A A+ A++

Musimy rozumieć model biznesowy. Żeby wiedzieć, w jaki sposób spółka zarabia i co jej sprzyja, lub nie. Zarząd spólki – taki, żeby się z nim zestarzeć. Ważne jest zaufanie do zarządu.

Ważne, żeby znaleźć spółkę, jak mówi Buffet, z czymś co nazywa się FOSA – to taka przewaga konkurencyjna, że długoterminowo spółka jest w stanie zarabiać. Tak jak fosa, która otacza zamek.

Wzrost – w ramach tego elementu, najważniejszy jest sufit. Musimy znaleźć spółkę, której sufit jest wysoki, tak, żeby spółka mogła rosnąć.

Wskaźnik, na który warto zwrócić uwagę: Cena do oczekiwanego wzrostu zysków (price to earnings growth – PEG) – bardzo ważny wskaźnik. PEG < 1 – jest pewna szansa. PEG>2 – ??? zastanów się.

Rusza drugi dzień Konferencji Wall Street 2024 – najważniejsze wydarzenie inwestycyjne roku, organizowane przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Nasi redaktorzy relacjonują dla państwa najważniejsze panele. Zapraszamy do śledzenia naszego newsa na żywo.

Relację z pierwszego dnia można prześledzić tutaj.

16:05 US Estate Tax – ukryte ryzyko inwestowania w amerykańskie akcje i ETF-y, czyli dlaczego grozi nam nawet 40-procentowy podatek spadkowy, jak się przed nim chronić i dlaczego warto rozważyć Fundację Rodzinną. Prelegentem jest Michał Szafrański.

– BM Pekao SA odpowiedział na moje pytania o amerykański estate tax po 22 dniach. Nóż się w kieszeni otwiera – zaznacza Szafarski. 

I dodaje, “nie miejcie złudzeń. Biuro maklerskie nie będzie ryzykowało po to, aby pomóc oszczędzić na należnym podatku”.

15:45 Hossa dla wybranych. 7 lekcji skutecznego inwestowania

– Inwestorzy powinni szukać okazji inwestycyjnych w nieoczywistych miejscach. To jednak rodzi ryzyko, że trafi się na spółkę o małej płynności, w którą trudno wejść z większym kapitałem. Najtrudniejszą lekcją do odrobienia prze inwestorów jest ta pod tytułem “Bądź wybredny i mierz wysoko” – zaznacza Radosława Chodkowski, autor bloga “Humanista na giełdzie”.

Szukając naszych spółek musimy myśleć czy ma ona szansę rosnąć w perspektywie 5-10 lat. To także pytanie o to czy rynek na którym się znajduje także ma szansę rosnąć. Jednym z podstawowych mierników wzrostu spółki są przychody. Jej skalowanie zaczyna się od tego czy te przychody z roku na rok rosną.

Wskaźnik cena do zysk (C/Z) nie zawsze coś znaczy, ale już gotówka jest w spółce najważniejsza. Gdy kończy się gotówka w firmie, zaczynają się problemy. Poza spokojem, gotówka może dawać firmie zyski pod postacią przychodów finansowych w środowisku wysokich stóp procentowych.

Inwestując w spółki zdrowe gotówkowo nie mamy gwarancji zysków, ale znacząco ograniczymy ryzyko poważnych strat.

“Podpatruj, ale nie naśladuj. Samodzielnie analizuj i decyduj. Konfrontuj analizy” – to dewiza Chodkowskiego. 

15:30 – “Jak potrafi niszczyć państwo” panel z Piotrem Osieckiem, który prowadzi nasz redaktor naczelny Andrzej Stec. 

Zderzyłem się z państwem PiS – Piotr Osiecki, wcześniej Altus S.A., obecnie Rockbridge, komentując aferę GetBack.

