A A+ A++

Same święta i poprzedzające je dni Wielkiego Tygodnia poza rozbudowaną liturgią, wiążą się z pamiątką konkretnych wydarzeń biblijnych.

Ks. Jakub Bartczak: Tak, w nich opisany jest cały sens tych świąt. W tym roku, gdy musimy zostać w domu, w sposób szczególny mamy okazję by odkryć znaczenie tych dni i przeżyć ten czas bardziej biblijnie. Warto przeżyć te święta z Pismem Świętym.

Mówi się, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Tym razem brak będzie elementów tradycyjnej liturgii – procesji rezurekcyjnej, święcenia pokarmów. Brak pewnej atmosfery świąt. Jak powinniśmy się nastawić, co zrobić,. żeby nie “przegapić” ich duchowo?

JB: Przyzwyczajenia również czasami psuły motywację do poszukiwania głębszsego sensu tego, co się robi. Szczególnie w wymiarze przeżyć duchowych. Gonitwa tych świąt była związana w dużej mierze z folklorem przedświątecznym. O sens zawsze trzeba było powalczyć duchowo. Ten czas to takie rekolekcje, by powrócić do sensu.

Trzeba też uważać, by obecny stan w wyizolowaniu od relacji z drugim człowiekiem, budowania wspólnoty, stan oderwania od Sakramentów nie stał się dla nas “normalnym”. Bo to miejmy nadzieję, wyjątkowe święta w naszym życiu.

Czyli istotne jest też, by “stan wyjątkowy” nam nie spowszedniał.

JB: Tak i z drugiej strony, byśmy wyciągnęli jakieś mądre wnioski również w życiu duchowym. Ta sytuacja jest wyjątkowa więc by nie popaść w nawyk nie chodzenia do Kościoła, warto się zastanowić po co i dla kogo się chodziło. Wtedy człowiek zaczyna tęsknić.

Mówił ksiądz o Piśmie Świętym. Czy jest jakiś jego fragment, ustęp, który szczególnie leży księdzu na sercu w tym okresie?

JB: Tak. J 21. 15 – 21. – Szymonie synu Jana, czy miłujesz mnie. Po Zmartwychwstaniu śniadanie Jezusa i rozmowa z Piotrem. Jezus po męce na krzyżu i śmierci wraca do uczniów i zadaje to pytanie Piotrowi, który go zdradził. To mój ulubiony fragment, ponieważ streszcza cały sens tych świąt i tych dni. Ukazuje miłość Jezusa do człowieka mimo, że też w stosunku do Boga bywamy zdrajcami. Poza tym, lubię ten fragment w kontekście kapłańskiego powołania.  

W te święta zostań w domu

Dyspensa od udziału w mszach świętych udzielona wiernym przez arcybiskupa metropolitę wrocławskiego Józefa Kupnego, obowiązuje bezterminowo (do odwołania). Z dokumentem można zapoznać się na stronie archidiecezji wrocławskiej. W całym kraju obowiązuje także ograniczenie liczby osób biorących udział w zgromadzeniach liturgicznych, do 5 osób. Szczegóły na temat obowiązujących ograniczeń znajdziesz w tym artykule. 

Przeczytaj również: Wielkanoc 2020 we Wrocławiu. Jakie będą święta w czasie epidemii

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Suwałki: Obowiązek zasłaniania ust i nosa już wkrótce, a zasady bezpieczeństwa na dłużej
Następny artykułRozszerzona Tarcza Antykryzysowa – propozycje