A A+ A++

Dane szacunkowe Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące pierwszego miesiąca 2022 roku zostały przekazane 15 lutego.

Styczeń jest dla GUS miesiącem wyjątkowym. Standardowo pod koniec miesiąca urząd publikuje tzw. szybki szacunek cen, a w połowie kolejnego podaje do wiadomości oficjalny wskaźnik inflacji za poprzedni miesiąc. Informacje dotyczące stycznia prezentowane są inaczej – oficjalny wskaźnik publikowany jest dopiero w marcu, wraz z danymi za luty, a szybki szacunek nie pojawia się pod koniec stycznia, tylko w połowie lutego. Zasada ta jest związana z coroczną aktualizacją systemu wag, stosowanego w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Co drożeje najbardziej?

Z opublikowanych dziś szacunków GUS wynika, że najbardziej drożeje transport. Pomimo czasowej zmiany stawki VAT na paliwo z 23 na 8 proc., która ma obowiązywać przez pół roku, ceny w tej gałęzi gospodarki wzrosły w styczniu o 17,5 proc. Koszty mieszkania są wyższe o 12 proc., a żywności i napojów bezalkoholowych o 9,4 proc. Najwolniej drożeją z kolei alkohole i wyroby tytoniowe – 3,4 proc.

Szacunkowa inflacja? Nawet dwucyfrowa

Wcześniej niektórzy ekonomiści – wśród nich analitycy PKO BP – szacowali, że inflacja w styczniu osiągnie dwucyfrowy poziom. Inni prognozowali niżej, ale pełna była zgodność w przekonaniu, że tempo wzrostu cen w styczniu okaże się wyższe niż w ostatnim miesiącu ubiegłego roku oraz że byłoby jeszcze wyższe, gdyby nie obniżki podatku VAT wprowadzone przez rząd.

Zgodnie z tarczą antyinflacyjną 2.0, która weszła w życie 1 lutego br. obniżony został VAT na media: – na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); – na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); – na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Zmiana stawki jest szczególnie istotna przy sprzedaży żywności, gdzie wprowadzono zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych tj. mięsa i ryb oraz przetworów z nich, produktów mleczarskich, warzyw i owoców i przetworów z nich, zbóż, produktów przemysłu młynarskiego, przetworów ze zbóż i wyrobów piekarniczych, niektórych napojów (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,6 proc. (przy wzroście cen towarów – o 9,0 proc. i usług – o 7,6 proc.). W stosunku do listopada 2021 roku ceny towarów i usług wzrosły wówczas o 0,9 proc. (w tym towarów – o 1,0 proc. i usług – o 0,7 proc.).

Czytaj też: „Celem Glapińskiego nie jest stabilizacja cen, a polityka sprzyjająca PiS”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowstrzymał “Poldiego” i spółkę. “Lubię takie mecze”
Następny artykułTak ukrywała ciążę! Marta Paszkin z “Rolnik szuka żony” wkrótce zostanie mamą