Przy braku energii, senności i ciągłym zmęczeniu ratujemy się różnymi sposobami, między innymi sięgając po kawę czy energetyki. Jak inaczej możemy sobie radzić ze spadkiem energii? Kiedy zmęczenie może być oznaką choroby?
Energetyki lub “magiczne tabletki na koncentrację” – to jedne ze sposobów na walkę z brakiem energii. Niestety stosowane w nadmiernych ilościach mogą nam zaszkodzić. Istnieją bardziej naturalne sposoby, które nie zaburzają naturalnej równowagi organizmu, do tego pobudzają nawet skuteczniej, a przy tym są zdrowsze niż chemiczne specyfiki. Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak mieć więcej energii, warto zastanowić się, co może być przyczyną ciągłego zmęczenia i senności.
Ciągłe zmęczenie może mieć różne podłoże. Wystarczy większy wysiłek fizyczny, nieprzespana noc czy intensywna praca umysłowa. Warto wiedzieć, że o zmęczeniu mówi się, że jest elementem życia współczesnego człowieka i dotyczy każdego z nas. Krótkie okresy, kiedy dopada nas zmęczenie, nie są groźne dla naszego organizmu – w takiej sytuacji powinniśmy zadbać o odpoczynek i pozwolić organizmowi się zregenerować.
Kłopot zaczyna się, kiedy cierpimy na chroniczne zmęczenie, które zaliczane już jest do zaburzeń.
Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną o przewlekłym zmęczeniu (ang. Chronic Fatigue Syndrome) mówimy, kiedy utrzymuje się minimum pół roku. Towarzyszy mu uczucie skrajnego wyczerpania, które nie mija mimo odpoczynku. Mogą się pojawić bóle głowy, stawów, gardła, zaburzenia koncentracji, senność (najczęściej w ciągu dnia) lub bezsenność (w nocy). Przewlekłe zmęczenie odbiera energię do życia oraz rzutuje na nasze życie prywatne i zawodowe.
Możliwe przyczyny ciągłego zmęczenia:
- bezsenność i inne zaburzenia snu,
- stres,
- nadmierna aktywność fizyczna,
- intensywna praca umysłowa,
- nieodpowiednia dieta prowadząca do zaburzeń gospodarki mineralnej i niedoborów pokarmowych,
- zaburzenia pracy tarczycy, trzustki,
- choroby, w tym wątroby, nerek, choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto, celiakia, cukrzyca),
- stosowane leki oraz antykoncepcja hormonalna.
Brak energii, senność i zmęczenie mogą wynikać z ubogiej flory jelitowej – zwrócili na to uwagę naukowcy z Uniwersytetu Cornella (USA). Odkryli, że osoby cierpiące na zespół chronicznego zmęczenia mają znacznie uboższą florę niż zdrowi ludzie, a to z kolei prowadzi do pogorszenia nastroju, objawów zapalnych i żołądkowo-jelitowych, a nawet depresji. Dowiedz się więcej o tym jak mikroby wpływają na nasze zachowanie.
Przyczynami braku energii i ciągłego uczucia zmęczenia, senności czy osłabienia mogą być choroby. Wśród stanów chorobowych objawiających się spadkiem witalności znajdują się choroby infekcyjne, tj. grypa czy przeziębienie, a także choroby układu krążenia, układu oddechowego, pokarmowego. Zmęczenie może być też objawem wczesnego stadium nowotworu lub zaburzeń endokrynologicznych, szczególnie niedoczynności tarczycy.
Zmęczenie bywa objawem wielu chorób, jeśli więc nie obserwujemy u siebie poprawy mimo wprowadzenia na przykład zmian w trybie życia czy diecie, a uczucie zmęczenia utrzymuje się minimum sześć miesięcy, należy udać się do lekarza. Niepokój powinny wzbudzić objawy towarzyszące jak utrata wagi, stany podgorączkowe, zaburzenia snu, powiększenie węzłów chłonnych oraz problemy z koncentracją.
Jest wiele sposobów na zwiększenie energii. W przypadku ciągłego zmęczenia w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o zdrowy sen oraz o odpoczynek w ciągu dnia. Możemy sięgnąć również po napoje dodające energię jak kawa, ale też zmienić swoją dietę i zadbać o aktywność fizyczną. Warto sięgać po naturalne metody, zwłaszcza, że świetnymi rozwiązaniami są związki znajdujące się w produktach codziennej diety.
Skuteczność kawy w walce z sennością jest potwierdzona medycznie. Za jej energetyzujące działanie odpowiada kofeina, która blokuje receptory adenozyny wywołujące senność. Udowodniono ponadto, że kawa pomaga na pamięć krótkotrwałą i dodaje energii. Napój ten pozytywnie wpływa także na mikroflorę – według badań przeprowadzonych przez amerykańskich badaczy “Większe spożycie kofeiny wiąże się ze zwiększonym bogactwem i wyrównaniem flory bakteryjnej jelit związanej z błoną śluzową oraz wyższą względną obfitością bakterii przeciwzapalnych, takich jak Faecalibacterium i Roseburia oraz niższym poziomem potencjalnie szkodliwego Erysipelatoclostridium”[1].
