Implant dentystyczny uważany jest za najlepsze uzupełnienie braku zęba. Aczkolwiek nie jest to jedyna metoda na „wstawienie” zęba. Istnieje wiele rodzajów protez i uzupełnień protetycznych, ale to właśnie implanty zyskują coraz większą popularność.
Implanty zębów nie służą jedynie do uzupełnienia braku pojedynczego zęba. Aktualnie coraz częściej wykonuje się mosty na implantach, które uzupełniają brak co najmniej 3 zębów. Na popularności zyskują też protezy oparte na implantach. Jest to metoda odbudowy wszystkich zębów w szczęce lub żuchwie.
Odbudowa ta polega na wszczepieniu co najmniej dwóch implantów dentystycznych i oparciu na nich kilku zębów. Takie uzupełnienie wykonuje się często jako odbudowę zębów tylnych. Występują dwie alternatywy leczenia protetycznego.
Pierwszą jest most na własnych zębach. Coraz rzadziej stosuje się takie rozwiązanie, gdyż często musimy oszlifować dwa zdrowe zęby, które nie mają próchnicy, żeby wstawić np. jeden brakujący ząb. Cena za taką odbudowę też nie jest mała w porównaniu do implantu, ponieważ kiedy uzupełniamy pojedynczy ząb musimy zapłacić tak naprawdę za trzy korony porcelanowe (dwa zęby oszlifowane plus jeden dowieszony).
Drugą metodą jest wykonanie protezy ruchomej. Jest to uzupełnienie wyjmowane z jamy ustnej. Opiera się na własnych zębach, ale siły zgryzowe głównie przenoszone są przez dziąsła, na kości w sposób niefizjologiczny. W dłuższej perspektywie powoduje to ucisk na dziąsłach i systematyczne obniżanie się kości co może powodować problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi w przyszłości.
Most na implantach jest pozbawiony wad dwóch wyżej wymienionych uzupełnień. Nie opiera się na własnych zębach, więc nie trzeba ich szlifować. Ponadto implant jest zakotwiczony w kości, stymuluje ją podczas aktu żucia jednocześnie zapobiegając jej szybkiej utracie. Wręcz zapewnia jej utrzymanie!
Więcej informacji na stronie: https://www.klinikastomatologiczna.com.pl/oferta/implantologia/
Jeszcze do niedawna, kiedy straciliśmy wszystkie zęby, byliśmy skazani na protezy ruchome akrylowe całkowite. Natomiast dzięki rozwojowi nowoczesnych technik w stomatologii coraz częściej stosuje się odbudowy wszystkich zębów na implantach. W ten sposób jesteśmy w stanie uzupełnić brakujące zęby bez noszenia uciążliwej, wyjmowanej protezy. Dzięki wszczepieniu sześciu lub ośmiu implantów możemy wykonać naturalne uzupełnienie całej szczęki w postaci mostu porcelanowego. Komfort użytkowania jest diametralnie różny, ponieważ dzięki implantom nie musimy wyciągać protez na noc oraz po każdym posiłku w celu jej wyczyszczenia. Jest to uzupełnienie bardzo wygodne i przede wszystkim zapewniające komfort gryzienia nawet bardzo twardych pokarmów.
Innym rodzajem jest proteza oparta na dwóch lub czterech implantach. Protezy te mają bardzo silne utrzymanie na podłożu zwiększając komfort żucia (większa siła, brak dużej ruchomości) i zamocowane są na implantach za pomocą specjalnie wykonanych belek lub punktowych zaczepów w kształcie kulki lub walca. Protezy te są łatwo wyjmowane z jamy ustnej zapewniając łatwe utrzymanie higieny, co jest szczególnie ważne u osób w wieku podeszłym lub z chorobami uniemożliwiającymi precyzyjną higienę (np. choroba Parkinsona). Protezy te zapewniają także poprawę wyglądu twarzy poprzez odtworzenie prawidłowego zwarcia oraz podparcie zapadniętych policzków i warg, które nastąpiło po usunięciu zębów wraz z następowym zanikiem tkanek kostnych.
