A A+ A++

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby COVID-19 zdiagnozowano u 16 896 osób. Zmarło 429 pacjentów. W województwie łódzkim wykryto 683 nowe zakażenia.

Informacje o zakażeniach koronawirusem z regionu, z Polski i ze świata – Raport z 15stycznia

  • W szpitalach znajduje się 15 114 osób z COVID-19, w tym 1 542 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.

  • MZ poinformowało, że dla chorych przygotowano 30 696 łóżek i 2 756 respiratorów. Resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie przebywa 261 636 osób.

  • Z informacji opublikowanych przez ministerstwo wynika także, że wyzdrowiało dotąd 3 780 013 zakażonych.

Koronawirus w Polsce

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej przy premierze złożyło rezygnację

“Dziękuję za współpracę wszystkim członkom Rady Medycznej przy Premierze RP, którzy dziś złożyli rezygnację. Ta decyzja, zgodnie ze wspólnymi deklaracjami na posiedzeniu Rady, na pewno nie kończy naszych kontaktów”- napisał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Poinformował, że szerszego komentarza z jego strony w sprawie tej rezygnacji, należy się spodziewać w poniedziałek. Wcześniej odchodzącym członkom Rady Medycznej podziękował za pracę premier Mateusz Morawiecki.

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej przy premierze złożyło rezygnację, uzasadniając ją przede wszystkim wyczerpaniem formatu tego gremium, a także zachowaniem osób, które negują zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią.

Jak napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, “w związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona”. Ma ją wypracować minister zdrowia.

Eksperci sprawdzają projekt dotyczący weryfikacji covidowej

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska powiedziała dziennikarzom w Sejmie, że projekt dotyczący weryfikacji covidowej jest analizowany przez ekspertów. Projekt został we wtorek rozpatrzony przez komisję zdrowia i skierowany do drugiego czytania w Sejmie.

Anita Czerwińska mówiła, że eksperci rozpatrują m.in. poprawkę dotyczącą przeciwciał, bo jest to materia dla specjalistów. Dodała, że rządzący czekają na wyniki tej analizy. 

Projekt zakłada, że pracodawca będzie mógł zażądać od pracownika wyniku ważnego testu na SARS-CoV2, a jeśli nie wykona testu – zostanie z niego zwolniony tylko wtedy, kiedy będzie zaszczepiony albo będzie miał status ozdrowieńca. Proponowane przepisy przewidują, że testy dla pracowników i współpracowników mają być finansowe ze środków publicznych.

Projekt powstał z inicjatywy posłów PiS.

W Polsce wyodrębniono gen zwiększający ryzyko ciężkiego przebiegu i śmierci z powodu COVID-19

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białystoku zidentyfikowali wariant genetyczny, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu i śmierci z powodu COVID-19. Szacuje się, że może mieć go nawet 14% Polaków.

– Konsekwencją odkrycia tego genu będzie stworzenie odpowiedniego testu genetycznego, który będzie – jak PCR – szybko identyfikował, czy pacjent ma ten gen i czy jest obciążony większym ryzykiem – dodał minister zdrowia.

Minister złożył gratulacje zespołowi naukowców, którzy dokonali odkrycia. Podkreślił, że badania zostały zlecone przez państwo. Uczestniczyło w nich prawie półtora tysiąca pacjentów z COVID-19 z całego kraju.

Koronawirus na świecie

We Francji około 600 tysięcy osób może dziś stracić paszport covidowy – informuje francuski resort zdrowia. Cyfrowa przepustka zostanie bowiem dezaktywowana dla osób niezaszczepionych dawką przypominającą, po upływie siedmiu miesięcy od drugiej dawki. Od połowy grudnia przepisy te obowiązują osoby powyżej 65 roku życia. 

Jeszcze kilka dni temu francuskie władze szacowały, że ponad 800 tysięcy osób straci dziś paszport covidowy. W międzyczasie kilkaset tysięcy Francuzów przyjęło dawkę przypominającą i przedłużyło ważność przepustki.

Osoby, które stracą paszport covidowy nie będą miały dostępu do większości miejsc publicznych, placówek zdrowia i środków transportu, chyba że okażą negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. W przyszłym tygodniu zasady te ulegną zmianie, ponieważ paszporty covidowe zostaną zastąpione paszportami szczepionkowymi.

Dezaktywacja przepustek sanitarnych ma zachęcić Francuzów do przyjmowania szczepionki przeciwko COVID-19. Do tej pory ponad połowa osób kwalifikujących się nie przyjęła jeszcze dawki przypominającej.

Władze liczą też na zahamowanie piątej fali pandemii. Obecnie Francja notuje średnio 280 tysięcy nowych zakażeń dziennie.

Średnio ośmiu na dziesięciu zakażonych koronawirusem we Włoszech to nosiciele wariantu omikron. Włoskie ministerstwo zdrowia przekazało wyniki badań wymazów przeprowadzonych 3 stycznia. Omikron stanowi we Włoszech 81 procent wszystkich zakażeń koronawirusem, a delta – 19 procent. 20 grudnia proporcje te wynosiły odpowiednio 21 i 79 procent.

Omikron rozprzestrzenia się nierównomiernie w różnych regionach kraju i stanowi od około 30 procent wszystkich zakażeń (tak jak w Wenecji Euganejskiej) do 100 procent (jak w Bazylikacie). Od kilku dni liczba nowych zakażeń utrzymuje się na podobnym poziomie – dziś przybyło nieco ponad 186 tysięcy. Rośnie liczba zgonów spowodowanych koronawirusem. Dziś zmarło we Włoszech 360 osób z COVID-19 – o 44 więcej niż wczoraj.

W sumie zakażone są prawie dwa tysiące na 100 tysięcy mieszkańców. Szybkość transmisji pozostaje powyżej wartości 1. Wirus rozprzestrzenia się teraz najszybciej wśród osób do trzydziestego roku życia. Trafiają oni do szpitala rzadziej niż starsi Włosi, ale częściej niż przed kilkoma miesiącami.

Premier Szwecji zakaziła się koronawirusem. Magdalena Andersson jest kolejną szwedzka polityk, która ma pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2. W Europie i w Stanach Zjednoczonych szybko rozchodzi się obecnie nowy wariant wirusa Omikron.

Magdalena Anderson jest jedną ze szwedzkich polityków, którzy zakazili się koronawirusem kilka dni po debacie w parlamencie. Wcześniej SARS-CoV-2 wykryto u niemal całej szwedzkiej rodziny królewskiej. W Szwecji, podobnie jak w innych krajach Europy, liczba nowych zakażeń jest w ostatnich dniach rekordowo wysoka.

W obliczu bardzo szybko rozchodzącego się wariantu Omikron kilka państw zdecydowało się wprowadzić czwartą, przypominającą dawkę szczepionki. Izraelskie władze poinformowały, że dostało ją już 500 tysięcy osób w tym kraju.

WHO twierdzi, że jeśli obecny trend się utrzyma, to w ciągu najdalej dwóch miesięcy Omikronem zakazi się połowa populacji Europy.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 523 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 320 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

 

na podst. IAR/PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSosna tartaczna gruba – SPRZEDAM
Następny artykułStrażacy usuwali skutki silnego wiatru w powiecie grajewskim