– Razem z moimi adwokatami mecenasami, najczęściej powtarzane słowo to jest “niewiarygodne”. Ten mechanizm państwa, aparat, który we mnie uderzył, to było naprawdę niewiarygodnie – wyjaśnia

I zwracając się bezpośrednio do prowadzącego Andrzeja Steca, “z twojej branży również wielu dziennikarzy było po tej ciemnej stronie mocy. – Gdy byłem w areszcie, powstał artykuł pani Jagody Frycz o moim rzekomym opuszczaniu aresztu, który posłużył do przedłużenia mojego aresztu tymczasowego. Miałem pojawiać się dwukrotnie na uczelni Koźmińskiego, na której nigdy nie byłem. Pozwałem tą dziennikarkę Bussines Insidera i ona została skazana za zniesławienie. Musiałbym mieć konszachty z 14 strażnikami i sąd dał temu wiarę. Takich niewiarygodnych historii w tej “mojej przygodzie” było sporo – opisuje Osiecki. 

Kiedy “normalny człowiek trafia do aresztu tymczasowego, to jest jeszcze gorsze niż więzienie”.  – Siedzi się w czteroosobowej celi 13 m kw., ma się godzinę na spacerniaku dziennie. Trwa się w zawieszeniu, nie wiedząc co dalej. Procent przyjętych wniosków o tymczasowe aresztowanie to 95%. Są sędziowie, którzy nigdy nie odmówili prokuratorowi zastosowania tymczasowego aresztowania. Pierwsze widzenie z rodziną miałem 2 miesiące po aresztowaniu. Późniejsze były zawsze w obecności agenta CBA, który wszystkiego słuchał. Areszty się przeciągają, to jest cały czas wydłużająca się meta – opisuje.

Na pytanie redaktora naczelnego Bankier.pl Andrzeja Steca, czy zmieni się to przy obecnej władzy, gość odpowiada “oczywiście, że nie mam pewności. Presja, presja i jeszcze raz presja na polityków. Mam jednak wrażenie, że teraz jest inaczej”. 

13:45 Surowce, waluty, akcje. W co inwestować w drugiej połowie 2024 roku?

Udział biorą:

  • Piotr Zając, dr Przemysław Kwiecień,
  • Sobiesław Kozłowski,
  • Michał Nowakowski

Kwiecień: myślę, że jesteśmy w globalnej hossie. Nie ma bezpośrednich symptomów, żeby ten kierunek miał zawrócić. Choć ostatnio kapitał nieco odpłynął z rynków wschodzących i GPW też trochę się odstało. Ale nie widać na razie alarmujących sygnałów. Mix sentymentu sprzyja temu, żeby rynek wyciągnął tę hossę na jeszcze bardziej abstrakcyjne poziomy.

Nowakowski, Saxobank: na rynki wschodzące patrzymy z duża ostrożnością. Wzrosty są napędzane branża AI i są pewne sygnały, które wskazują na bańkę. Spodziewamy się zmienności.

Kozłowski, Noble Securities: oceniam, że jest 60% szans na to, że szczyt był na WIG, 30% szans na drugi szczyt w 2H roku, 10% szans na długą hossę. Dlaczego tak: patrzę na banki, które spadają przy dobrych wynikach, a nie ma hossy bez banków. Trudno mi znaleźć story do dalszych wzrostów w tym roku. Globalnie mamy pierwszą obniżkę EBC wynikającą z kiepskich odczytów PMI. 

Kozłowski: jakie alternatywy dla banków? Ostatnio mamy renesans spółek, które wcześniej zachowywały się słabiej. Widzimy duże upside na CDR i 11Bit. Być może konsument.

W co inwestować w 2H roku? Nowakowski wskazuje na finanse, obronność i ochronę zdrowia.

Kwiecień: dlaczego Polak miałby inwestować tylko w polskie spółki? Ze względu na dostępność danych, łatwiej inwestować w spółki amerykańskie. W mojej analizie staram się zminimalizować mój subiektywizm. Dlatego warto stworzyć system, nawet oparty na subiektywnych założeniach, ale wyniki takiego systemu można historycznie zweryfikować, a to co system zaproponuje będzie obiektywne.

