A A+ A++

Rozliczenie PIT to obowiązek każdego, kto w poprzednim roku uzyskał przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Dawniej cały formularz trzeba było wypełniać ręcznie, a następnie oddać go osobiście lub za pośrednictwem poczty wysłać do właściwego Urzędu Skarbowego. Aktualnie dużo prostsze jest bezpłatne rozliczenie PIT przez Internet. Jak rozliczyć PIT przez Internet? Do kiedy należy wysłać PIT online i kiedy otrzyma się zwrot podatku?

Dobry program do PIT

Podstawą, aby wypełnienie deklaracji podatkowej było proste jest wybranie odpowiedniego programu do PIT. Darmowy program umożliwia szybkie wypełnienie wszystkich danych, wybór odpowiedniego formularza oraz przesłanie PIT elektronicznie. Dodatkowo całą procedurę wykonuje się krok po kroku. Istnieje możliwość rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub wspólnie z małżonkiem oraz wprowadzenie odpowiednich ulg i odliczeń od podatku, co pozwala na jego znaczne obniżenie. Wypełnienie całego formularza zajmuje jedynie kilka minut.

Wypełnienie formularza

Zanim przystąpi się do wypełniania formularza PIT, należy zastanowić się, który PIT nas dotyczy. Najpopularniejsze to:

  • PIT 37 – dla osób fizycznych, które osiągnęły przychód, od którego zaliczkę na podatek odprowadzał płatnik;
  • PIT 36 – osoby, które same rozliczały i odprowadzały zaliczkę na podatek, a więc są płatnikiem składek (głównie przedsiębiorcy i najemcy) i rozliczają się na zasadach ogólnych;
  • PIT 36L – płatnicy składek, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym 19%.

Warto pamiętać, że PIT 36L uniemożliwia rozliczenie wspólnie z małżonkiem oraz skorzystanie z ulg i odliczeń podatkowych. Następnie należy wypełnić formularz swoimi danymi oraz informacjami, które dotyczą przychodów i kosztów ich pozyskania. Osoby, wypełniające PIT 36 lub PIT 37 nie mogą zapominać również o ulgach podatkowych (na dziecko, termomodernizacyjna, na leki, rehabilitacyjna, na Internet itp.) i odliczenia od podatku z tytułu darowizn oraz oddanej krwi i osocza. W formularzu można również wskazać komu chce się przekazać swój 1% podatku.

Zatwierdzenie i wysłanie PIT

Po wypełnieniu całego formularza pozostaje jego zatwierdzenie i wysłanie do Urzędu Skarbowego. Wymaga to potwierdzenia wypełnionych danych za pomocą podpisu elektronicznego, danych weryfikacyjnych (podaje się swoje dane oraz kwotę przychodu z poprzedniego rozliczenia PIT) lub profilu zaufanego, do którego można się zalogować m.in. przy pomocy bankowości internetowej. PIT należy wysłać najpóźniej w ostatnim dniu kwietnia lub w kolejnym dniu roboczym, jeśli 30 kwietnia wypada akurat w weekend.

Kiedy zwrot nadpłaconego podatku?

Standardowo zwrot podatku następuje w ciągu 90 dni, jednak składając PIT elektronicznie zwrot zostanie wykonany wcześniej. W przypadku PIT online Urząd Skarbowy ma obowiązek wykonania zwrotu w ciągu 45 dni. Zwrot można otrzymać na konto lub przekazem pocztowym. Trzeba jednak pamiętać, że przekaz wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLIPNICKI – ZMIANY W ROZKŁADZIE NA TRASACH OSTRÓDA – LUBAWA I MORĄG – OLSZTYN
Następny artykułPESEL, Profil Zaufany i aplikacja mObywatel dla obywateli Ukrainy – instrukcja dla użytkowników