Medycyna naturalna i koronawirusy. Czy ziołolecznictwo może pomóc w leczeniu SARS-CoV-2? Nasz ekspert dr Krzysztof Błecha opisuje przeciwwirusowe działanie olejków eterycznych.
Pierwszą informację o tym, że olejki eteryczne niszczą koronawirusa, jaką udało się znaleźć w piśmiennictwie datuje się na 2008 rok. Czytamy w niej, że olejki eteryczne z Laurus nobilis (wawrzyn szlachetny), Thuja orientalis (żywotnik wschodni) oraz Juniperus oxycedrus (jałowiec kolczasty) wykazują silne działanie przeciwwirusowe w stosunku do koronawirusa wywołującego SARS. Co prawda, poza tują żadna z roślin o których wspomniano nie występuje w Polsce, ale preparaty z tymi substancjami są dostępne. Można przypuszczać,że podobne właściwości do olejku z jałowca kolczastego względem koronawirusa wykazuje olejek z jałowca pospolitego.
Olejki eteryczne to doskonały sposób na profilaktykę przeciwko chorobom wirusowym, ich woń może unosić się w powietrzu i najczęściej nie jest to woń przykra. W olejkach eterycznych często występują podobne substancje chemiczne więc należy przypuszczać, że antywirusowe działanie przeciwko SARS-CoV-2 wykażą olejki eteryczne, których przeciwwirusowe działanie wykazano wobec np. wirusa opryszczki. Udowodniono w badaniach in vitro, że olejek eteryczny pochodzący z ziela melisy (Melissa officinalis) działa przeciwwirusowo wobec wirusów herpes simplex HSV-1 oraz HSV-2.
Przeciwwirusowe działanie potwierdzono także dla olejku eterycznego z jałowca kolczastego oraz drewna cedru libańskiego. Wirusa opryszczki niszczy również olejek z drzewka herbacianego oraz rozmarynowy (Rosmarinus officinalis), lawendowy (Lavandula latifolia) i lemongrasowy (Cymbopogon citratus). Liczne doniesienia świadczą także o przeciwwirusowym działaniu olejku goździkowego (Eugenia caryophyllus) oraz eukaliptusowego (Eucalyptus glob ulus). Przeciwwirusowo wobec wirusa grypy działa olejek z cynamonowca cejlońskiego Cinnamomum zeylanicum i z drzewka herbacianego. Stwierdzono aktywność olejków z Lippia alba i Lippia trójlistna L. origanoides oraz z lebiodki Oreganum vulgare i Bylicy pospolitej Artemisia vulgaris w stosunku do wirusa żółtej febry. Ponadto wykazano, że olejki z L. alba oraz L. citriodora inaktywują wirusa Denga, uniemożliwiając jego adsorpcję do komórki gospodarza.
Reasumując, potencjał antywirusowy olejków eterycznych jest znaczny i nie powinien być bagatelizowany. Olejki eteryczne najlepiej działają połączone ze sobą, gdyż zawarte w nich substancje działają wobec siebie synergistycznie. Dotyczy to zwłaszcza tymolu, eugenolu, karwakrolu i aldehydu cynamonowego.
Olejki eteryczne można stosować pod postacią inhalacji, wtedy do miseczki kominka aromaterapeutycznego wlewa się mieszaninę olejków (np. olejki eukaliptusowy, lawendowy, miętowy, rozmarynowy, goździkowy) – ok. 10-20 kropli w dwóch łyżkach wody. Taka mieszanka nasyci nawet średniej wielkości pomieszczenie.
Można także korzystać z aromaterapeutycznych kąpieli wlewając do wanny ok. 10 kropli mieszaniny olejków. Olejki mogą być dodatkiem do oleju, np. z pestek winogron lub migdałowego, którym wykonujemy masaż. Na 10 ml oleju powinno przypadać ok. 4 kropli mieszaniny olejków. Olejki eteryczne można także stosować w postaci areozolu doustnego. Pamiętać należy o tym, że źródłem olejków eterycznych są także popularne przyprawy: majeranek, tymianek, oregano, goździki, koper, anyż, których spożycie nie jest limitowane.
Na podstawie:
1) Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych; Postepy Hig Med Dosw ; 2013; 67: 1000-1007
2) Właściwości przeciwdrobnoustrojowe preparatów pochodzenia roślinnego; Ziołolecznictwo, biokosmetyki i żyność funkcjonalna; PWSZ w Krośnie; 2013
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS