A A+ A++

Stłuczki, usterki i wypadki zdarzają się częściej, niż by się nam wydawało. O ile nie jesteśmy uczestnikiem jednej z nich, a naszemu zdrowiu nie grozi niebezpieczeństwo, jeśli ruszymy w dalszą podróż, to nie mamy się czym martwić. Prawdziwy problem pojawia się, gdy sami jesteśmy uczestnikiem kolizji lub nasze auto powie dość i nie będzie skłonne przejechać tych kilku kilometrów do celu. Z pomocą przychodzi linka holownicza oraz kierowca innego samochodu. Jednak czy w każdej sytuacji możemy holować samochód? Okazuje się, że nie i mimo że wiele osób nie jest tego świadomych, to istnieją przepisy regulujące, które auta nadają się do holowania, a których holowanie jest zabronione.

Co jest potrzebne do holowania?

Holowanie pojazdu powinno odbywać się zawsze w stabilnych i zgodnych z przepisami warunkach. Najważniejsze elementy, które każda osoba powinna wozić w swoim bagażniku to odblaskowy trójkąt ostrzegawczy, który w trakcie postoju umieszcza się za samochodem, a w trakcie holowania wkłada za tylną szybę lub przypina do bagażnika, w miarę możliwości. Holowanie nie odbędzie się bez linki holowniczej, jednak nie każda linka nadaje się do tego czynu. Linka powinna być oznaczona biało-czerwonymi paskami lub mieć zawieszone na sobie chorągiewki. Zamiast linki możemy użyć sztywnego holu, który spełni taką samą funkcję jak linka, jednak nie pozwoli na zbytnie zbliżenie pojazdów.

Jak bezpiecznie holować pojazd?

Pomoc drogowa udzielana przez osoby trzecie powinna się odbywać przede wszystkim w trzeźwych warunkach. Niby takie proste, ale jednak często ten fakt jest pomijany. Jeśli chodzi o linkę holowniczą to jej długość, w przypadku sprawnego jednego układu hamowania powinna wynosić 3 metry, a w przypadku sprawnych dwóch od 4 do 6 metrów. Należy również pamiętać, że w terenie zabudowanym prędkość holowanych pojazdów nie może przekroczyć 30 km/h, a w terenie niezabudowanym 60 km/h. Oba pojazdy powinny mieć włączone światła mijania, a wyprzedzanie holowanym autem jest niedozwolone.

Jakich pojazdów nie wolno holować?

Holowanie pojazdu w Polsce, w niektórych sytuacjach nie będzie dozwolone, a wręcz przeciwnie, karane grzywną lub skierowanie sprawy do sądu najwyższego za złamanie przepisów kodeksu drogowego. Pierwszą zasadą jest brak możliwości holowania na autostradzie, prędkości są tak wysokie, że nie będziemy w stanie zapanować nad autem. Pojazd bez świateł lub z popsutym układem kierowniczym, lub hamulcowym również nie nadaje się do holowania na lince.

Istnieją również sytuacje, w których holowanie pojazdu nie będzie dozwolone ze względu na ich specyfikacje. Samochody z napędem hybrydowym, elektrycznym, takie, które posiadają pneumatyczne zawieszenie, automatyczną skrzynię biegów lub napęd 4×4 bez możliwości przełączenia na jedną oś. Holowanie takich pojazdów może doprowadzić do poważnych uszkodzeń samochodu.

Co zrobić, jeśli holowanie pojazdu nie jest dozwolone?

Brak możliwości holowania pojazdu na lince to zmora wielu kierowców. Jeśli zdarzy się nam dokładnie taka sytuacja, to warto skorzystać w niej z pomocy fachowców. Pomoc drogowa w Tuchowie przyjedzie na miejsce i umieści Twój samochód na lawecie, zapewniając bezpieczne jego przetransportowanie pod dom lub do mechanika. Nie musisz już martwić się, że nikt nie zatrzyma Ci się do pomocy na autostradzie. Wezwij zespół pomoc drogowa w Tuchowie, a przyjadą w prawie każde możliwe miejsce.

Artykuł zewnętrzny

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Jak holować pojazd? – poznaj zasady bezpiecznego holowania. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiadomości z Poznania. Co dzieje się w Poznaniu? (23 stycznia 2023)
Następny artykułReklama w Ostrowcu Świętokrzyskim