A A+ A++

Wzrost cen w dalszym ciągu ciągnęła żywność i napoje bezalkoholowe – w ciągu roku wzrost wyniósł 7,4 proc. w porównaniu do 8 proc. przed miesiącem, a panująca w kraju susza może sprawić, że ceny będą dalej rosnąć. Nieco wolniej drożały też nośniki energii tutaj wzrost wyniósł 5,2 proc., podczas gdy w marcu było to 5,5 proc. Obniżenie wskaźnika inflacji to jednak w głównej mierze zasługa cen paliw, które spadły o 18,8 proc. (w marcu spadały tylko o 2,9 proc.).

Czytaj też: Czy błądzimy po omacku? Mankamenty polityki pieniężnej NBP

Inflacja Fot.: GUS

Zdaniem ekonomistów ING w kolejnym miesiącu czeka nas dalszy spadek cen po odmrożeniu gospodarki w związku z załamaniem popytu. Prognozują oni, że na początku 2021 roku inflacja spadnie do 1 proc.

Odczyt flash może się jednak różnić od pełnego odczytu inflacji, gdyż GUS już w połowie kwietnia wskazywał, że miał pewne problemy z gromadzeniem danych ze względu na wprowadzone ograniczenia przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. „Brakujące dane były uzupełniane przez ankieterów przede wszystkim drogą zdalną – mailową, telefoniczną, poprzez strony internetowe. Ceny, które nie mogły zostać zebrane za pośrednictwem tych metod, zostały wyszacowane zgodnie z obowiązującymi procedurami metodologicznymi i wytycznymi Eurostatu w tym zakresie”.

Na różnice w obydwu odczytach zwrócili uwagę ekonomiści mBanku, wskazując, że inflacja bazowa może nawet wzrosnąć.

Zdaniem Kamila Zubelewicza, jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej, „metodyka liczenia cen może skutkować zaniżeniem ich rocznej dynamiki (…) choć wszystkie ceny mogą per saldo wzrosnąć. Miary CPI w najbliższych okresach będą zaniżone, a społeczeństwo odczuje wzrosty cen w większym stopniu niż wynikający z odczytów inflacji.

Czytaj też: Spożywczy e-handel zyskuje na pandemii

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUlga podatkowa na zwalczanie koronawirusa. 30 kwietnia to ostatni dzień, by zmieścić się w najwyższym pułapie
Następny artykułInflacja w strefie euro najniższa od 2016 roku