A A+ A++

W panelu wziął udział Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. „Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że jest to bardzo dynamicznie rozwijający się rynek. Według raportu Europejskiej Agencji Kosmicznej globalna wartość rynku „upstream”, odpowiadającego za m.in. satelity czy sondy kosmiczne, stanowi ok. 25 miliardów euro rocznie. Natomiast „downstream”, który zajmuje się m.in. wykorzystaniem danych satelitarnych, czyli obrazów, nawigacji, jest 10- krotnie większy i wynosi ok. 250 miliardów euro rocznie. Dane te pokazują, jak duży globalnie jest to biznes i jak prężnie się rozwija – mówił prezes Szaniawski.

Sektor kosmiczny charakteryzuje się wysoką dynamiką wzrostu. „Biznes związany z nawigacją rośnie ok. 16 proc. procent rocznie, związany z obserwacją Ziemi – 10 proc. Stwarza to wyjątkowe szanse inwestycyjne” – podkreślał prezes Szaniawski.

Na razie głównymi inwestorami na rynku technologii kosmicznych są duże podmioty instytucjonalne z sektora publicznego. „Blisko 60 miliardów dolarów rocznie administracja publiczna inwestuje, poprzez zamówienia, w sektor kosmiczny” – mówił Szaniawski. W przypadku telekomunikacji jednak najczęściej są to projekty współfinansowane również ze środków prywatnych i takie też są coraz częściej wykorzystywane również w innych domenach technologicznych.

Szukając okazji inwestycyjnych, należy skupiać się jednak na określonych niszach, czy też specjalizacjach. „To właśnie robi Polska Agencja Kosmiczna – pomaga polskim przedsiębiorstwom, jednostkom naukowym w znajdowaniu takich nisz, w których mogliby osiągać przewagę konkurencyjną” – mówił.

Jednym z takich posunięć mających na celu wzmocnienie opracowywanych u nas już technologii była decyzja polskiej delegacji wspieranej przez POLSA o inwestyc…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułGaleria: Otwarcie Żelaznego Szlaku Rowerowego
Następny artykułJastrzębie dumne. Trasa rowerowa jak marzenie