A A+ A++

Jak działają antyradary do samochodów i czy są legalne?

Jazda samochodem wymaga od kierowców stałej kontroli znaków drogowych i zachowania czujności wobec różnych zdarzeń drogowych. To bardzo obciążające fizycznie i psychiczne zadanie, które ułatwić mogą antyradary, choć nie wszystkie. Kiedy przydaje się antyradar? Czy w Polsce takie urządzenia są legalne? Odpowiadamy.

Czym jest antyradar do samochodu?

Antyradar to najprościej mówiąc urządzenie informujące kierowcę o urządzeniach do kontroli pomiaru prędkości, które obecne są na jego trasie, choć wiele antyradarów oferuje dodatkowe funkcje, takie jak wykrywanie informowanie o dopuszczalnej prędkości na drodze, informowanie o stylu jazdy, monitorowanie pasów ruchu, czy nawet zgłaszanie wypadków drogowych. Chociaż takie funkcje zdecydowanie ułatwiają podróż samochodem kierowcom, to mogą rodzić wątpliwości natury prawnej. Czy antyradary w Polsce są legalne?

Czy antyradary są legalne?

W wielu krajach, takich jak Niemcy, Szwajcaria, Francja i Włochy, posiadanie, a nawet sprzedaż antyradarów jest zabroniona, a ich użytkowanie jest karane wysokimi mandatami i konfiskatą sprzętu. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, posiadanie antyradaru jest legalne, ale w niektórych stanach i prowincjach ich używanie jest zabronione.

W Polsce zgodnie z artykułem 66 pkt. 4 Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 r., wyposażanie pojazdu w urządzenie informujące o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego używanego przez organy kontroli ruchu drogowego lub działanie to zakłócające jest zabronione. Ten zapis możesz zinterpretować, jako brak legalnej możliwości korzystania z tego typu urządzeń. Sprawa nie jest jednak tak oczywista.

Po pierwsze, sam zakup i transport antyradarów jest legalny, choć korzystanie z nich już nie. Zwłaszcza jeśli chodzi o tzw. jammery — jeden z rodzajów antyradarów, który służy do zakłócania działania laserowych urządzeń pomiarowych. Nielegalne jest także używanie urządzeń, które wprost informują kierowcę o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego na jego trasie. Jednakże legalne jest korzystanie z urządzeń i aplikacji, w których kierowcy mogą wzajemnie ostrzegać się o utrudnieniach na drodze. Ten element wykorzystuje choćby popularny Yanosik.

Jak działa urządzenie antyradarowe Yanosik?

Yanosik to popularna w Polsce aplikacja, którą można zainstalować na smartfonie. Od kilku lat dostępna jest także w formie urządzenia, które podobnie jak nawigację samochodową montuje się w okolicach deski rozdzielczej. Aplikacja ta wykorzystuje moduł GPS w telefonie lub odbiornik GPS w urządzeniu i Internet. Swoim wyglądem przypomina typową nawigację, ale łączy jej cechy z popularnym niegdyś CB radiem.

Asystent kierowcy Yanosik

Yanosik działa w oparciu o społeczność jego użytkowników. Użytkownicy aplikacji czy też urządzenia mogą oznaczać na trasie różne zdarzenia drogowe, takie jak wypadek, roboty drogowe, czy też kontrolę prędkości. Dzięki temu pozostali użytkownicy Yanosika otrzymują ostrzeżenie głosowe o tym zdarzeniu w momencie, w którym zbliżają się do takiego miejsca. Ponieważ tego typu działanie nie polega ani na zakłóceniu działania urządzeń pomiarowych, ani na ich wykrywaniu, antyradary Yanosik są w pełni legalne.

Dlaczego warto korzystać z antyradarów Yanosik?

Antyradary samochodowe Yanosik to alternatywa dla typowych antyradarów, które w Polsce są nielegalne. Nie służą do wykrywania sprzętu służącego do kontroli prędkości ani do ich zakłócania, ale do wzajemnego informowania się użytkowników o różnych zdarzeniach drogowych.

Informacja o wypadku, czy robotach drogowych pozwala na odpowiednią reakcję kierowcy i dostosowanie swojego stylu jazdy do warunków panujących na drodze. Z kolei informacja o kontroli drogowej pozwala na zachowanie czujności, a niejednokrotnie pomaga uniknąć mandatu. To wszystko sprawia, że warto używać aplikacji lub urządzeń Yanosik. Znajdziesz je tutaj: https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/car-audio/antyradary

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAmerykanie prężą muskuły? Bombowiec B-52 kilkanaście kilometrów od granicy z Rosją
Następny artykułPrzy gruncie nawet – 6°C. Ostrzeżenie przed przymrozkami