A A+ A++

Mrągowo, dnia 14 października 2022 roku

Znak sprawy GKM 621.4.2022

OBWIESZCZENIE

Na podstawie art. 48 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. 2022 poz. 1029)

zawiadamiam

o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla aktualizacji projektu dokumentu pn. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miasto Mrągowo.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie zgodnie z odpowiedzią udzieloną w piśmie z dnia 11 sierpnia 2022 r. (znak sprawy: WOOŚ.411.87.2022.MP) dokonał analizy dokumentu i uznał, że można uzgodnić odstąpienie od procedury sooś.

Ponadto pismem z dnia 29.08.2022 roku (znak sprawy: ZNS.9022.3.68.2022.Z) Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny uznał, że nie posiada kompetencji do zajęcia stanowiska w sprawie odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla „Projektu Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Miasto Mrągowo”. W ocenie podmiotu  stwierdza, że zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2022 r., poz. 1029 z późn. zm.) przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko wymaga projekt polityki, strategii, planu i programu w dziedzinie przemysłu, energetyki, transportu, telekomunikacji, gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, leśnictwa, rolnictwa, rybołówstwa, turystyki i wykorzystywania terenu, opracowywany lub przyjmowany przez organy administracji, wyznaczający ramy dla późniejszej realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. A działania zaplanowane do realizacji w ramach dokumentu nie zaliczają się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko wymienionych w rozporządzeniu z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839 z późn. zm.) oraz nie spowodują one znaczącego oddziaływania na środowisko. W związku z tym przedmiotowego dokumentu nie można zaliczyć do kategorii dokumentów, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy z dnia 3 października 2008 r.

Wobec powyższego, uwzględniając stanowiska organów uzgadniających odstąpienie od procedury strategicznej oceny oddziaływania na środowisko oraz uwarunkowania określone w art. 49 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. 2022 poz. 1029) stanowiące załącznik do niniejszego obwieszczenia, odstępuje od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla aktualizacji projektu dokumentu pn. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miasto Mrągowo.

Załącznik nr 1 do obwieszczenia
Uwarunkowania środowiskowe wynikające
z realizacji Aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej
dla Gminy Miasto Mrągowo

  1. charakter działań przewidzianych w dokumentach, w szczególności:
    1. stopień, w jakim dokument ustala ramy dla późniejszej realizacji przedsięwzięć, w odniesieniu do usytuowania, rodzaju i skali tych przedsięwzięć:

Głównym celem dokumentu pn. Aktualizacja Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miasto Mrągowo jest zaplanowanie realizacji zadań z ograniczenia zużycia energii finalnej, redukcji emisji CO2 oraz wzrostu produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Działania zaplanowane w opracowaniu wynikają z analizy stanu poszczególnych obszarów środowiskowych i określają kierunki niezbędnych do podjęcia działań, nie stanowią jednak wykazu zaplanowanych inwestycji, ani nie wyznaczają ram dla późniejszej realizacji przedsięwzięć.

    1. powiązania z działaniami przewidzianymi w innych dokumentach:

Dokument jest spójny z działania określonymi w dokumentach strategicznych o charakterze krajowym, regionalnym i lokalnym do których należą:

  • Priorytety polityki Unii Europejskiej na lata 2019 – 2024. Projekt Europa 2030
  • Polityka energetyczna Polski do 2040 roku
  • Plan rozwoju elektromobilności w Polsce
  • Założenia Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej
  • Dokumenty szczebla wojewódzkiego
  • Dokumenty powiatu mrągowskiego
  • Dokumenty Gminy Miasto Mrągowo
    1. przydatność w uwzględnieniu aspektów środowiskowych, w szczególności w celu wspierania zrównoważonego rozwoju, oraz we wdrażaniu prawa wspólnotowego w dziedzinie ochrony środowiska

Dokument dokumentu pn. Aktualizacja Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miasto Mrągowo zawierać będzie szczegółowy opis możliwości stosowania instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, jak również środków poprawy efektywności energetycznej prowadzących do ograniczenia zużycia energii końcowej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Tym samym opracowanie jest zgodne z założeniami przyjętego w 2008 r. przez UE pakietu klimatyczno- energetycznego. Podstawowymi celami pakietu, równocześnie ogólnymi celami Planu są:

  • redukcja emisji CO2 o 55% w roku 2030 w porównaniu do 1990 r.,
  • wzrost zużycia energii ze źródeł odnawialnych w UE do 32,5% w 2030 r.,
  • zwiększenie efektywności energetycznej do roku 2030 o 32,5%.

