A A+ A++

Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe. Na tym jednak nie koniec, bo zapowiedziane są kolejne podwyżki. Nie są to dobre wiadomości dla kredytobiorców, którzy od dłuższego czasu boją się o wysokość rat. Zdaniem ekspertów jest kilka sposobów, by w tym czasie mogli jednak poprawić swoją sytuację.

Podwyżka stóp procentowych

Pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpiła w październiku. W maju Rada Polityki Pieniężnej zrobiła to już ósmy raz z rzędu. Stopa referencyjna wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc.

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, stopy procentowe będą rosły, aż będzie pewność, że inflacja się obniży. 

Jak sobie radzić ze spłatą kredytu?

Kredytobiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość. Jak podaje “Business Insider”, istnieje kilka sposobów na radzenie sobie ze spłatą kredytu. Serwis podał kilka porad, które przygotował Ekspert Finansowy OBIDO Aleksander Gil.

Pierwszym kołem ratunkowym jest renegocjowanie marży z bankiem. Może to być sposób na obniżenie kosztów dla osób, które spłacają raty terminowo. 

Druga metoda opiera się na refinansowaniu kredytu w innym banku. W ten sposób można przenieść kredyt do drugiego banku i negocjować korzystniejszą ofertę. Ekspert podkreśla, że działanie to jest rekomendowane, gdy kredyt nie podlega opłacie za wcześniejszą spłatę.

Trzecim kołem ratunkowym są wakacje kredytowe, czyli zawieszenie na jeden lub kilka miesięcy spłaty rat kredytu hipotecznego. 

Ostatnią metodą jest natomiast wydłużenie okresu spłaty kredytu. Należy jednak mieć na uwadze, że w ten sposób obniża się miesięczna rata kredytu, ale wzrasta koszt całkowity. W związku z tym jest to kosztowne rozwiązanie.    

***

Zobacz także:

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Kto może skorzystać z pomocy?

Wakacje kredytowe będą najpopularniejsze? Rząd pokazał jak pomoże kredytobiorcom

Emerytura wyższa o 200 zł! Kluczowy termin dla seniorów


INTERIA.PL

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy skrzydłokwiat jest szkodliwy dla psa?
Następny artykułStan włosów może zdradzać obecność chorób w naszym ciele