A A+ A++

d1whk51

Kuchnia

Łazienka

Salon

Sypialnia

Pokój dziecka

Przedpokój

Garderoba

Dekoracje

Najnowsze

Popularne

d1whk51

Ogród

Irytujące brzęczenie, bolesne, swędzące ukąszenia – komary mogą skutecznie zepsuć wakacyjny wypoczynek. Jak się przed nimi bronić? Przedstawiamy naturalne i sprawdzone sposoby, dzięki którym szybko zapomnisz o męczących insektach.

Podziel się

(Pixabay)

d1whk51

Letnie miesiące o wysokich temperaturach to czas wzmożonej aktywności komarów. Owady dają o sobie znać najczęściej w pochmurne, wilgotne dni. Atakują zwykle przed zmierzchem do późnych godzin nocnych, a także wczesnym rankiem aż do południa. Komary nie lubią suchego powietrza i silnego nasłonecznienia. Największe skupiska tych insektów można spotkać na zacienionych, wilgotnych miejscach. Komary doskonale czują się w okolicach stojącej wody – obszary błotniste, stawy, jeziora i oczka wodne to dla nich doskonałe warunki do rozwoju.

Komary żywią się krwią ssaków stałocieplnych. Ofiarami tych uciążliwych owadów padają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta domowe, konie, krowy oraz trzoda chlewna. Gatunki grasujące na terenie Polski nie przenoszą żadnych groźnych chorób, ale ich ukąszenia mogą skutecznie uprzykrzyć relaks na świeżym powietrzu. Ukąszenia komarów wywołują ból i swędzenie, a u osób uczulonych na jad tych insektów może pojawić się także opuchlizna.

Jak zapobiegać ukąszeniu komarów?

d1whk51

Przebywając w wilgotnych, zacienionych miejscach jesteśmy najbardziej narażeni na inwazję komarów, dlatego w miarę możliwości lepiej unikać takich terenów. W mieszkaniach i domach, które znajdują się w pobliżu zbiorników wodnych, warto zamontować moskitiery drzwiowe i okienne, które uchronią nas przed wizytami nieproszonych gości.

Warto pamiętać, że komary reagują na niektóre kolory. Chcąc uniknąć spotkania uciążliwymi insektami, nie zakładajmy czarnych i niebieskich ubrań. Komary wabi także na ciepłota naszego ciała, dwutlenek węgla wydychany z powietrzem oraz kwas mlekowy wydzielany wraz z potem, którego ilość wzrasta podczas upalnych dni. Częsty prysznic w czasie lata to nie tylko sposób na przyjemne ochłodzenie organizmu, ale także szansa na to, żeby owady nie wyczuły naszej obecności. Słodkie, kwiatowe perfumy także są atrakcyjną zachętą dla spragnionych krwi insektów, dlatego w okresie zwiększonej aktywności komarów powinniśmy zastąpić je świeżymi kompozycjami na bazie cytrusów i ziół.

d1whk51

W aptekach i drogeriach można dostać wiele preparatów odstraszających spragnione krwi insekty, ale zawarte w nich składniki chemiczne mogą nam poważnie zaszkodzić. Szczególnie niebezpieczna jest substancja DEET, klasyfikowana jako bardzo toksyczna. Produkty z dodatkiem DEET podrażniają oczy, skórę i drogi oddechowe. Równie groźne dla organizmu są świece, spirale i wtyczki do gniazdek o działaniu owadobójczym, dlatego lepiej ich unikać. Chemiczne produkty można z powodzeniem zastąpić naturalnymi środkami, które działają równie skutecznie, a są przy tym w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia i dla środowiska.

Adobe Stock

Rośliny ozdobne, które skutecznie odstraszają komary

Komary zniechęca do ataku woni wydzielana przez niektóre rośliny ozdobne, hodowane na balkonie lub w ogrodzie. Krwiolubne insekty szczególnie nie tolerują zapachu pelargonii, który przywodzi na myśl woń róż i cytryn, oraz aromat kwiatów geranium. Przed inwazją komarów ochroni nas także lawenda. Warto trzymać ją w pobliżu okien – intensywny zapach skutecznie zniechęci insekty do nocnych odwiedzin w naszych domach. Lawendy nie lubią także uciążliwe meszki oraz mole, które często gnieżdżą się w naszych spiżarniach i szafach z ubraniami.

d1whk51

Podobne działanie do lawendy ma inna bylina o intensywnej woni. Mowa o kocimiętce, roślinie ozdobnej, która wabi koty i odstrasza insekty. Skuteczną bronią w walce z komarami, komarzyca – roślina o pięknych dekoracyjnych liściach, która doskonale sprawdza się jako ozdobią tarasów i balkonów. Komarzyca wydziela intensywną woń kamfory, której komary wprost nie znoszą. Wystarczy kilka dorodnych pędów tej okazałej rośliny, żeby owady trzymały się z dala od naszych mieszkań.