Niekiedy wykonuje się protezy w tzw. technice “all on four”. Są one oparte na czerech implantach i ufiksowane są w jamie ustnej na stałe. Wyjmowane są tylko podczas kontrolnych wizyt u dentysty. Ich plusem jest umocowanie na stałe, ale niestety jest utrudnione utrzymanie prawidłowej higieny.
– korony lub mosty oparte na nich wyglądają jak naturalne zęby; nie odróżniają się ani kształtem, ani kolorem od pozostałych, własnych zębów,
– są trwałe i mogą służyć nam wiele lat,
– zapewniają dużą siłę żucia,
– opierają się na kości, dzięki czemu funkcjonują podobnie jak naturalne zęby,
– nie osiadają na dziąśle, tak jak protezy, co w konsekwencji może prowadzić do zaników kostnych,
– są najbardziej funkcjonalną odbudową dla naszego stawu skroniowo-żuchwowego.
“Implanty dentystyczne są jedynym uzupełnieniem braku zębów, które zapewnia nam naturalne przenoszenie sił żucia. Dzięki implantom możemy zachować poziom kości szczęki, co pozwoli nam na utrzymanie zdrowia jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Zachowamy też pełną estetykę oraz harmonię wyglądu twarzy“– mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental
Przed zabiegiem implantacji należy dokładnie ocenić stan kości szczęki. Pozwala to na dobranie implantu indywidualnie do pacjenta. Aktualnie złotym standardem jest wykonywanie zdjęć tomograficznych w trzech wymiarach. Zapewnia to lekarzowi kontrolę nie tylko nad wysokością kości, ale też nad jej szerokością. Jest to ogromna przewaga nad zdjęciami płaskimi takimi jak, np. pantomogram. Dzięki temu lekarz dentysta jest w stanie perfekcyjnie zaplanować zabieg wszczepienia implantu.
Wstawienie zębów wykonuje się z reguły w znieczuleniu miejscowym i jest to całkowicie wystarczające, aby zabieg był bezbolesny. Zabieg trwa zazwyczaj około godziny, a rekonwalescencja po implantacji często jest krótsza i mniej bolesna niż po usunięciu zęba.
Jest ich bardzo niewiele. Głównym przeciwwskazaniem miejscowym jest brak kości do prawidłowego wszczepienia implantu. Aktualnie jednak mamy wiele metod odbudowy i regeneracji kości co sprawia, że możliwości wszczepiania implantów są praktycznie nieskończone. Nie rzadko jednak u pacjentów występują przeciwwskazania zdrowotne ogólne, ale należy pamiętać, że są one najczęściej względne, tzn. przy odpowiednim przygotowaniu pacjenta nie uniemożliwiają prawidłowej i skutecznej implantacji. U osób chorych na cukrzycę, osteoporozę oraz choroby związane z zaburzeniem krzepnięcia krwi konieczne jest zachowanie dużej ostrożności i wdrożenie właściwych procedur zapewniających bezpieczeństwo podczas zabiegu chirurgicznego. Natomiast dzięki współpracy z lekarzem prowadzącym implantolog jest w stanie dobrać odpowiednią i skuteczną kurację lekową. W ten sposób bezpieczną implantację można wykonać praktycznie u większości pacjentów.
Implanty zębowe nie należą do najtańszych zabiegów. Niestety za najlepsze rozwiązania trzeba trochę zapłacić. Przeciętnie koszt wykonania zabiegu wszczepienia implantu dentystycznego waha się w okolicach 3 tysięcy złotych. Do tego należy dodać koszt wykonania korony na implancie. Korona na implancie kosztuje podobnie do implantu. Należy jednak zauważyć, że to nie jest koszt, który ponosimy od razu. Implant zęba musi się zintegrować z kością, zanim założymy koronę. Trwa to, co najmniej 3-4 miesiące.
Każdorazowo przed zabiegiem implantacji w naszej klinice jest wykonywane badanie pacjenta i dokładna rentgenodiagnostyka, po której pacjent otrzymuje precyzyjny, indywidualny plan leczenia wraz z wyceną. Wymienione są tam rodzaje zabiegów, czas trwania leczenia, niezbędne procedury i ich koszt.