Wskazane w opracowaniu propozycje nie narzucają jednostce samorządu terytorialnego konieczności ich realizacji, a jedynie wskazują na taką możliwość, która pozwoli na poprawę jakości środowiska naturalnego na obszarze Miasta Mrągowa wpisując się tym samym w zasadę zrównoważonego rozwoju.

    1. powiązania z problemami dotyczącymi ochrony środowiska

Opracowanie zawiera bilans energetyczny wykonanie na podstawie danych rzeczywistych z obiektów, a także łącznych zestawień gestorów sieci energetycznych stąd określa zużycie energii i paliw na obszarze Miasta wraz z prognozowanym zapotrzebowaniem w perspektywie długoterminowej. Wskazane w opracowaniu możliwości działań mają na celu ograniczenie zużycia energii końcowej bądź wzrostu ilości zamontowanych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, stąd przyczyni się do ograniczenia negatywnych presji środowiskowych związanych z emisją gazów oraz pyłów związanych z ogrzewaniem budynków.

  1. rodzaj i skalę oddziaływania na środowisko, w szczególności:
    1. prawdopodobieństwo wystąpienia, czas trwania, zasięg, częstotliwość i odwracalność oddziaływań

Prawdopodobieństwo występowania oddziaływań wydaje się być niewielkie. Zasięg oddziaływania określają granice Miasta Mrągowa. Realizacja działań modernizacyjnych bądź inwestycyjnych, takich jak:

  1. Termomodernizacja targowiska miejskiego oraz montaż OZE.
  2. Modernizacja przepompowni ścieków P-3 z mini elektrownią, instalacją fotowoltaiczną oraz magazynem energii. Zakup pojazdu dostawczego o napędzie elektrycznym (inwestycja realizowana przez WiK).
  3. Zakup autobusów elektrycznych na potrzeby obsługi komunikacji miejskiej.
  4. Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Mrągowo z inteligentnym sterowaniem, będzie rozłożona w czasie i przestrzeni. Możliwość wystąpienia negatywnych oddziaływań będzie każdorazowo weryfikowane dla planowanej inwestycji przez podmiot za nią odpowiedzialny.

Wskazane w opracowaniu możliwości stosowania środków poprawy efektywności energetycznej nie narzucają konieczności ich realizacji, a jedynie wskazują kierunki pozwalające na lepszą organizację polityki energetycznej na obszarze Miasta i wzrostu stosowania odnawialnych źródeł energii. W przypadku decyzji odnośnie realizacji jakiejkolwiek inwestycji przeprowadzona zostanie pełna dokumentacja techniczna i środowiskowa, wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji środowiskowych, które określą rodzaj i skalę oddziaływania na środowisko. Jednakże, z założenia inwestycje te mają charakter proekologiczny poprzez ograniczenie ilości spalanych paliw bądź zużywanej energii, dlatego nie przewiduje się negatywnego oddziaływania na środowisko.

    1. prawdopodobieństwo wystąpienia oddziaływań skumulowanych lub transgranicznych

Realizacja założeń dokumentu pn. Aktualizacja Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miasto Mrągowo nie spowoduje występowania oddziaływań skumulowanych, gdyż nie określa harmonogramu działań. Z uwagi na lokalizację Miasta nie przewiduje się również wystąpienia oddziaływań transgranicznych.

    1. prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka dla zdrowia ludzi lub zagrożenia dla środowiska

 Istnieje znikome prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka dla zdrowia ludzi lub zagrożenia dla środowiska. Specyfika i zakres planowanych do wykonania robót nie są ustalone w ramach opracowania, a jedynie wskazane zostały kierunki działań pozwalające na poprawę stanu środowiska naturalnego.

  1. cechy obszaru objętego oddziaływaniem na środowisko, w szczególności:
    1. obszary o szczególnych właściwościach naturalnych lub posiadające znaczenie dla dziedzictwa kulturowego, wrażliwe na oddziaływania, istniejące przekroczenia standardów jakości środowiska lub intensywne wykorzystywanie terenu

Na terenie Miasta Mrągowo znajdują się obszary o szczególnych właściwościach naturalnych, takie jak:

  1. Obszar chronionego krajobrazu „Jezior Legińsko-Mrągowskich”  z licznymi jeziorami i kompleksami leśnymi.
  2. Pomniki  przyrody – 4 szt.