Zioła i warzywa – ich zapach ochroni przed atakiem komarów

Niektóre gatunki ziół mogą także pełnić rolę tarczy przeciw komarom. Insekty szczególnie nie znoszą zapachu bazylii, szałwii oraz mięty. Ta ostatnia zawiera mentol, który skutecznie odstrasza latających nieprzyjaciół. Komary wystrzegają się także aromatu kolendry i tymianku, więc warto postawić doniczki z tymi ziołami na balkonie lub kuchennym parapecie.

d1whk51

Komary odstrasza także woń niektórych warzyw. Takie właściwości ma np. pomidor. Naukowcy z Uniwersytetu w Północnej Karolinie dowiedli, że substancje zawarte w pomidorach odstraszają insekty skuteczniej, niż chemiczne preparaty. Niemiły dla insektów aromat wydzielają zarówno krzaki pomidorów, jak i same owoce, więc jeżeli akurat spożywamy sałatkę ze świeżych pomidorów, możemy mieć pewność, że komary będą omijać nas z daleka. Podobne działanie wykazuje cebula oraz czosnek. Zasadź je w ogródku albo na balkonie, a szybko zapomnisz o niechcianych wizytach latających intruzów.

Unsplash.com

Olejki eteryczne – te zapachy odstraszają insekty

Do naturalnych repelentów zaliczamy też olejki eteryczne. Komary, a także inne uciążliwe owady latające unikają jak ognia świeżych, orzeźwiających zapachów, więc warto mieć pod ręką olejek z mięty, eukaliptusa lub trawy cytrynowej. Podobne właściwości mają też olejki z: rozmarynu, tymianku, lawendy, geranium, kocimiętki, cedru, paczuli, wanilii i goździków. Warto sięgać też po świece i kadzidełka o tych zapachach – ich woń sprawi, że komary będą omijać nasz dom z daleka.

d1whk51

Mając pod ręką olejki eteryczne, możemy stworzyć naturalny preparat odstraszający komary. Receptura na taki repelent jest bardzo prosta. Do przygotowania mikstury będziemy potrzebować:

  • 100 ml oleju bazowego (może to być np. olej z pestek dyni lub winogron)
  • Po 30 kropli: olejku z trawy cytrynowej, olejku eukaliptusowego i olejku z goździków

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać. Preparatem można smarować miejsca narażone na ugryzienia komarów. Aplikację warto powtórzyć po upływie dwóch godzin. Miksturę najlepiej przechowywać w szklanej buteleczce, w chłodnym miejscu, z dala od światła.

Adobe Stock

Cytryna – tajna broń w walce z komarami

Komary odstrasza świeży aromat cytrusów, a w szczególności kwaśny zapach cytryny. Najlepiej wycisnąć z niej sok – to naturalny i bardzo skuteczny repelent o silnym działaniu. Wystarczy natrzeć sokiem skórę pod kolanami, w zgięciach łokci i na szyi, a krwiożercze komary będą się trzymać z daleka. Jednocześnie warto pamiętać, że cytrusy wykazują właściwości fotouczulające, dlatego nie należy stosować tej metody, kiedy planujemy przebywać na otwartym słońcu.

d1whk51

Podobne działanie do soku z cytryny ma olejek Citronella – naturalny olejek eteryczny wytwarzany z różnych gatunków trawy cytrynowej. Roślina to od wielu lat słynie z właściwości odstraszających komary. Olejek Citronella stosuje się także do produkcji świec, kadzideł i specjalnych opasek przeciwko tym insektom.

Witaminy z grupy B – sprawią, że nasz zapach przestane przyciągać komary

Czy dieta może pomóc w walce ze spragnionymi krwi insektami? Tak! Okazuje się, że wzbogacając jadłospis o produkty bogate w witaminy z grupy B, możemy zapewnić sobie niewidzialną tarczę, która ochroni nas przed komarami na długi czas. Żeby ta metoda była skuteczna, dietę należy zmodyfikować na ok. dwa miesiące przed sezonem letnim. Jak to działa? Pokarmy bogate w witaminy z grupy B zmieniają skład i zapach naszego potu, przez co stajemy się mniej atrakcyjni dla komarów.

Ponadto, menu produkty o wysokiej zawartości tych witamin są niezwykle zdrowe, więc warto sięgać po nie jak najczęściej. Cały kompleks witamin z grupy B znajdziemy m.in. w nabiale, jajach, orzechach, pestkach, fasoli, płatkach owsianych, mleku sojowym, drobiu i wątróbce.

d1whk51

Podziel się opinią

Bądź z nami na bieżąco

na Instagramie

👍Lubię to!

na Facebooku

Komentarze

Trwa ładowanie

.

.

.

d1whk51

d1whk51

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWAKACJE Z LEGO
Następny artykułSZUKAJĄ DYREKTORÓW DO DWÓCH SZKÓŁ