A A+ A++

Poziom natężenia pola elektromagnetycznego – system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) – poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

System SI2PEM

SI2PEM jest dostępny pod adresem si2pem.gov.pl. Na interaktywnej mapie Polski prezentuje poziomy pola elektromagnetycznego (PEM) z dokładnością do 1 metra kwadratowego. System powstał z myślą o wszystkich zainteresowanych – nie tylko obywatelach, ale także np. o operatorach planujących rozbudowę sieci.

Sprawdź poziom natężenia pola elektromagnetycznego!

System SI2PEM pozwala w prosty sposób sprawdzić jakie natężenie pól elektromagnetycznych wytwarzają instalacje telekomunikacyjne w Polsce, przede wszystkim należące do operatorów telefonii komórkowej.

– Od dziś każdy może sprawdzić wartości natężenia PEM w dowolnym miejscu w Polsce, zarówno wartość teoretyczną – wyestymowaną przez system – jak i wynikającą z pomiarów wykonywanych przez akredytowane laboratoria. Do tej pory te dane w formie papierowej trafiały do organów środowiskowych. Teraz w cyfrowej formie trafiają do SI2PEM – powiedział podczas konferencji inaugurującej  działanie systemu minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Nowy system jest odpowiedzią na m.in. pojawiające się głosy o przekraczaniu w Polsce dopuszczalnych wartości PEM i niewystarczającej kontroli ich emisji.

– Liczę, że to narzędzie pozwoli uspokoić obawy niektórych grup społecznych, związane z rozwojem technologicznym i telefonią mobilną – powiedział minister Janusz Cieszyński. – Uruchamiając SI2PEM dzielimy się ze społeczeństwem funkcją kontrolną. To właśnie obywatel jest najważniejszym użytkownikiem tego systemu – dodał.

Jak powstawał system

Powstanie SI2PEM jest rezultatem projektu realizowanego przez Instytut Łączności – PIB we współpracy z KPRM. Projekt został sfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i kosztował ponad 11 milionów złotych. Za większość prac odpowiadali specjaliści Instytutu Łączności – PIB.

– Nasi inżynierowie zbudowali i wdrożyli system SI2PEM. Prace trwały 2 lata, był w nie zaangażowany 30-osobowy zespół developerów, 20-osobowy zespół przeprowadzający symulację i taki sam zespół odpowiedzialny za szkolenia – powiedział Mariusz Zdrodowski, p.o. dyrektora Instytutu.

Oprócz budowy systemu, Instytut Łączności przygotował też m.in. dwa cykle szkoleń skierowanych
do pracowników samorządowych. Na szkoleniach wyjaśnialiśmy budowę i zasady działania SI2PEM, przybliżaliśmy również zagadnienia związane z funkcjonowaniem sieci komórkowych i pól elektromagnetycznych.

Co jest w środku?

Głównym elementem SI2PEM jest rozbudowana baza danych o instalacjach radiowych i wynikach pomiarów pól elektromagnetycznych. Gromadzi informacje o pomiarach PEM prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz dane z rejestrów instalacji i pozwoleń radiowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Trafiły do niej też informacje od operatorów telekomunikacyjnych na temat istniejących i planowanych nadajników oraz przeprowadzanych na zlecenie operatorów pomiarów PEM.

– Łącznie operatorzy przekazali do SI2PEM ponad 602 tysięcy rekordów dotyczących stacji bazowych. Każdy rekord to inne azymuty, pasma, ale na przykład wspólne identyfikatory. Zasób ten posegregowano wg identyfikatorów i zliczono, ile ich jest. Następnie porównano z rejestrami UKE. Liczba stacji w rozbiciu na operatorów to 11 299 – Orange, 11 297 – T-Mobile, 8 939 – P4, 7 598 – Polkomtel – wylicza Rafał Pawlak, ekspert Instytutu Łączności.

SI2PEM to nie tylko magazyn informacji, ale też potężna maszyna obliczeniowa. Dla wielu obszarów Polski brakuje danych o pomiarach PEM. Wartości prezentowane przez system są wtedy estymowane, czyli wyliczane przy użyciu algorytmu opracowanego w Instytucie Łączności w oparciu o krajowe i międzynarodowe normy.

– Obliczenia przeprowadzane są na siedmiu maszynach. Na każdej uruchomiono dwa serwery obliczeniowe i realnie system posiada 14 instancji serwerów obliczeniowych, pracujących nieprzerwanie przez 12 godzin – zdradził Rafał Pawlak.

Więcej informacji na gov.pl/si2pem.

