A A+ A++

Przemieszczanie elementów linii przemysłowych nie jest łatwe, gdyż wymaga zorganizowania odpowiednich zasobów technologicznych i ludzkich. Wyzwania rosną jeszcze bardziej, gdy konieczna jest relokacja maszyn ciężkich. Sprawdź, jakie wymagania trzeba spełnić, aby przebiegła efektywnie.

Jakie sprzęty obejmuje relokacja maszyn ciężkich?

Relokacja maszyn ciężkich jest potrzebna wówczas, gdy trzeba przemieścić urządzenia o dużych wymiarach, które wymagają użycia specjalistycznego sprzętu manipulacyjnego. Ich załadunek i przewóz wiąże się z wieloma wyzwaniami, co wynika z ich sporej wagi, a nierzadko także z niestandardowych kształtów. Przykłady to elementy linii produkcyjnych, w tym między innymi:

  • centra obróbcze CNC;
  • automatyczne suwnice;
  • roboty przemysłowe.

Aby relokacja maszyn ciężkich powiodła się, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy. Przykładem jest Inrel, która ma duże doświadczenie, jeśli chodzi o przewóz dużych gabarytowo sprzętów, a także dysponuje niezbędnym zapleczem technicznym oraz wykwalifikowanym personelem. Sprawdź ofertę: https://inrel.pl/oferta/relokacja-i-instalacje-maszyn/ 

O czym trzeba pamiętać, jeśli planowana jest relokacja maszyn ciężkich?

Relokacja maszyn ciężkich zostanie wykonana efektywnie tylko wówczas, gdy cały proces zostanie odpowiednio zaplanowany. Należy skoordynować poszczególne etapy operacji, wyznaczając dokładny harmonogram. Ponadto trzeba pamiętać o:

  • skompletowaniu dokumentacji – jeśli przewożone maszyny mają niestandardowe wymiary, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na transport ponadgabarytowy;
  • wykorzystaniu urządzeń manipulacyjnych – może być potrzebna dźwignica, a także wózki widłowe czy żuraw samojezdny;
  • zatrudnieniu specjalistów, którzy zajmą się odłączeniem maszyn od zasilania i ich zabezpieczeniem na czas transportu – jeśli trzeba przewieźć elementy linii przemysłowej, niezbędny będzie między innymi elektryk z uprawnieniami SEP.

Gdy relokacja maszyn ciężkich ma odbyć się poza granicami kraju, należy również sporządzić i wypełnić dokumenty celne, na przykład list przewozowy i fakturę handlową. W przypadku transportu intermodalnego, drogowo-morskiego, konieczne będzie ponadto zabookowanie miejsca na statku u armatora.

Maszyna do obróbki blachy w trakcie relokacji - inrel.pl

Relokacja maszyn ciężkich niesie ryzyko odniesienia obrażeń przez pracowników, dlatego wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń manipulacyjnych. Podczas załadunku na samochody ciężarowe świetnie sprawdzi się wózek widłowy, który poradzi sobie z urządzeniami ważącymi nawet kilka ton.

Jak przebiega relokacja maszyn ciężkich?

Relokacja maszyn ciężkich to wymagające przedsięwzięcie ze względu na to, że wiąże się z koniecznością realizacji wielu działań. Jeśli dotyczy linii produkcyjnej, musi ją poprzedzić przeprowadzenie wizji lokalnej w miejscu docelowym w celu wykonania pomiarów. Dalsze etapy to:

  • demontaż maszyn – w jego trakcie trzeba pamiętać o sporządzeniu szkicu instalacji, co umożliwi jej poprawne podłączenie w miejscu przeznaczenia;
  • zabezpieczenie ładunku na czas transportu – aby nie doszło do jego uszkodzenia, należy wykorzystać skrzynie z drewna fumigowanego i pasy transportowe;
  • załadunek na samochody ciężarowe – zwykle potrzebne są rolki powietrzne typu air skates, które mogą obracać się o 360°.

Niemniej wymagający jest transport maszyn ciężkich, podczas którego szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby ładunek nie zniszczył się i nie skorodował. W tym celu w skrzyniach transportowych umieszcza się wskaźniki przechyłu czy wilgotności. 

Ważny jest również optymalny dobór trasy, aby nie pojawiły się na niej przeszkody niemożliwe do ominięcia.

Relokacja maszyn ciężkich obejmuje także rozładunek i ponowny montaż urządzeń, z czym wiąże się konieczność ich wypoziomowania, a także wykonania zimnego rozruchu.

W trakcie prac należy zadbać o bezpieczeństwo osób biorących udział w relokacji, zachowując zasady BHP. Trzeba spełnić wymagania, o których jest mowa na przykład w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Chodzi między innymi o stosowanie środków ochrony indywidualnej, jak specjalistyczne kaski i odzież.

Relokacja maszyn ciężkich wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i zatrudnienia fachowców, którzy mają umiejętności związane na przykład z prawidłowym zabezpieczeniem ładunku. W trakcie przedsięwzięcia należy kierować się różnorodnymi przepisami, które dotyczą między innymi realizacji transportu ponadgabarytowego czy BHP. Wiąże się to z wieloma obowiązkami. Ich dopełnienie jest bardzo trudne, dlatego relokację warto powierzyć specjalistom.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOSP Łęki w służbie uśmiechu!
Następny artykułDługie nogi i kobiecie kształty. Żona Skiby zapozowała w mikro bikini na wakacjach