A A+ A++

Informatycy mogą płacić niższy podatek. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zanegował interpretację wydaną przez fiskusa w sprawie świadczenia usług niezwiązanych bezpośrednio z programowaniem. 

Informatycy zapłacą niższy podatek. Jest wyrok sądu
Informatycy zapłacą niższy podatek. Jest wyrok sądu
fot. Gorodenkoff / / Shutterstock

Przedsiębiorcy z branży IT mogą, zgodnie z polskimi przepisami, rozliczać się ze skarbówką ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dla sektora przewidziana jest stawka 12 proc. lub 8,5 proc. Wyższą stawką są opodatkowane usługi związane m.in. z oprogramowaniem oraz doradztwem w zakresie oprogramowania. 

Przełom w sprawie stawki ryczałtu dla informatyków

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie zgodził się z interpretacją indywidualną wskazującą, że 12-procentową stawką opodatkowane jest świadczenie usług informatycznych. Do sądu wystąpił przedsiębiorca, który zajmuje się optymalizacją stron internetowych. 

WSA w Gdańsku wskazał, iż z przedstawionego opisu wynika, że działalność mężczyzny polega na świadczeniu usług ukierunkowanych na wskazanie rozwiązań, które zoptymalizują, polepszą funkcjonowanie strony internetowej, a nie na samodzielnym wdrażaniu tych proponowanych rozwiązań przy pomocy oprogramowania komputerowego. Czynności związane z projektowaniem strony internetowej, jak wskazuje na to wnioskodawca, są bowiem wykonywane już przez samego klienta. Natomiast skarżący nie projektuje struktury i zawartości stron internetowych czy zapisu kodu komputerowego niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych. W związku z powyższym nie można uznać, że działalność podatnika mieści się w usługach związanych z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania. 

Praca w IT to nie tylko programowanie

Według Piotra Sekulskiego, doradcy podatkowego w kancelarii Outsourced.pl, cytowanego przez “Rzeczpospolitą”, skarbówka długo wydawała pozytywne dla nich interpretacje. W lutym br. nagle zmieniła zdanie i teraz twierdzi, że zasadniczo wszystkie usługi w branży IT są związane z oprogramowaniem i należy do nich stosować 12-proc. ryczałt. Ten wyrok daje informatykom nadzieję na pozytywne zakończenie sporów z fiskusem. Do końcowego rozstrzygnięcia wątpliwości dotyczących stosowania odpowiedniej stawki ryczałtu dojdzie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Zmiany w urlopie rodzicielskim – 9 tygodni urlopu dla taty

Udostępniamy plik z porównaniem urlopu rodzicielskiego dla taty oraz urlopu ojcowskiego. Sprawdź jakie uprawnienia przysługują ojcu po narodzinach dziecka.<BR>Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 15 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUroczyste zakończenie przedszkola [FOTO]
Następny artykułDominik Przywara z Chemika Kędzierzyn-Koźle wicemistrzem Polski juniorów w boksie