Kozłowski: po ostatnich danych NFP z USA są większe szanse na dojście do 1,05 na eurodolarze. To miałoby duże implikacje dla GPW.

Nowakowski: obserwujemy to w jaki sposób będzie zachowywał się NBP, czy podąży za obniżką stóp ECB. Zachęcamy inwestorów do opierania portfela na kilku walutach.

Kwiecień: surowce są świetne do spekulacji. Ale trzeba uważać na koszty utrzymania kontraktu terminowego. Nie polecam inwestowania długoterminowego w surowce. To nie są łatwe rynki dla inwestora poczatkującego.

Nowakowski: inwestycja w surowce miękkie to będzie zawszę droga inwestycja patrząc długoterminowo. Trudno jest prognozować klęski żywiołowe. Surowce są więc trudnymi inwestycjami.

Kozłowski: teraz mamy ćwiartkę cyklu koniunkturalnego, która sprzyja surowcom. Trudno jednak wygrać z kosztami utrzymania. Surowce są najtrudniejszą klasą aktywów, dają najwięcej „zabawy”, ale raczej bym odradzał.

Złoto a bitcoin

Kozłowski: bliżej mi do takiego podejścia, że w okresie, kiedy Fed zacznie obniżki, rynek będzie szukał bezpieczeństwa, a złoto jest uważane, ze daje to bezpieczeństwo. Bliżej mi do zlota, niż bitcoina.

Nowakowski: Złota z bitcoinem nie powinno się zestawiać, ponieważ są to aktywa trafiające do innego rodzaju inwestorów. Złoto służy do zabezpieczania portfela. Bitcoin daje zmienność, nawet 7-10% dziennie. To zupełnie inna specyfika instrumentu. Akceptacja CBDC poczekamy długie lata.

Kwiecień: patrząc na to, jak rozwija się technologia blockchain, nie jest ona na froncie zmian technologicznych. Głośniej jest o AI. Bitcoin utarł sobie jako waluta buntowników.

13:45 Budowanie portfela długoterminowego: Polska a światowe możliwości inwestycyjne.

W panelu biorą udział

  • Konrad Książak z portalu NotowaniaGPW.pl,
  • Mateusz Mucha reprezentujący Beta Securities,
  • Anna Kujawska z Raiffeisen Bank International
  • Paweł Kiełkowski z VanEck.

Co to jest portfel długoterminowy? On zależy od celów inwestycyjnych i indywidualnego podejścia. Do celów dobieramy horyzont inwestycyjny oraz jego aktywa. Przy aktywach pojawia się druga ważna cześć takiego portfela jaką jest dywersyfikacja – mówi Anna Kujawska.

Jeżeli mamy mały kapitał to na rynku są już produkty, które pozwolą nam osiągnąć odpowiednią dywersyfikację jak np ETF-y. Jest też sposób budowania portfela na zasadzie dużej części “core” o organiczonym ryzyku i “satelite” czyli mniejszej części, ale z większym ryzykiem o potencjalnie większej stopie zwrotu – Paweł Kiełkowski.

Musimy mieć umiejętności i wiedzę oraz kontrolować ryzyko. To jest to, na co mamy wpływ zabierając się za inwestowanie – zauważa Mateusz Mucha.

Kwiecień o rynku walutowym: przywykliśmy już do tego, że główne pary walutowe (może poza jenem) są stabilne. Wynika to z tego, że dolar jest dość mocny, Fed utrzymuje stopy, natomiast ECB, choć mieliśmy pierwszą obniżkę, to nie jest powiedziane że będzie cała seria kolejnych. Uważam, z europejska gospodarka powinna była gorzej znieść wysokie stopy procentowe, niż amerykańska, ale tak się nie stało. Tak niska zmienność eurodolara jest jednak nie do utrzymania.

