A A+ A++

SANOK. W Sanoku bardzo dużo osób korzysta z komunikacji miejskiej, w tym wiele osób starszych. W związku z wprowadzeniem biletomatów i elektronicznych kasowników, a co za tym idzie e-biletu, dużo osób starszych ma problem z pojęciem procedury założenia karty uprawniającej do bezpłatnego przejazd autobusami.

Z komunikacji miejskiej korzysta wielu mieszkańców naszego miasta, zarówno młodszych, jak i starszych. Z powodu pandemii koronawirusa i kroków podjętych w celu zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom i pasażerom w autobusach MKS pojawiły się biletomaty. Z początkiem bieżącego roku, w marcu, w autobusach nieposiadających biletomatów zamontowano elektryczne kasowniki, w których można zarówno skasować bilet, jak i go zakupić.

Zamontowane nowego typu kasowniki elektroniczne przystosowane do obsługi systemu e-bilet. System ten umożliwia pasażerom zakup biletu z wykorzystaniem „portmonetki elektronicznej” lub płatność kartą bankomatową za wybrany według taryfy bilet.

Do naszej redakcji zgłosił się czytelnik z prośbą o podjęcie interwencji w sprawie e-biletu dla osób po 70 roku życia.

– Z regulaminu wynika, że osoba taka ma mieć wyrobioną kartę i musi zgłosić się do siedziby firmy, aby potwierdzić zniżki. Z takiego rozwiązania, jak dla mnie, osoby, która posiada w rodzinie osobę 80-letnią i która korzysta z komunikacji miejskiej, takie rozwiązanie mija się z celem. Wyrobienie karty wiąże się z jej strony z wizytą w punkcie, aby wyrobić kartę oraz za każdym razem z kasowaniem karty przy wejściu do autobusu. Takie rozwiązanie jak dla mnie przejawem dyskryminacji osób starszych wykluczenie z życia miasta, bo nie mogą poruszać się swobodnie komunikacją miejską. Nie każda osoba jest w stanie to wszystko ogarnąć — pisze nasz czytelnik.

Postanowiliśmy skontaktować się Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i zapytać, jak wygląda proces zakładania e-biletu dla osób po 70 roku życia.

Z przekazanych nam przez SPGK Informacji wynika, że osoby starsze mogą złożyć wniosek o wydanie e-biletu zarówno w siedzibie SPGK, jak i za pomocą formularza elektronicznego. Ponadto, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, to w imieniu zainteresowanego wniosek może złożyć osoba bliska, wystarczy przedstawić dowód osoby, na którą ma być zarejestrowana karta oraz fotografię.

Wydane karty należy kasować przy wsiadaniu do autobusu, a także przy wysiadaniu. Kartę elektroniczną można wyrobić w SPGK, a jej cena wynosi 15 zł, związane jest to z zakupem kart i kosztami personalizacji. Karta jest ważna bezterminowo dla osób powyżej 70 roku życia.

grafika podglądowa


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

INTERWENCJA: BRAK biletomatów w autobusach MKS. Pasażerowie mają pretensje


Kupno biletów MKS u kierowcy? Napływają skargi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMistrzostwa Polski w dogtrekkingu już jutro w sanockim skansenie
Następny artykułOŚWIĘCIM. Nietrzeźwy pieszy zlekceważył czerwone światło