A A+ A++

Niedawno zadebiutowały procesory 11 generacji Intel Tiger Lake-H dla najwydajniejszych laptopów. Podczas premiery omawialiśmy nie tylko możliwości oraz wydajność, ale także limity energetyczne 6 i 8-rdzeniowych procesorów Willow Cove. Na przyszły rok zaplanowano premierę mobilnej, 12 generacji: podczas targów CES 2022 mają zadebiutować jednostki z serii Intel Alder Lake-P oraz Intel Alder Lake-M. Na najmocniejsze układy Alder Lake-S BGA poczekamy pewnie do mniej więcej połowy przyszłego roku. Już kilka tygodni temu do sieci przedostały się wstępne informacje na temat limitów energetycznych nowych układów Alder Lake dla laptopów. Teraz pojawiły się bardziej szczegółowe i konkretne informacje, które ujawniają m.in. konkretne wartości dla współczynnika PL4.

Poznaliśmy szczegółowe informacje na temat limitów energetycznych dla mobilnych procesorów Intel Alder Lake-P oraz Alder Lake-M. Uwzględniają one współczynniki PL1, PL2 oraz PL4.

Intel Alder Lake-P oraz Alder Lake-M - poznaliśmy szczegółowe limity energetyczne dla procesorów 12 generacji [1]

Intel Alder Lake – debiut procesorów K(F) i płyt głównych Z690 w Q4 2021. Tańsze chipy i płyty główne z premierą dopiero na CES 2022

Informacje o limitach energetycznych procesorów Intel Alder Lake-P oraz Alder Lake-M znalazły się w najnowszej aktualizacji dla jądra środowiska Coreboot. Dotyczą one głównie laptopów typu Chromebook, ale ujawniają także szczegóły dla pozostałej części notebooków. W przeciwieństwie do informacji sprzed kilku miesięcy, te są nie tylko bardziej konkretne, ale ujawniają również limity energetyczne dla współczynnika PL4, który najwyraźniej będzie dostępny w mobilnych układach Alder Lake. Przypominamy, że są to pierwsze procesory wykorzystujące hybrydową budowę. Do dyspozycji otrzymamy zarówno wydajne rdzenie Golden Cove jak również energooszczędne Gracemont. Całość wytwarzana będzie w procesie Intel 7.

Intel Alder Lake-P oraz Alder Lake-M - poznaliśmy szczegółowe limity energetyczne dla procesorów 12 generacji [2]

Intel Alder Lake, Meteor Lake, Sapphire Rapids oraz Granite Rapids – poznaliśmy design nadchodzących procesorów

Dla procesorów Intel Alder Lake-M (2+8+2), przewidziane limity energetyczne wynoszą odpowiednio 9 W (PL1), 30 W (PL2) oraz 68 W (PL4 – obciążenie, które nie powinno przekraczać 10 ms). Te wartości są identyczne dla wszystkich laptopów, bez wydzielania dodatkowo Chromebooków. W przypadku Intel Alder Lake-P, należy wziąć pod uwagę, że stosunkowo smukłe laptopy napędzane przez system ChromeOS mają niższe limity energetyczne w porównaniu do tych samych procesorów, dostępnych w laptopach z Windowsem. Tak prezentują się poszczególne wskaźniki:

Laptopy poza Chromebookami:

  • Intel Alder Lake-P (2+8+2): 15 W (PL1), 55 W (PL2), 123 W (PL4)
  • Intel Alder Lake-P (4+8+2): 28 W (PL1), 64 W (PL2), 140 W (PL4)
  • Intel Alder Lake-P (6+8+2): 45 W (PL1), 115 W (PL2), 215 W (PL4)

Laptopy typu Chromebook:

  • Intel Alder Lake-P (2+8+2): 3-15 W (PL1), 39 W (PL2), 100 W (PL4)
  • Intel Alder Lake-P (4+8+2): 4-28 W (PL1), 43 W (PL2), 105 W (PL4)
  • Intel Alder Lake-P (6+8+2): 5-45 W (PL1), 80 W (PL2), 159 W (PL4)

Dla porównania, dla procesorów Intel Tiger Lake-U, limity energetyczne PL1 oraz PL2 wynosiły odpowiednio 28 W oraz 64 W. Dla procesorów Tiger Lake-H, limity te sięgają 45 W (PL1) oraz przedziału od 107 do 135 W (PL2) – ten współczynnik był już uzależniony od konkretnych jednostek Intel Core 11 generacji. Wcześniej jednak nie pojawiały się zapisy na temat PL4. De facto jednak najmocniejsze Tiger Lake-H powinniśmy porównywać do najmocniejszych Alder Lake, a tymi nie będą jednostki H45, tylko Alder Lake-S BGA z domyślnym TDP 55 W – w tym jednak wypadku limity PL2 oraz PL4 będą z pewnością wyższe niż dla H45 z racji najmocniejszej konfiguracji 8+8+2.

Intel Alder Lake-P oraz Alder Lake-M - poznaliśmy szczegółowe limity energetyczne dla procesorów 12 generacji [3]

Źródło: WCCFTech, VideoCardz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSondaż: Jak odejście Gowina może wpłynąć na wynik Zjednoczonej Prawicy?
Następny artykułHrubieszów: Budują ulicę. Będą utrudnienia