Ponadto na terenie Miasta Mrągowo znajdują się obszary/budynki posiadające znaczenie dla dziedzictwa kulturowego, takie jak:

  1. Założenie urbanistyczne starego miasta (XV-XVIII/XIX w.).
  2. Kościół par. pw. św. Wojciecha wraz z plebanią (XIX w.).
  3. Synagoga, ob. Cerkiew prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Roosevelta 3 (1895-96).
  4. Cmentarze ewangelicko-augsburskie przy ul. Brzozowej.
  5. Cmentarz ewangelicko-augsburski , przy drodze leśnej do jez. Czarne.
  6. Ratusz, Ratuszowa 5, (1824, 1908 r.).
  7. Wieża widokowa w parku (1898 r.).
  8. Szkoła, ul. Bohaterów Warszawy 4 (1900 r.).
  9. Sąd rejonowy, ul. Królewiecka 55 (1898 r.).
  10. Starostwo, ul. Królewiecka 60 A, (1912-13).
  11. Zespół koszar piechoty (26 budynków, ul. Wojska Polskiego, k. XIX).
  12. Zespół Gazowni Miejskiej, ul. Wolności 4, (1905-30).
  13. Spichlerz, ul. Roosevelta 1 (XIX w.).
  14. Młyn, ul. Roosevelta 23 ( k. XIX w.).
  15. Liczne budynki mieszkalne w obrębie miasta.

Obszary/obiekty te są wrażliwe na oddziaływania, istniejące przekroczenia standardów jakości środowiska lub intensywne wykorzystywanie terenu. Jednak istnieje znikome prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka na obszary o szczególnych naturalnych lub mających znaczenie dla dziedzictwa kulturowego w ramach zaplanowanych działań w Aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miasto Mrągowo. Specyfika i zakres planowanych do wykonania robót nie są ustalone w ramach opracowania, a jedynie wskazane zostały kierunki działań pozwalające na poprawę stanu środowiska naturalnego. Obligatoryjnie każda planowana inwestycja będzie weryfikowana pod względem oddziaływania na obszary o szczególnych naturalnych lub mających znaczenie dla dziedzictwa kulturowego.

    1. formy ochrony przyrody w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz obszary podlegające ochronie zgodnie z prawem międzynarodowym.

Na obszarze Miasta Mrągowo znajduje się obszar chronionego krajobrazu „Jezior Legińsko-Mrągowskich”. Obszar może się poszczycić terenami o wysokich walorach krajobrazowych i przyrodniczych, z licznie występującymi jeziorami. Największymi jeziorami są: Legińskie, Juksty, Salęt, Juno, Gielądzkie, Kiersztanowskie, Dejnowo. Oprócz jezior oraz sieci drobnych rzeczek, strumieni i rowów na terenie Obszaru występują liczne kompleksy leśne z bogatą fauną i florą. Lasy zajmują ok. 30% powierzchni. Występują tu lasy mieszane z drzewostanem sosnowym, świerkowym i brzozowym. Cennym przyrodniczo fragmentem jest także rezerwat przyrody Gązwa (204,76 ha), którego zadaniem jest ochrona przyrody torfowiska wysokiego.

Na terenie Miasta Mrągowo znajdują się też cztery pomniki przyrody, do których należą:

  • Dąb szypułkowy (2 szt.),
  • Lipa drobnolistna (2 szt.).

Istnieje znikome prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka na formy ochrony przyrody w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. oraz obszary podlegające ochronie zgodnie z prawem międzynarodowym w ramach zaplanowanych działań w Aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miasto Mrągowo. Specyfika i zakres planowanych do wykonania robót nie są ustalone w ramach opracowania, a jedynie wskazane zostały kierunki działań pozwalające na poprawę stanu środowiska naturalnego. Obligatoryjnie każda planowana inwestycja będzie weryfikowana pod względem oddziaływania na formy ochrony przyrody w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. oraz obszary podlegające ochronie zgodnie z prawem międzynarodowym.

                                                                                                                                                     Burmistrz Miasta Mrągowa

                                                                                                                                                  /-/ dr hab. Stanisław Bułajewski

                                                                         

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRusza Amatorska Liga Tenisa Stołowego w PCS
Następny artykułMundial już za miesiąc! TOP 5 telewizorów dla fanów sportu