A A+ A++

Majówka 2020 będzie w tym roku trwała dość krótko, ponieważ 1 maja wypada w piątek. Musimy także zmierzyć się z nową rzeczywistością spowodowaną epidemią COVID-19. W związku z tym trzeba pamiętać, że granice wciąż pozostają zamknięte, nie działają hotele, a linie lotnicze zawiesiły loty. Wyjazd za granicę jest zatem niemożliwy. 

Wiele obostrzeń nadal obowiązuje również na terenie kraju. Wciąż zakazane jest gromadzenie się, dlatego majówkę można zorganizować tylko w gronie osób, z którymi przebywamy na co dzień. Należy też pamiętać, że dzieci i młodzież do 13. roku życia nie mogą wychodzić bez osoby dorosłej. Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych (nie dotyczy lasów).

Majówka 2020. Parki narodowe otwarte. Na spacer do lasu i na plażę

Wprowadzony przez rząd pierwszy etap łagodzenia obostrzeń sprawia jednak, że nie będziemy musieli spędzać majówki na balkonie czy przyklejeni do telewizora. Od 20 kwietnia znów otwarte są lasy, parki, plaże czy bulwary (nadal niedostępne są place zabaw). Można się więc wybrać tam w celach rekreacyjnych: pojeździć na rowerze (jest jednak zakaz korzystania z rowerów miejskich), pobiegać, pójść na spacer. Należy przy tym pamiętać o obowiązku zachowania dystansu społecznego (dwumetrowej odległości). W lasach nie musimy zasłaniać nosa i ust, jeśli jednak chcemy spędzić czas w parku i na plaży, już jest to konieczne. Dla fanów dwóch kółek mamy kilka tras do polecenia, znajdziecie ja na poniższym filmie:

Zobacz wideo Pięć pięknych tras rowerowych w Polsce

W Polsce panuje jednak susza, a w lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, o czym Lasy Państwowe informują na swojej stronie. Może się więc zdarzyć, że nadleśnictwa będą wprowadzać zakazy wstępu do lasów.  

Od 20 kwietnia turyści mogą znów odwiedzać parki narodowe. Wiele z nich udostępniło jednak tylko część swojego terenu. Tak jest chociażby w przypadku Tatrzańskiego Parku Narodowego, w którym na razie na wycieczkę można wybrać się do dolin reglowych: Doliny Białego, Doliny Strążyskiej, Doliny za Bramką, Ku Dziurze.

Szlaki turystyczne otworzyły m.in.: Bieszczadzki Park Narodowy, Woliński Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Drawieński Park Narodowy, Poleski Park Narodowy czy Park Narodowy Gór Stołowych. W Białowieskim Parku Narodowym można zwiedzać Park Pałacowy, Obręb Ochronny Rezerwat, Rezerwat Pokazowy Żubrów. Szczegóły dotyczące otwarcia terenów wszystkich parków narodowych w Polsce znajdziesz w tym artykule. Warto też sprawdzać oficjalne strony parków.

Planując wycieczkę do któregoś z parków narodowych, trzeba pamiętać, że niedostępna jest infrastruktura turystyczna, nie można m.in. korzystać z wiat czy miejsc biwakowych. Należy też wziąć pod uwagę, że powinna to być raczej wyprawa jednodniowa – hotele i inne obiekty noclegowe są zamknięte (zostaną otwarte dopiero 4 maja).

Majówka 2020. Niektóre atrakcje otwarte

Niedawno informowaliśmy o dwóch nowych atrakcjach turystycznych w Polsce. Są już otwarte i dostępne dla turystów, jednak z pewnymi ograniczeniami.

Jedna z nich to taras widokowy na Złotym Widoku w Szklarskiej Porębie. Znajduje się na wysokości 585 m n.p.m. To część polsko-czeskiego projektu, w ramach którego po polskiej stronie powstanie pięć takich punktów. Zaleca się korzystanie z obiektu w rękawiczkach, ponieważ barierki i inne powierzchnie nie są dezynfekowane. Zaapelowano również, by nie pozostawiać po sobie śmieci.

Drugą nowością jest ścieżka wśród koron drzew w Poznaniu w leśnictwie Antoninek. Jest częścią szlaku turystyczno-rekreacyjnego, który został zaprojektowany przez Poznańskie Inwestycje Miejskie. Drewniany chodnik w drzewach ma 250 metrów długości i przebiega nad rzeką Szklarka. W najwyższym miejscu ma 13 metrów. 

Na ścieżce obowiązuje ruch jednokierunkowy (wejście od strony ul. Czekalskie). Nie można korzystać z wiaty oraz małej infrastruktury leśnej, jak np. ławki, stoły czy stojaki rowerowe. Poza tym spacerowicze powinni zachować odległość co najmniej dwóch metrów.