Nikt o Polskę nie zadba lepiej niż Polacy – mówi Mateusz Mucha pytany, czy polski rynek jest najprostszym i najlepszym wyborem do inwestowania dla krajowego inwestora. Musimy zadbać, by na nasz rynek płynął krajowy kapitał, tak żeby nie oglądać się na zagranicę, dodaje.

Mateusz Mucha opowiada anegdotę zasłyszaną od inwestora, że polskie indeksy to taka rodzina (WIG) z trójką dzieci. Młodsze (mWIG40 i sWIG80) sumiennie pracują i dowożą stopy zwrotu biją rekordy. Natomiast najstarsze dziecko (WIG20) zgarnia całą uwagę, chociaż wiedzie mu się dużo gorzej.

Jakie błędy popełniają inwestorzy przy budowaniu portfela? Odpowiada Paweł Kiełkowski: Pierwszym jest brak analizy własnego apetytu na ryzyko. Drugie to inwestowanie pod historyczne stopy zwrotu. Dodałbym jeszcze brak “rebalancingu ” co jakiś czas portfela, kiedy jedna jego część zaczyna mocno przeważać. Na koniec zwraca uwagę na emocje przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

W jaki sposób mnożna zarządzać emocjami? Stop Loss – mówi krótko Anna Kujawska, ale zwraca uwagę, żeby brać pod uwagę przy jego wyznaczeniu swój horyzont inwestycyjny.  Automatyzacja inwestycji – mówi Kiełkowski nawiązujący do robodoradców. Dodaje, ze odporność na emocje przychodzi z zebranym doświadczeniem. Prowadzić dzienniki inwestycyjne, gdzie opisujemy co stało za daną decyzją, jaki wyznaczamy cel pod dany zakup i weryfikować je co jakiś czas w oparciu o swoje notatki – radzi Mucha.

12:45: Jak przeprowadzić analizę fundamentalną. Praktyczny case study –  Przemysław Staniszewski

Łączymy ogień z wodą – inwestowanie w jakość: wybierzmy to co jest najlepsze, że strategii w wartość (dobre i tanie podmioty, zarabiamy na powrocie ceny do wartości) i ze strategii we wzrost (próbujemy znaleźć spółki, które będą jutrzejszymi liderami relatywnie szybko i wytrzymamy z nimi).

Patrząc na stopy zwrotu MSCI Quality Index i MSCI World Index, stopy zwrotu w ten pierwszy są o ok. 3pp rocznie wyższe od indeksu całościowego.

Jakość to podstawa. Buffet: próbuję inwestować w tak proste biznesy, żeby nawet jeśli będzie go prowadził idiota, to żeby sobie z tym prowadził.

Musimy rozumieć model biznesowy. Żeby wiedzieć, w jaki sposób spółka zarabia i co jej sprzyja, lub nie.

Zarząd spólki – taki, żeby się z nim zestarzeć. Ważne jest zaufanie do zarządu.

Ważne, żeby znaleźć spółkę, jak mówi Buffet, z czymś co nazywa się FOSA – to taka przewaga konkurencyjna, że długoterminowo spółka jest w stanie zarabiać. Tak jak fosa, która otacza zamek.

Wzrost – w ramach tego elementu, najważniejszy jest sufit. Musimy znaleźć spółkę, której sufit jest wysoki, tak, żeby spółka mogła rosnąć.

Wskaźnik, na który warto zwrócić uwagę: Cena do oczekiwanego wzrostu zysków (price to earnings growth – PEG) – bardzo ważny wskaźnik. PEG < 1 – jest pewna szansa. PEG>2 – ??? zastanów się.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ Беларусь прыбылі расейскія танкі, якія прымуць удзел у парадзе 3 ліпеня
Następny artykułSzef policji na granicy z Białorusią: Jesteśmy tu, by odpierać nasilające się ataki