A A+ A++

Utrata pracy jest dla wielu osób bardzo przykrą nowością, która niejednokrotnie doprowadza do frustracji. Bardzo ciężko poradzić sobie w sytuacji nagłej utraty zatrudnienia, przy jednoczesnym braku ofert pracy. Jak poradzić sobie w tak trudnych czasach, jakich doświadczamy? Co zrobić, gdy zadłużenie osiągnie maksimum?

Zatrzymanie płynności finansowej

Stałe, pewne zatrudnienie, wysokie wynagrodzenie wystarczające na utrzymanie rodziny, zawieranie zobowiązań, kupno samochodu – to wszystko jeszcze nie tak dawno było na wyciągnięcie rąk wielu Polaków. Obecnie zamiast obiecanej podwyżki grozić nam może nawet utrata pracy. Z jakich rozwiązań możemy skorzystać, mierząc się z rozwiązaniem stosunku pracy?

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jest rejestracja w Urzędzie Pracy. Obecnie możliwość ta została udostępniona również online, co jest ogromnym ułatwieniem. Należy również pamiętać, że to rozwiązanie spowoduje większą dostępność potencjalnych miejsc pracy, nawet bez osobistego stawiennictwa osoby zainteresowanej. Co ważne, pamiętajmy, że chwilowa zmiana stanowiska czy nawet branży może finalnie doprowadzić do poszerzenia horyzontów, a nawet odkrycia przez nas nowej pasji. Nie zamykajmy się na nowe doświadczenia, dzięki którym nie stracimy płynności finansowej.

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata

Zadłużenie sięgające maksimum

Co, jeśli mimo rejestracji, nie posiadamy prawa do zasiłku, a znalezienie zatrudnienia graniczy z cudem? Zaległości związane z zawartymi zobowiązaniami zaczynają narastać, a odsetki sięgają horrendalnych wysokości, powodując brak możliwości ich spłaty. Wierzyciele rozpoczynają działania celem odzyskania należności, przekazując sprawy windykatorom, a następnie komornikom rozpoczynającym egzekucję. Podejmując próby ratowania się, sięgamy po lichwiarskie pożyczki w parabankach, aby móc zaspokoić zaległe zobowiązania i nękających wierzycieli, aż w końcu popadamy w spiralę zadłużenia. Z tej sytuacji jest tylko jedno najrozsądniejsze wyjście. Nowelizacją z 24 marca 2020 roku, ustawodawca ułatwił dostęp do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Zobacz również:

W chwili, kiedy dostrzegamy kompletną niewypłacalność, a wierzyciele postawili nasze zobowiązania w stan wymagalności, musimy zgłosić się po pomoc do specjalistów. Dzięki objęciu opieką prawną, dłużnik może ze spokojem złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości i w niedługim czasie cieszyć się nowym życiem bez długów. Pamiętajmy, że taki krok w celu polepszenia swojej przyszłości nie może być przez nas odbierany jako życiowa porażka. Podejmując decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości, tak naprawdę decydujemy o własnym losie, dzięki któremu mamy szansę na godny byt i rozpoczęcie życia na nowo.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości

Kancelaria Prawna RIO

Polecamy serwis: Bezrobotny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowa karetka w Wysokiem Mazowieckiem
Następny artykułWOT i polscy misjonarze z nowymi hełmami od MASKOPL