A A+ A++

Uzależnienie jest chorobą, z którą ciężko jest poradzić sobie samemu, jednak niektóre formy pomocy mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Najważniejsze jest wsparcie i stała współpraca. Jeśli w sidła nałogu wpadł członek rodziny, nie odsuwajmy się, ani nie naprawiajmy za niego każdego popełnionego błędu. Dajmy mu skonfrontować się ze skutkami choroby. Ponadto sprawdźmy, czego należy się wystrzegać, zanim zdecydujemy się wspierać alkoholika. Nie wszystkie formy pomocy odniosą pozytywny skutek.

Jak funkcjonuje rodzina alkoholika?

Rodzina działa jak mechanizm i ta zasada nie zmienia się, kiedy któryś z jej członków zachoruje. Zachowanie alkoholika sprawia, że jego bliscy powoli zaczynają dostosowywać życie pod niego i pomagać mu, gdy ten kolejny raz odda się nałogowi. Rozpoczęcie konkretnych działań jest trudne, ponieważ w grę wchodzą emocje i uczucia, jakie żywimy do chorej osoby. Jeśli mamy na tyle siły i energii, warto zacząć od wdrożenia zmian w swoje życie, tylko one zmotywują bliskiego do szukania pomocy i analizy trwającej fazy choroby alkoholowej.

Czym jest choroba alkoholowa?

Choroba alkoholowa jest nazywana przewlekłą. Oznacza to, że czas w którym zauważymy objawy, to moment, w którym choroba jest już w pełni rozwinięta. Jednak wyzdrowienie jest możliwe i warto podjąć leczenie, ponieważ jego brak prowadzi do stopniowego pogarszania się wydolności narządów i śmierci. Zanim zaczniemy aktywnie działać, poznajmy objawy alkoholizmu i upewnijmy się, że właśnie z nimi mamy do czynienia:

  • układanie życia wokół alkoholu – osoba uzależniona odczuwa tak silną chęć sięgania po alkohol, że koncentruje wokół niego swoje życie, zaniedbuje przy tym obowiązki, rodzinę oraz własne zainteresowania;
  • trudności z kontrolowaniem zachowania po alkoholu – chorzy miewają problemy z panowaniem nad emocjami oraz miewają zaniki pamięci, mogą nie być świadomi niektórych zdarzeń;
  • trudność w kontrolowaniu ilości wypijanego alkoholu – objaw łączy się z rosnącą tolerancją na alkohol. Chory musi pić coraz więcej, żeby uzyskać taki sam efekt;
  • picie pomimo świadomości szkodliwych skutków alkoholu – uzależnieni świetnie rozumieją konsekwencje swojego zachowania, jednak stale zaspokajają pragnienia organizmu;
  • występowanie zespołu abstynencyjnego – pojawienie się fizycznych objawów po odstawieniu alkoholu i picie, żeby zmniejszyć dolegliwości. Należą do nich niekontrolowane skurcze mięśni, halucynacje, majaczenie, lęki, nadciśnienie, nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Wraz z trwaniem choroby objawy nasilają się i mogą przerodzić się w inne, trudniejsze do wyleczenia, co znacznie wydłuży czas terapii. Profesjonalnej pomocy można szukać między innymi w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu w Krakowie.

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Jeśli uzależniony jest członkiem naszej rodziny, to pierwszym krokiem powinna być analiza tego, jak funkcjonujemy na co dzień. Udział w terapii leczenia choroby nie jest powodem do wstydu, wręcz przeciwnie. Próby wygrania z tą ciężką chorobą zasługują na podziw i uznanie.

Nie traktujmy uzależnionego jak osobę pozbawioną wolnej woli, ponieważ choroba wymaga akceptacji i chęci pomocy z naszej strony, a nie wymuszania poprawy, co często ma miejsce.

Należy pamiętać, że nie powinno się siłą zawozić alkoholika na odwyk, ponieważ brak chęci wyzdrowienia z jego strony sprawi, że nawet najdroższa terapia nie będzie skuteczna. Warto natomiast pokazywać mu skutki jego działań, ponieważ może to obudzić chęć walki o życie i odzyskanie straconych lat.

Jak traktować alkoholika, czyli nie wymieniaj obietnic na groźby

Mając pod opieką alkoholika, trzeba cały czas mieć z tyłu głowy, że jego zachowanie podyktowane jest chęcią zdobycia alkoholu. Jeśli w domu panuje napięta atmosfera, prawdopodobnie będzie próbował załagodzić ją poprzez składanie fałszywych obietnic. Największym błędem, jaki można wtedy popełnić, jest przyjmowanie ich, ponieważ w efekcie pozostaniemy rozgoryczeni. Z kolei utrzymujące się emocje prowadzą do złości i pustych gróźb, których nie zamierzamy spełnić.

Życie pod jednym dachem z osobą uzależnioną może być wyzwaniem, jednak możemy sobie pomóc poprzez specjalne terapie dla osób współuzależnionych. Nauczą nas one, jak zachować asertywność w trudnych sytuacjach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGotowi na “Jackass 4”? Film trafi do kin w 2021 roku
Następny artykułInformacja o unieważnieniu postępowania pn. “Wyłapywanie bezdomnych zwierząt z terenu Gminy Zduńska Wola i utrzymywanie ich w schronisku dla bezdomnych zwierząt”