Z PEM nie od dzisiaj

Badania nad polami elektromagnetycznymi należą do ważniejszych obszarów działalności Instytutu Łączności. Instytucja monitoruje też światowe wyniki badań naukowych w tym zakresie.

Od 2016 roku prowadzi na zlecenie KPRM regularne pomiary PEM w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej oraz pochodzących ze szkolnych instalacji Wi-Fi. Instytut zorganizował już
pięć edycji corocznej konferencji poświęconej PEM z udziałem polskich i światowych specjalistów z zakresu telekomunikacji, medycyny i ochrony środowiska.

Niedawno Instytut – wspólnie z KPRM – rozpoczął realizację projektu edukacyjnego „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa”. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci.

Od 20 lipca nowe obowiązki

Podmiocie obowiązany:

Prowadzący instalacje radiokomunikacyjną, która emituje PEM – pamiętaj, że od 20 lipca 2021 roku twoim obowiązkiem jest udostępnienie w SI2PEM wyników pomiarów PEM w terminie 30 dni od dnia wykonania pomiarów.

WIOŚ – pamiętaj, że od 20 lipca 2021 roku twoim obowiązkiem jest udostępnienie w SI2PEM wyników kontroli w terminie 30 dni od dnia wykonania pomiarów.

Organy Ochrony Środowiska – pamiętaj, że od 20 lipca 2021 roku twoim obowiązkiem jest udostępnienie w SI2PEM informacji o zgłoszeniach oraz o ponownych zgłoszeniach dotyczących instalacji radiokomunikacyjnych emitujących PEM w terminie 3 dni od dnia dokonania zgłoszenia lub ponownego zgłoszenia.

Pozostałe podmioty, niewymienione powyżej, które prowadzą pomiary PEM wykonane przez akredytowane laboratoria – pamiętaj, że od 20 lipca 2021 roku twoim obowiązkiem jest udostępnianie w SI2PEM wyników pomiarów PEM w terminie 30 dni od dnia ich wykonania.

Jak i kto może założyć konto w SI2PEM

Ważne!
Obywatele, którzy chcą sprawdzić natężenie pola elektromagnetycznego w swoim otoczeniu nie muszą zakładać konta w systemie SI2PEM (mogą swobodnie korzystać z systemu bez konieczności rejestracji). Obowiązek założenia konta w systemie SI2PEM dotyczy podmiotów przewidzianych przez ustawę z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Chodzi o podmioty wskazane w Rozdziale 2b ww. ustawy, w tym:
– przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzących instalacje emitujące pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 30 kHz do 300 GHz, których równoważna moc promieniowana izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W, lub będący użytkownikami takich instalacji,
– podmiotów prowadzących pomiary pól elektromagnetycznych wykonane przez akredytowane laboratoria,
– akredytowanych laboratoriów,
– organów ochrony środowiska.

Rejestracja do systemu SI2PEM będzie odbywała się poprzez formularz rejestracyjny i obowiązywać będzie wszelkie podmioty obowiązane do tego w ustawie z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Aktywacja konta nastąpi po weryfikacji danych przez zespół SI2PEM.

W formularzu wymagane będą: dane logowania (tj. podanie nazwy użytkownika i ustalenie hasła), dane osobowe, wskazanie podmiotu (lub propozycja nowego) oraz skan upoważnienia danej osoby do reprezentowania podmiotu w celu rejestracji w systemie SI2PEM.

Po aktywacji, system utworzy konto o uprawnieniach administratorskich (tzw.: administrator podmiotu). To oznacza, że osoba, która założyła konto będzie miała uprawnienia administratora pozwalające na tworzenie kolejnych kont z uprawnieniami w ramach swojego podmiotu/jednostki. Np. administrator laboratorium będzie mógł tworzyć konta pracowników laboratoriów i kierowników laboratoriów. 

Dlatego też zalecane jest, by jedna osoba z danej jednostki zakładała konto przez formularz rejestracyjny, zaś kolejne konta będą zakładane już na podstawie korespondencji wewnętrznej z administratorem podmiotu.

SI2PEM – Instrukcja tworzenia konta podmiotu

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych Dz.U. 2010 nr 106 poz. 675;
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Dz.U. 2001 nr 62 poz. 627;
Ustawa z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska Dz.U. 1991 nr 77 poz. 335;
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności. Dz.U. 2002 nr 166 poz. 1360.

Może Cię także zainteresować

Samochód w firmie

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTurek: Próbował ratować kobietę, która przez niego wpadła do wody
Następny artykułPurzycki w Górniku