Od 24 kwietnia otwarta jest także ścieżka widokowa w koronach drzew w Krynicy-Zdroju, której budowa zakończyła się w 2019 roku. W tym miejscu również obowiązuje szereg zasad bezpieczeństwa, których turyści muszą przestrzegać. 

Trzeba zachować dystans dwóch metrów od innych turystów. Zalecane jest wybranie się na wycieczkę tylko z osobami, z którymi przebywa się na co dzień. Na parkingu trzeba zakrywać usta i nos. Każdy turysta razem z biletem wstępu otrzyma przyłbicę oraz rękawiczki jednorazowe. Ruch pieszy na ścieżce odbywa się lewą stroną, zaleca się powrót z wieży widokowej klatką schodową. Szlaki i ścieżka nie są dezynfekowane, należy więc pamiętać o umyciu lub zdezynfekowaniu rąk. Szczegóły zostały opisane na oficjalnej stronie atrakcji.

Majówka 2020. Czy można pojechać na działkę?

Polacy uwielbiają spędzać czas na działkach i w czasie majówki będą mogli to zrobić. Należy jednak pamiętać, że można przebywać tam tylko z osobami, z którymi mieszka się na co dzień. 

Możliwość wyjazdu na działkę już wcześniej budziła wątpliwości. Polski Związek Działkowców na początku kwietnia wydał więc komunikat, w którym wyjaśnił sytuację.

“W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD.

W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń. Warto podkreślić, że specyficzne rozwiązania prawne obowiązujące w ROD, gdzie poszczególne obszary (działki) mają indywidualnych, “prywatnych” dzierżawców, wykluczają też możliwość zakwalifikowania działek jako terenów zielni pełniących funkcje publiczne” – czytamy.

Od 20 kwietnia umożliwione jest także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zatem wyjazd na działkę, by odpocząć, nie jest zakazany.

Krajowy Zarząd PZD odniósł się też do obowiązku zasłaniania ust i nosa. 

W związku z licznymi zapytaniami od działkowców o interpretację znowelizowanych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w/s ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w kontekście terenów ROD, KZ PZD informuje, że na gruncie rozporządzenia brak jest podstaw dla przyjęcia, aby tereny ROD zostały objęte obowiązkiem zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki (§18 rozporządzenia). Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa działkowców i członków ich rodzin podczas pobytu w ROD, Krajowy Zarząd PZD apeluje jednak, aby osoby przebywające na terenach wspólnych ROD, pomimo braku prawnego nakazu, dobrowolnie stosowały zabezpieczenia wg zasad analogicznych do obowiązujących na terenach dostępnych publicznie.

Majówka 2020. Czy można łowić ryby?

Z pewnością wielu pasjonatów wędkarstwa zadaje sobie to pytanie. W komunikacie na stronie Polskiego Związku Wędkarskiego poinformowano, że od 20 kwietnia “wędkarze będą mieli możliwość prowadzenia połowów amatorskich zarówno na łowiskach stawowych, jak i w obwodach rybackich (gł. jezorach, rzekach i zbiornikach zaporowych)”. 

Jednak podobnie jak w innych przypadkach, tak i wędkarzy obowiązują zasady bezpieczeństwa. Chodzi oczywiście o zasłanianie nosa i ust, zachowanie dystansu od innych osób. Związek przypomina też o innych przepisach, m.in. konieczności posiadania odpowiednich dokumentów czy zezwoleń.

Majówka 2020. Co ze sportem?

Kilka dni temu rząd przedstawił plan “odmrażania” sportu powszechnego. Pierwszy etap ma rozpocząć się 4 maja, a więc już po majówce. Od tego dnia będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym.

“Zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie): stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki), infrastruktura zewne?trzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, stadniny koni oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe. Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. W przypadku kortów tenisowych, w II etapie, zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. Będzie obowiązywał limit czterech osób na kort” – czytamy w komunikacie. Cały plan znajduje się tutaj.

Tegoroczna majówka, mimo obowiązujących ograniczeń, wcale nie musi być nudna. Pamiętajcie, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa, nie gromadzić się, zakrywać nos i usta tam, gdzie jest taki obowiązek, i utrzymywać dystans społeczny. Bieżące informacje dotyczące koronawirusa i związanych z nim obostrzeń warto sprawdzać na oficjalnej stronie rządowej – gov.pl/koronawirus.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Augustowie sytuacja jest stabilna
Następny artykułTELEFAKTY – 28.04.2020 r.