Niestety, przy regularnym piciu nasz organizm przyzwyczaja się do dawki kofeiny, przez co pijemy kawy więcej i więcej. Pamiętajmy, że dorosły człowiek powinien spożywać nie więcej niż 400 mg na dobę – picie jej w większych ilościach grozi odwodnieniem i wypłukaniem z organizmu magnezu i potasu, czyli cennych mikroelementów dla układu krążenia i układu nerwowego. Spożycie kawy powinny ograniczyć także osoby o wrażliwych żołądkach.
Co pobudza zamiast kawy?
- Zielona kawa, ponieważ zawiera teinę, jedną z odmian kofeiny, ponadto to bogactwo antyoksydantów i minerałów.
- Yerba mate, która zawiera kofeinę oraz witaminy i minerały.
- Guarana zawierająca guaraninę, rodzaj kofeiny wchłaniającą się wolniej niż ta z kawy, dzięki czemu działa dłużej – nawet do 6 godzin.
W przypadku braku energii może pomóc regularna aktywność fizyczna. Wysoki poziom aktywności przekłada się nie tylko na zwiększenie sprawności fizycznej, ale też zwiększa energię życiową. Aktywność jest ściśle powiązana ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem, ponadto hamuje rozwój wielu chorób cywilizacyjnych. Według badań prowadzonych w USA, co dziesiąty przedwczesny zgon można tłumaczyć brakiem aktywności fizycznej. Ponadto brak aktywności fizycznej jest przyczyną otyłości, cukrzycy tupu 2 i chorób układu sercowo-naczyniowego.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby ćwiczyć co najmniej 150 minut w tygodniu. Co istotne, mowa tu nie o forsownych ćwiczeniach na siłowni, ale o małych, codziennych aktywnościach jak spacer lub szybszy marsz, jazda na rowerze czy wchodzenia po schodach.
Ogromny wpływ na nastrój i energię ma flora bakteryjna w jelitach. Wyniki badań naukowych, m.in. te opublikowane przez badaczy California Institute of Technology, potwierdzają, że ilość i jakość mikroorganizmów w jelitach wpływa na proces wytwarzania serotoniny – to właśnie serotonina wytwarzana jest w 90% w przewodzie pokarmowym. Warto więc zastanowić się nad swoją dotychczasową dietą, która powinna być bogata w probiotyki. Znajdziemy je głównie w produktach mlecznych (jogurty naturalne, zsiadłe mleko, maślanka), ale też kiszonkach (kapusta kiszona, buraki i ogórki kwaszone).
Możemy także rozważyć suplementację jako dodatkowe źródło dobrych bakterii. Co więcej, to dobre rozwiązanie dla osób, które z powodu nietolerancji pokarmowych albo diety wegetariańskiej nie mogą przyjmować niektórych probiotykow z pożywieniem. Przykładowosuplement diety Guut Vitality zawiera szczepy bakterii probiotycznych, ekstrakty roślinne i witaminy wspierające energię i koncentrację. Za sprawą probiotyków nie tylko usprawnia pracę jelit, ale też działa antystresowo i pomaga zredukować lęki.
Wspomagająco warto sięgnąć po zioła, które powszechnie stosowane są na zmęczenie i brak energii. Wśród najpopularniejszych znajdują się: żeń-szeń, rozmaryn, lukrecja i cytryniec. Doskonale sprawdzą się także ekstrakty z roślin Galangal i Rhodiola, które znajdziesz w produktach Guut. Zioła te znane są ze swoich właściwości energizujących, wspierających wytrzymałość organizmu oraz redukujących poczucie zmęczenia.
Źródła:
- [1] https://www.medicalnewstoday.com/articles/326845#Strengths-and-limitations-of-the-study
- https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/ziola-pomagajace-zwalczyc-zmeczenie/
- https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,roslinni-pomocnicy–te-ziola-dzialaja-lepiej-niz-energetyki,artykul,27193717.html
- https://www.medonet.pl/magazyny/stres-i-zmeczenie,zmeczenie—objaw-czy-choroba-,artykul,1647885.html
- https://www.doz.pl/czytelnia/a12713-6_mozliwych_przyczyn_przewleklego_zmeczenia
- https://kobieta.dziennik.pl/kuchnia-i-przepisy/artykuly/434841,czy-kawa-naprawde-poprawia-koncentracje.html
- https://coffeetaste.pl/kaw-dziennie-wypic-aby-czuc-sie-doskonale/
- https://www.rp.pl/Zdrowie-/190429731-5-zdrowych-energetykow-zamiast-kawy.html
- http://www.phie.pl/pdf/phe-2015/phe-2015-1-149.pdf
- https://www.hellozdrowie.pl/artykul-skad-to-ciagle-zmeczenie/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS