A A+ A++

Odpowiednio skomponowana dieta jest bardzo ważna dla naszego psa, ponieważ dostarcza mu potrzebnej energii, witamin i minerałów, aby mógł prawidłowo się rozwijać. Posiłki powinny być skomponowane w taki sposób, aby odpowiadały indywidualnym potrzebom naszego pupila. Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy musimy zrezygnować z suchej karmy i rozpocząć np. dietę lekkostrawną. Jak prawidłowo skomponować posiłki dla psa? Podpowiadamy.

Jakie żywienie wybrać dla naszego psa?

Najlepiej, jeżeli wybierzemy dla naszego psiaka dietę domową. Oznacza to, że będziemy dla niego gotować, tak samo jak dla członków naszej rodziny. Nie mogą to być jednak resztki naszych posiłków. Aby dieta była właściwie ułożona, musimy określić, jakie nasz pies ma potrzeby energetyczne. Do czynników, które mają na nie wpływ, zaliczamy: masę ciała lub wielkość psa, jego aktywność fizyczną, czy metabolizm — na podstawie tych danych możemy ustalić jakie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały, a także tłuszcz i białko będą musiały znaleźć się w posiłkach psa. Zadbajmy o to, aby dieta była bogata w białko i odpowiednią ilość tłuszczu, a także, aby stosunek wapnia do fosforu był właściwy. Możemy również zdecydować się też na gotową karmę. Do wyboru mamy: suchą, pół wilgotną lub wilgotną — dobór jej powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb psa. Bardzo często psy nie czują się najlepiej po suchej karmie, dlatego w takiej sytuacji musimy znaleźć inne rozwiązanie np. żywienie domowe lub catering dla psów.

 

Dieta lekkostrawna dla psa

Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy nasz pies musi przejść na lekkostrawną dietę leczniczą, która powinna dostarczyć mu takiej samej ilości kalorii i składników odżywczych jak zwykła, ale składać się z produktów, które nie obciążają przewodu pokarmowego. Stosowana jest w przypadku biegunki, schorzeń nerek i wątroby, nowotworów, zapaleń jelit, w stanach pooperacyjnych, a także u psów otyłych, starszych lub wychudzonych. Lekkostrawne jedzenie dla psa powinno posiadać większe ilości białka, a mniejsze ilości tłuszczu. Wykorzystuje się wtedy mięso takie jak: kurczaka, indyka, królika, ryby czy cielęcinę, do którego możemy dołożyć marchew, gotowane ziemniaki lub ryż. Jeżeli u psa występują problemy trawienne, powinien on otrzymywać mniejsze objętościowo posiłki, ale w krótszych odstępach czasu. Jeżeli nasz pies spełnia kryteria diety lekkostrawnej, musimy pamiętać, że tak jak w przypadku zwykłej diety, należy w niej uwzględnić szereg czynników takich jak: wiek, płeć, masa, tryb życia i metabolizm psa, aby dobrać odpowiednio skomponowaną dla niego dietę.

Artykuł zewnętrzny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdpowiedź na inflację. Polska 2050 proponuje pięć rozwiązań
Następny artykułFiasko negocjacji płacowych w Niemczech