A A+ A++
Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa od ponad 9 lat
fot. Marius_Comanescu / / Shutterstock

Roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wyniosła w sierpniu 3,2 proc., co jest najwyższym poziomem od ponad 9 lat, zaś wzrost w porównaniu z lipcem jest największy od prawie ćwierć wieku – podał w środę brytyjski urząd statystyczny ONS.

Odnotowana w sierpniu stopa inflacji jest najwyższą od marca 2012 roku, zaś wzrost o 1,2 punktu proc. w stosunku do lipca jest najwyższym od 1997 roku. To także wyraźnie więcej niż prognozowali analitycy, którzy spodziewali się inflacji na poziomie 2,9 proc.

Ale ONS zaznacza, że tak wysoka inflacja będzie prawdopodobnie zjawiskiem tymczasowym. Wskazuje, że jednym z powodów jest wzrost cen w restauracjach oraz wzrost cen usług turystycznych, które w sierpniu 2020 roku, będącym punktem odniesienia, były na niskim poziomie ze względu na programy mające pomóc tym sektorom w przetrwaniu pandemii Covid-19 – dofinansowane przez rząd zniżki w restauracjach oraz obniżony VAT.

Innymi przyczynami wysokiej inflacji są ceny paliwa, które są obecnie najwyższe od września 2013 roku oraz wzrost cen samochodów używanych – o ponad 18 proc. w ciągu ostatnich czterech miesięcy – będący wynikiem globalnego niedoboru półprzewodników, co z kolei ogranicza produkcję nowych samochodów.

Rosnąca inflacja jest obecnie problemem w większości rozwiniętych gospodarek, bo po złagodzeniu restrykcji covidowych rośnie podaż, za czym jeszcze nie nadąża przywracanie łańcuchów dostaw. W Wielkiej Brytanii presję cenową dodatkowo wzmagają problemy z dostawami towarów, co jest wynikiem deficytu kierowców w transporcie towarowym, będącym efektem pandemii oraz brexitu.

Bank Anglii spodziewa się, że inflacja osiągnie w tym roku szczytowy poziom 4 proc., co byłoby wartością dwukrotnie przekraczającą cel inflacyjny, choć również ocenia, że ta sytuacja będzie przejściowa. Jednak rosnące ceny mogą wzmóc presję na Bank Anglii, by rozważył podniesienie głównej stopy procentowej z rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc., na którym jest ona od początku pandemii.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPosłowie PiS opuścili salę, gdy przemawiał Marian Banaś
Następny artykułPijana kobieta wjechała w kamienicę w centrum Katowic. Twierdzi, że chciała popełnić samobójstwo