A A+ A++

IEA opublikuje plan przejścia na czystą energię

14.01.2021r. 13:52


Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency, IEA) opublikuje w tym roku pierwszy na świecie kompleksowy plan działania dla sektora energetycznego w celu osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Jest to jeden z wielu projektów planowanych do realizacji w 2021 r. aby wspierać wysiłki na rzecz osiągnięcia globalnych celów w zakresie energii i klimatu.


IEA poinformowała, że nowy specjalny raport zatytułowany The World’s Roadmap to Net Zero by 2050 – szczegółowo określi, jakie działania powinny podjąć rządy, przedsiębiorstwa, inwestorzy i sami obywatele, aby w pełni zdekarbonizować sektor energetyczny i wprowadzić emisje na ścieżkę zgodną ze wzrostem temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza. Ten nowy plan działania zostanie opublikowany 18 maja i “nabierze rozpędu” przed szczytem ONZ COP26 w Glasgow w listopadzie, który odbywa się pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii.

“Energia, która napędza nasze codzienne życie i nasze gospodarki produkuje również trzy czwarte globalnych emisji”, powiedział dyrektor IEA Fatih Birol. “Oznacza to, że nasze wyzwanie klimatyczne jest zasadniczo wyzwaniem energetycznym. IEA jest zdeterminowana, aby sprostać temu wyzwaniu i przewodzić globalnej transformacji do czystej energii.

“Nasz plan działania na rzecz zerowej emisji netto może odegrać istotną rolę w niesieniu pomocy krajom w określaniu i wdrażaniu działań niezbędnych do osiągnięcia celów w zakresie klimatu, bezpieczeństwa energetycznego i przystępności cenowej. Po prostu niezbędna będzie całkowita transformacja naszej infrastruktury energetycznej. Wymaga to podjęcia zdecydowanych działań jeszcze w tym roku i w roku przyszłym, a w zasadzie co roku, aż do 2050 r.”

Alok Sharma, przewodniczący konferencji COP26, dodał: “Plan IEA utworzenia drogi do zerowej emisji netto do 2050 r. jest kolejnym ważnym krokiem dla działań w dziedzinie klimatu. Pozwoli to jasno określić działania, które kraje muszą podjąć indywidualnie i zbiorowo, aby osiągnąć ten cel”.

IEA ogłosiła również, że ożywienie międzynarodowej współpracy energetycznej będzie głównym tematem 2nd IEA Clean Energy Transitions Summit. Tegoroczny szczyt organizowany w dniu 31 marca wspólnie z rządem Wielkiej Brytanii skupi się na tym, w jaki sposób rządy mogą skuteczniej współpracować, aby zapewnić, że długoterminowe cele zerowej emisji netto zostaną przełożone na konkretne działania w okresie poprzedzającym COP26.

“Współpraca międzynarodowa znajduje się w centrum uwagi prezydencji Wielkiej Brytanii COP26, i jestem dumny, że rząd w Londynie będzie współgospodarzem COP26-IEA Clean Energy Transitions Summit, aby przyspieszyć globalne przejście do czystej, przystępnej cenowo i odpornej energii”, powiedział Sharma.

IEA ogłosiła również utworzenie nowej globalnej komisji wysokiego szczebla, na czele której stoi premier Danii Mette Frederiksen, która zgromadzi szefów rządów, ministrów i wybitnych myślicieli, aby zbadać, w jaki sposób najlepiej wzmocnić pozycję obywateli aby mogli oni korzystać z nowych możliwości i pokonywać zakłócenia wynikające z przejścia na czystą energię. Nowa komisja – o nazwie Our Inclusive Energy Future – rozważy społeczne i gospodarcze skutki dla jednostek i społeczności, a także kwestie przystępności cenowej i sprawiedliwości, aby umieścić ludzi w centrum przemian do czystej energii.

IEA opublikuje także specjalny raport Financing Clean Energy Transitions in Developing Economies, który zostanie opracowany we współpracy z Bankiem Światowym (World Bank) i Światowym Forum Ekonomicznym (World Economic Forum, WEF). Zostanie on zaprezentowany podczas Special Annual Meeting 2021 WEF 2021 w Singapurze pod koniec maja.

“Projekty, które dziś ogłaszamy, odzwierciedlają nasze zaangażowanie, aby przewodzić globalnym przemianom w kierunku czystej energii w tym krytycznym momencie i zapewniają, że możemy sprostać wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu dzięki zrównoważonym, odpornym i bezpiecznym systemom energetycznym”, powiedział Birol.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyższe kary dla podatników
Następny artykułKiedy trzeba usuwać ósemki?