“Przez wiele lat stosowałam protezy akrylowe. Żaden lekarz nie powiedział mi, że można wykonać coś innego kiedy nie ma się własnych zębów. Kiedy moje protezy po kilku latach przestały pasować zamierzałam wykonać nowe. Znajoma poleciła mi K2 Dental i postanowiłam spróbować innego lekarza. Umówiłam się na wizytę u dr Krystiana Krupskiego celem wykonania nowych protez. Dr Krupski na pierwszej wizycie zapytał mnie, czy nie chciałabym wykonać protez na implantach. Było to dla mnie coś nowego, więc Dr opowiedział mi cały przebieg wykonania takich protez i postanowiłam zaryzykować. To była najlepsza decyzja w moim życiu! W końcu mogę się w pełni uśmiechnąć i nie boje się, że ktoś zauważy, że mam protezy!” – mówi p. Krystyna, Gdańsk Zaspa
Umów się na wizytę w Trójmieście (Gabinety w Gdańsku oraz w Gdyni)
K2 Medical & Dental Gdańsk – Implanty
ul. Lelewela 6/ l.u. 6
80-442 Gdańsk
Zapraszamy: pon.-pt. 9.00-20.00
Rejestracja telefoniczna:
+48 58 322 31 11
+48 508 922 201
K2 Medical & Dental Gdynia – Implanty
ul. Wolności 7
81-324 Gdynia
Zapraszamy: pon.-pt. 9.00-20.00
Rejestracja telefoniczna:
+48 58 66 22 678
+48 501 14 62 41
1. Po jakim czasie od utraty zęba powinno dojść od zabiegu wszczepienia implantu zębowego?
Jest to uzależnione od warunków anatomicznych wyrostka zębodołowego oraz stopnia uszkodzenia kości przez proces zapalny, który prowadził do utraty zęba. Niekiedy, przy dobrych warunkach kostnych, są możliwe implantacje natychmiastowe, gdzie przy dobrej stabilizacji implantu w kości można także wykonać natychmiastową koronę tymczasową, która jest wymieniana po kilku miesiącach na koronę ostateczną. W innych przypadkach stosuje się tak zwaną implantację odroczoną, tzn. taką którą się wykonuje kilka tygodni lub miesięcy po ekstrakcji zęba. W celu zaplanowania zabiegu i najwłaściwszej obudowy protetycznej konieczna jest jednak wcześniejsza konsultacja (najkorzystniej przed usunięciem zęba) z lekarzem implantologiem (najlepiej specjalistą chirurgii stomatologicznej).
2. Jaki implant wybrać?
Najlepiej, aby implanty były wybierane indywidualnie do określonego przypadku przez lekarza, ponieważ jest wiele rodzajów implantów o różnych kształtach, rozmiarach i właściwościach fizycznych. Ważne, aby implanty wszczepiane były implantami markowymi, sprzedawanymi przez renomowane i długo istniejące na rynku firmy. Dobre firmy implantologiczne i gabinety dają gwarancję na swoje implanty oraz prace protetyczne, a także wydają dokumenty potwierdzające autentyczność produktu (tzw. “paszport implantologiczny”). Warto tutaj oddać się w ręce doświadczonego chirurga-implantologa, ponieważ lekarz wykonujący dużą ilość zabiegów nie pozwoli sobie na stosowanie złej jakości implantów.
3. Jakie są zalecenia dla Pacjentów po wszczepieniu implantów?
Jeśli zabieg wszczepienia implantów odbył się bez rekonstrukcji kostnej to nie jest to zabieg mocno inwazyjny. Najczęściej przez lekarza zalecany jest osłonowo antybiotyk oraz środek przeciwbólowy. Należy także unikać dużego wysiłku fizycznego, stosować miękka dietę oraz delikatnie obchodzić się z rana w pobliżu miejsca implantowanego. Wizyta kontrolna zalecana jest po około 7 dniach od zabiegu.
Bibliografia
1. Carl Drago, Thomas Peterson “Implanty dentystyczne” Wydawnictwo PZWL, Wydanie I, Warszawa 2014
2. Ezio Bruna, Andrea Fabianelli “Implantoprotetyka” Wydawnictwo Edra Urban & Partner Wydanie I, Wrocław 2017
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS