A A+ A++

Polskie i europejskie przepisy prawa konkurencji przewidują obligatoryjną kontrolę zamiaru koncentracji przedsiębiorstw, gdy spełnione zostaną ustawowe przesłanki takiej kontroli. W takim przypadku przedsiębiorcy muszą powstrzymać się z dokonaniem koncentracji (przejęcia kontroli) do momentu uzyskania zgody organu.

Co do zasady, kryterium przesądzającym o tym, które transakcje podlegają zgłoszeniu do organów antymonopolowych, są obroty stron koncentracji w poprzedzającym ją roku. Na gruncie polskich przepisów, zgłoszenie prezesowi UOKiK jest obowiązkowe, gdy łączny krajowy obrót stron koncentracji przekracza 50 mln euro lub światowy obrót przekracza mld euro.

Kontrola prewencyjna

Organy antymonopolowe, w tym prezes UOKiK, sprawują kontrolę prewencyjną (ex ante), której celem jest przeciwdziałanie antykonkurencyjnym koncentracjom. W toku postępowania antymonopolowego prezes UOKiK dokonuje analizy, czy koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji, tj. czy nie dojdzie do kumulacji siły rynkowej. Prezes UOKiK wydaje zgodę na dokonanie koncentracji, w wyniku której konkurencja na danym rynku nie zostanie istotnie ograniczona, w szczególności poprzez powstanie lub umocnienie na tym rynku pozycji dominującej.

Czytaj także: Jak UOKiK ustala kary za nar…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozstrzygnięcie konkursu na szefa teatru jest. A umowa?
Następny artykułTurcja chce wysłać rakietę na Księżyc w ciągu trzech lat. Turecki łazik wyląduje na Srebrnym Globie do 2030 roku