izoluje.

Wsparcie psychologiczne online – hh24.pl

Podsumowanie

Przyjęcie diagnozy choroby psychicznej będzie znacznie trudniejsze, ponieważ ta wiedza zmieni życie chorego. Nie wyklucza to jednak możliwości pozytywnego wyjścia z sytuacji. Wymagana jednak będzie wzajemna pomoc i psychoterapia np. w wersji online świadczona przez specjalistów z branży medycznej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJechała aż 214 km/h. Zapłaciła 2,5 tys. złotych mandatu
Następny artykułPo zamknięciu przejazdu Trzebińską, część autobusów ZKKM Chrzanów pojedzie zmienioną trasą