Wiele osób, zwłaszcza młodych, traktuje zmysły jak coś oczywistego, co zawsze będzie prawidłowo funkcjonować. Jednak należy o nie dbać, bo mogą ulec stopniowemu pogorszeniu. Dotyczy to zwłaszcza słuchu. Oto kilka rad, które pozwolą dbać o słuch i utrzymać go w dobrej kondycji na długie lata.
Jednym z najważniejszych punktów, który pozwala dbać o słuch, jest walka z infekcjami, jakie dotykają uszy. Wszystkie bóle, szumy w uszach oraz wysięki powinny być konsultowane z lekarzem. Mogą być one bowiem objawem infekcji. Proste badanie otoskopii pomoże określić, czy faktycznie mam do czynienia z infekcją. Lekarz laryngolog dobierze także odpowiednie lek do leczenia danej infekcji. Takie działanie jest konieczne, gdyż nieleczone infekcje mogą nieść w późniejszym czasie przykre konsekwencje, jak problemy ze słuchem i bóle uszu. Jeśli zastanawiamy się, jak dbać o słuch, walka z infekcjami jest jednym z najlepszych sposobów.
Hałas wydaje się nieprzyjemny dla narządu słuchu, ale sprawia on nie tylko dyskomfort, ale jest przede wszystkim niebezpieczny. Jest to ogromne zagrożenie, gdyż może prowadzić do przerwania błon bębenkowej, uszkodzenia słuchu itp. Czasem przebywanie w hałasie może prowadzić do bólów i zawrotów głowy. Jeżeli człowiek jest narażony na stałe przebywanie w hałasie, np. podczas pracy, powinien nosić słuchawki ochronne. W innych przypadkach, jeśli nie jest to konieczne, najlepiej unikać hałaśliwych miejsc. Ochrona słuchu teraz może zapobiec problemom ze słuchem w przyszłości. Nie zaleca się głośnego słuchania muzyki, zwłaszcza przez słuchawki douszne.
Podczas chłodnej i wietrznej pogody, szczególnie zimą i jesienią powinniśmy pamiętać o osłonieniu uszu za pomocą czapki lub nauszników. Należy także chronić uszy przed wilgocią. Wysoki poziom wilgoci w uszach ułatwia bowiem wniknięcie bakterii i drobnoustrojów w głąb kanału słuchowego. Rozwiązaniem tej sytuacji może być dokładne osuszanie ręcznikiem uszu po codziennej higienie czy kąpieli na basenie. Nie można zapominać o tym także na wakacjach, po kąpielach w jeziorach, morzu, basenach i innych zbiornikach wodnych. Woda w takich miejscach jest bardziej zanieczyszczona, co sprzyja pojawieniu się infekcji. Dla osób często pływających dobrym rozwiązaniem będą odpowiednie zatyczki do uszu.
Patyczki są bardzo popularne jako środek do czyszczenia uszu. Niestety nie są one ani skuteczne, ani bezpieczne dla narządu słuchu. W związku z tym lepiej zrezygnować z ich używania. Patyczek, zamiast usuwać woskowinę z kanału słuchowego, popycha ją w głąb. To z kolei może powodować tworzenie się czopa woskowinowego, który zatka kanał słuchowy. Taki czop może być przyczyną infekcji, bólu ucha oraz problemów ze słyszeniem. Zamiast czyścić uszy patyczkami, lepiej używać preparatów do czyszczenia uszu dostępnych w aptece, które skutecznie rozpuszczą woskowinę
Jednym z najlepszych sposób, które pozwalają trzymać rękę na pulsie w sprawie zdrowia naszego słuchu, są badania kontrolne. Powinny być one wdrażane już w przypadku małych dzieci, by móc zdiagnozować wrodzony niedosłuch. Z kolei w przypadku osób starszych pozwolą one szybko wyleczyć pojawiające się infekcje. Regularne badania to także szansa na kontrolę, czy słuch się nie pogarsza i czy nie trzeba wdrożyć profesjonalnego leczenia. Czasem badania po prostu pozwolą na usunięcie zalegającej woskowiny lub potwierdzenie, że słuch działa bez zarzutu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS